AKTUÁLNĚ / Společnost

Čechům chybí přehled o vlastním zdraví, ukázal průzkum

25. 4. 2012 0:00:00

Češi mají jen malý přehled o svém zdravotním stavu, dvě pětiny z nich třeba netuší, jaká je jejich krevní skupina. Ukázal to průzkum, který zveřejnila společnost IZIP.

Svoji neznalost si však lidé uvědomují – až 93 procent z nich chce mít přístup ke svým zdravotním záznamům. Tři čtvrtiny lidí souhlasí se vznikem jednotného informačního systému, který bude obsahovat zdravotní záznamy všech obyvatel. Možnost nahlédnout do něj by využilo až osm lidí z 10.

"V průzkumech Češi deklarují, že zdraví je pro ně velmi důležité – na žebříčcích hodnot většinou obsadí první příčku. Ve skutečnosti se však chovají úplně jinak. Jaká podstoupili očkování, si pamatují dvě třetiny populace. Více než polovina lidí však neví, zda jsou jejich očkování ještě účinná," okomentoval výsledky analytik Václav Forst.

Dodal, že nejhorší situace je u záškrtu a černého kašle. "Tady šest lidí z deseti vůbec netuší, zda jsou proti těmto nemocem účinně chráněni," vysvětlil Forst. Skutečně platná očkování však má ještě méně lidí. Proti chřipce je očkovaných pouze pět procent Čechů, ukázala čísla. Trochu lépe jsou na tom u žloutenky typu A (19 procent) nebo u žloutenky typu B (24 procent).

Detailní přehled o své zdravotní historii má pouze třetina lidí. Čtvrtina populace ví, kdy naposledy překonala chřipku. Úrazy si přesně pamatuje 28 procent lidí. U operací na tom také Češi nejsou lépe – dvě pětiny z lidí, kteří podstoupili zákrok, přesně nevědí, kdy k tomu došlo.

O léky se Češi také příliš nezajímají. "Polovina lidí si nepamatuje názvy léků, které užívají. Jejich vzájemné kontraindikace (překážky pro užívání) nezná téměř 70 procent populace," uvádí Forst.

Autor / zdroj: Mediafax


NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ekologické kotle byl v Moravskoslezském kraji opět velký zájem, šedesátimilionová dotace je vyčerpána

Příjem žádostí o dotaci v rámci 8. Společné výzvy MŽP a MSK na podporu výměny kotlů v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek skončil.

Město Jeseník chce znát názory občanů na práci svých zaměstnanců

Do nového celostátního projektu, ve kterém občané měst a obcí hodnotí své úředníky, se od začátku října připojuje také Jeseník. Každý jesenický občan tak bude mít možnost vyplnit kartičku se svým e- mailem a zpětně vyjádřit svoji zkušenost z jednání na úřadě, případně zaslat nápad k jeho zlepšení.

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem už je definitivně součástí sportovní mapy nejen města a kraje

Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem usiluje do pátého ročníku v příští sezoně o zlatou známku IAAF. Už letos splnil většinu podmínek. Navíc součinnost pořadatelů z RunCzech s domácími organizátory opět zafungovala perfektně a oboustranně prospěšně.

Florbalisté a florbalistky Bohemians se vrací do svých nejvyšších lig

Florbalisté a florbalistky Bohemians se vrací po letní přestávce zpět do svých nejvyšších lig. Ve stejný den a se stejným soupeřem – oběma celkům byl do prvního kola přiřazen soupeř z pražských Střešovic.

DOPORUČUJEME

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace
Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.
Nejlevnější povinné ručení
Jednoduchý kalkulátor pro porovnání povinného ručení pojišťoven v ČR. Internetové ceny i akční sazby, jednoduché sjednání online.

REKLAMA
REKLAMA

REGIONÁLNÍ PARTNEŘI

www.povinne-ruceni.com www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz