AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Sklářské muzeum v Novém Boru.
Sklářské muzeum v Novém Boru.
Autor / zdroj: Archiv redakce
21.12.2012

Hejtman Libereckého kraje navštívil Nový Bor

NOVÝ BOR

Sklářské muzeum a tamní sklárny Crystalex navštívil v pátek hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti.

"Máme největší nezaměstnanost v kraji, a to 14 procent, potíže jsou v dopravní obslužnosti autobusy, když tu nevede dráha, a potíže jsou i s řešením sociální situace," řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Podle starosty se situace ve městě uklidnila po tzv. mačetovém útoku, nejsou tam žádné odloučené lokality a nebýt zbytečných mediálních kampaní, bylo by ještě klidněji.

Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy v této hospodářsky slabé oblasti a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti města a okolí, která je nutná právě pro zvýšení zaměstnanosti. "Věřím, že společnost Korid LK s novou jednatelkou, bývalou vedoucí odboru dopravy Stanislavou Jakešovou, vezme tyto informace v potaz a bude s nimi pracovat," řekl hejtman.

Jeho náměstkyně Hana Maierová podpořila snahu města rekonstruovat hlavní náměstí. "K tomu se pak řadí oživování sklářství jako typického řemesla v tomto regionu, která v takovém rozsahu a kvalitě nikde jinde nejsou, a ty pak pomáhají celou oblast zviditelnit pro cestovní ruch," dodala Maierová, která je také starostkou Turnova. "Je to o regionálních výrobcích," podtrhla.

Představitelé kraje navštívili i sklářské muzeum, které v příštím roce oslaví 120. výročí svého založení. "Jde o nejstarší muzeum na světě," prohlásila kurátorka muzea Eliška Vavřičková. Muzeum vzniklo v roce 1893 a po různých peripetiích znovu začalo plně fungovat od roku 1952. "Sbírky ale patří pod jablonecké muzeum bižuterie. Chceme dosáhnout toho, aby zůstaly státní, ale spravovat je chceme sami," upřesnil starosta města, které provoz muzea samo financuje. "Zajímavostí je, že exponáty nejsou členěny tradičně podle stáří, ale podle výrobních technik," popsala Vavřičková.

Martin Kubát, generální ředitel Crystalexu, která používá značku Bohemia Crystal, informoval, že v příštím roce chystají rozjezd tzv. třetí vany, což by mělo zvýšit výrobu zhruba o 40 procent a tedy i nových zaměstnanců. "Letos jsme vyrobili 38 milionů kusů, příští rok předpokládáme nárůst na 46 milionů kusů výrobků," uvedl ředitel s tím, že 90 procent výroby putuje do ciziny - do 70 zemí světa. Hejtman jednal rovněž s majiteli firmy Liborem Fafalou a Peterem Novotným.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kladeňáci si sdílená kola oblíbili – denně se vydají na stovky jízd

Nový systém sdílených kol, který spustilo město Kladno na přelomu května a června, Kladeňáci využívají hned od počátku, a ve stále větší míře.

Post

Západní Afrika – Tradice i současnost

Krajská vědecká knihovna v Liberci v úterý 18.9. v 18:00 nabízí vyprávění cestovatele a fotografa Tomáše Kubeše z šestiletého putování po Západní Afr

Post

Místo rytířů či zbrojnošů tentokrát obsadí Slezskoostravský hrad záchranáři a zdravotníci

Hrad žije první pomocí. Tak se jmenuje akce, kterou v sobotu 22. září ožije Slezskoostravský hrad. Jedná se o největší akci zaměřenou na poskytování p

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA