AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis: Sklářské muzeum v Novém Boru.
Sklářské muzeum v Novém Boru.
Autor / zdroj: Archiv redakce
21.12.2012

Hejtman Libereckého kraje navštívil Nový Bor

NOVÝ BOR

Sklářské muzeum a tamní sklárny Crystalex navštívil v pátek hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti.

"Máme největší nezaměstnanost v kraji, a to 14 procent, potíže jsou v dopravní obslužnosti autobusy, když tu nevede dráha, a potíže jsou i s řešením sociální situace," řekl starosta Nového Boru Jaromír Dvořák.

Podle starosty se situace ve městě uklidnila po tzv. mačetovém útoku, nejsou tam žádné odloučené lokality a nebýt zbytečných mediálních kampaní, bylo by ještě klidněji.

Hejtman ocenil dobrou práci novoborské samosprávy v této hospodářsky slabé oblasti a přislíbil pomoc zejména ve vylepšení dopravní obslužnosti města a okolí, která je nutná právě pro zvýšení zaměstnanosti. "Věřím, že společnost Korid LK s novou jednatelkou, bývalou vedoucí odboru dopravy Stanislavou Jakešovou, vezme tyto informace v potaz a bude s nimi pracovat," řekl hejtman.

Jeho náměstkyně Hana Maierová podpořila snahu města rekonstruovat hlavní náměstí. "K tomu se pak řadí oživování sklářství jako typického řemesla v tomto regionu, která v takovém rozsahu a kvalitě nikde jinde nejsou, a ty pak pomáhají celou oblast zviditelnit pro cestovní ruch," dodala Maierová, která je také starostkou Turnova. "Je to o regionálních výrobcích," podtrhla.

Představitelé kraje navštívili i sklářské muzeum, které v příštím roce oslaví 120. výročí svého založení. "Jde o nejstarší muzeum na světě," prohlásila kurátorka muzea Eliška Vavřičková. Muzeum vzniklo v roce 1893 a po různých peripetiích znovu začalo plně fungovat od roku 1952. "Sbírky ale patří pod jablonecké muzeum bižuterie. Chceme dosáhnout toho, aby zůstaly státní, ale spravovat je chceme sami," upřesnil starosta města, které provoz muzea samo financuje. "Zajímavostí je, že exponáty nejsou členěny tradičně podle stáří, ale podle výrobních technik," popsala Vavřičková.

Martin Kubát, generální ředitel Crystalexu, která používá značku Bohemia Crystal, informoval, že v příštím roce chystají rozjezd tzv. třetí vany, což by mělo zvýšit výrobu zhruba o 40 procent a tedy i nových zaměstnanců. "Letos jsme vyrobili 38 milionů kusů, příští rok předpokládáme nárůst na 46 milionů kusů výrobků," uvedl ředitel s tím, že 90 procent výroby putuje do ciziny - do 70 zemí světa. Hejtman jednal rovněž s majiteli firmy Liborem Fafalou a Peterem Novotným.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Maminčino koření - čistě přírodní koření

Využijte časově omezenou možnost vyzkoušet si špičkové koření z nejkvalitnějších surovin a objednejte si degustační balíčky za zvýhodněnou cenu. www.mamincinokoreni.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Jablonecké varhany se o prázdninách rozezní každé úterý

Do jabloneckých kostelů zve o prázdninách zdejší turistické infocentrum. Každé úterý si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout interiéry sakrálních pamá

Post

Dopravně bezpečnostní akce na Kutnohorsku

Kutnohorští policisté se v uplynulých dnech zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní akce a dohlíželi na plynulost silničního provozu.

Post

Trutnov ekologizuje městskou hromadnou dopravu

Od letošního podzimu budou po trutnovských ulicích jezdit zcela nové autobusy MHD, a to čtyři elektrobusy a tři vozidla na CNG.

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz Maminčino koření www.bezamalgamu.cz

REKLAMA