AKTUÁLNĚ / Společnost

2.3.2012

Obce z mikroregionu Ledečsko na Vysočině chtějí kvůli penězům pod Středočeský kraj

LEDEČ NED SÁZAVOU

Starostové z obcí v mikroregionu Ledečsko na Vysočině tvrdí, že na ně vedení kraje zapomíná a neposílá do regionu dostatek peněz. Proto se chtějí odtrhnout a přejít pod Kraj Středočeský, potvrdil to v pátek starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk (ČSSD).

Součástí mikroregionu Ledečsko je 17 obcí v severozápadním cípu Vysočiny, žije v nich zhruba 10 tisíc obyvatel. Starosta Ledče nad Sázavou chce celou oblast připojit ke Středočeskému Kraji. Vysočina prý zdejší mikroregion ignoruje, a to hlavně finančně.

„Problémy se tady kupí a doposud nebyla snaha je řešit,“ řekl starosta Ledče nad Sázavou.

Vedení kraje jakoukoli diskriminaci odmítá. „Kraj Vysočina se nedomnívá, že by jakákoli část kraje byla diskriminována či vyřazována z rozdělování finančních prostředků,“ vzkázal Jan Nechvátal z tiskového odboru Kraje Vysočina.

Naopak ze Středočeského kraje zní pozitivní ohlas. „Těší nás zájem města Ledeč nad Sázavou a je možné, že nebudou posledním městem či obcí, které by se připojilo ke Středočeskému kraji,“ uvedla Markéta Vítková z tiskového odboru Středočeského kraje.

O tom, jestli se Ledeč odtrhne od Vysočiny, by se mělo rozhodovat v místním referendu, to by mohlo být spojené s podzimními krajskými volbami.

Změnit hranice krajů ale nejde jen tak, musel by se upravit příslušný zákon. Starosta Ledče je připraven o tom začít jednat s poslanci a senátory. Naposledy se v roce 2005 odtrhl Moravský Beroun a několik okolních obcí od Moravskoslezského kraje a přistoupily do Olomouckého.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA