AKTUÁLNĚ / Společnost

16.11.2012

80 let starý most nahradí moderní viadukt

FRÝDLANT NAD OSTRAVICÍ

Ve Frýdlantu nad Ostravicí bude ve 14.00 hodin, po necelém roce od započetí prací, bude zahájen provoz na novém Harcovském mostě. Ten má zcela nové trasování a nahradí původní 80 let starý 55 metrů dlouhý betonový viadukt protínající historickou hranici Moravy a Slezska.

„Doba pokročila, starý most dosloužil. Obdiv si určitě zaslouží stavitelé, kteří původní viadukt v roce 1936 uvedli do provozu. Ten bez větší úhony, odolal všem velkým přívalovým vodám. Náš nový Harcovský most je jednak krásným, ale zároveň plně funkčním silničním dílem,“ říká místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Ing. Ivo Hudeček.

"Most je klíčovým budem tzv. Harcovského dopravního uzlu na silně vytížené trase v Moravskoslezských Beskydech, který odvádí dopravu z centra turistického města směrem na Novou Ves a Malenovice pod Lysou horou. Stav celé 1.5 km dlouhé ulice Harcovské byl na samé hraně životnosti, proto je celková sanace pro nás tak důležitá,“ doplňuje Ivo Hudeček. Demolice starého viaduktu, dokončovací práce na komunikaci a chodnících, budou provedeny v jarních měsících roku 2013.

Harcovský most ve Frýdlantu nad Ostravicí pod evidenčním číslem 48418-3 (SO 202) je mostem o dvou polích a byl navržen jako spojitá monolitická předpojatá trámová konstrukce. Na vytvoření samotného monolitu bylo během 48 hodin použito 800 m3 betonu, což kapacitně představuje 98 domíchávačů. Celková délka mostu je 86.78 m, šířka 11 m a délka přemostění 68.10 m. Celková výška mostní konstrukce je 1.5 m. Minimální výška spodní části nosné konstrukce nad stoletou vodou je 1.30 m, výška hladiny stoleté vody v protékající řece Ostravici je 361.20 m.n.m. Tvar a zakřivení mostu bylo podmíněno řešením nové trasy silnice III/48418, tedy ulice Harcovské.

Celkové náklady na rekonstrukci celého harcovského uzlu představují částku téměř 61 milionů korun. Hlavním investorem je Moravskoslezský kraj. Ten čerpá z evropských fondů prostřednictvím ROP vyhlášeného Regionální radou soudržnosti regionu Moravskoslezsko. Druhý investor, město Frýdlant nad Ostravicí, se na nákladech podílí částkou 6.5 milionu, vyčleněnou ze svého rozpočtu. Projektovou dokumentaci zajistila Správa silnic MS kraje. Dodavatelem stavebních prací je společnost STRABAG, a.s..

Nový Harcovský mostu je jednou z velkých investičních akcí, která u nás ve Frýdlantu nad Ostravicí momentálně probíhá. Chystáme dokončení kanalizace v lokalitách Kamenec a Vyhlídka, v běhu je rekonstrukce části Domova pro seniory, výstavba Beskydské cyklotrasy i projekt přestavby nového kulturního a společenského centra, shrnuje Ivo Hudeček.

Autor / zdroj: Metoděj Novák

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA