AKTUÁLNĚ / Společnost

21.12.2012

Hejtman Libereckého kraje navštívil Nový Bor

NOVÝ BOR

Sklářské muzeum a tamní sklárny Crystalex navštívil v pátek hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti.

"Máme největší nezaměstnanost v kraji, a to 14 procent, potíže jsou v dopravní obslužnosti autobusy, když tu nevede dráha, a potíže jsou i s řešením sociální situace," řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Podle starosty se situace ve městě uklidnila po tzv. mačetovém útoku, nejsou tam žádné odloučené lokality a nebýt zbytečných mediálních kampaní, bylo by ještě klidněji.

Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy v této hospodářsky slabé oblasti a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti města a okolí, která je nutná právě pro zvýšení zaměstnanosti. "Věřím, že společnost Korid LK s novou jednatelkou, bývalou vedoucí odboru dopravy Stanislavou Jakešovou, vezme tyto informace v potaz a bude s nimi pracovat," řekl hejtman.

Jeho náměstkyně Hana Maierová podpořila snahu města rekonstruovat hlavní náměstí. "K tomu se pak řadí oživování sklářství jako typického řemesla v tomto regionu, která v takovém rozsahu a kvalitě nikde jinde nejsou, a ty pak pomáhají celou oblast zviditelnit pro cestovní ruch," dodala Maierová, která je také starostkou Turnova. "Je to o regionálních výrobcích," podtrhla.

Představitelé kraje navštívili i sklářské muzeum, které v příštím roce oslaví 120. výročí svého založení. "Jde o nejstarší muzeum na světě," prohlásila kurátorka muzea Eliška Vavřičková. Muzeum vzniklo v roce 1893 a po různých peripetiích znovu začalo plně fungovat od roku 1952. "Sbírky ale patří pod jablonecké muzeum bižuterie. Chceme dosáhnout toho, aby zůstaly státní, ale spravovat je chceme sami," upřesnil starosta města, které provoz muzea samo financuje. "Zajímavostí je, že exponáty nejsou členěny tradičně podle stáří, ale podle výrobních technik," popsala Vavřičková.

Martin Kubát, generální ředitel Crystalexu, která používá značku Bohemia Crystal, informoval, že v příštím roce chystají rozjezd tzv. třetí vany, což by mělo zvýšit výrobu zhruba o 40 procent a tedy i nových zaměstnanců. "Letos jsme vyrobili 38 milionů kusů, příští rok předpokládáme nárůst na 46 milionů kusů výrobků," uvedl ředitel s tím, že 90 procent výroby putuje do ciziny - do 70 zemí světa. Hejtman jednal rovněž s majiteli firmy Liborem Fafalou a Peterem Novotným.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Valašské záření nabídne Olympic a další hudební hvězdy

Dramaturgie jednadvacátého ročníku multižánrového festivalu Valašské záření 2019 opět nabídne spoustu hudebních lahůdek.

Post

Vysokomýtské dialyzační středisko má za sebou první rok provozu

Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, již jeden rok funguje moderní dialyzační středisko Freseniu

Post

V Bohumíně vydali příručku, jak pečovat o seniory

Malá, ale praktická. Taková je nová bohumínská příručka pro ty, kteří pečují anebo začínají pečovat o své blízké v důchodovém věku, kteří se už bez ci

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA