AKTUÁLNĚ / Společnost

27.2.2014

Rotary poslalo prvních 24 dětí s atopickým ekzémem na léčebný pobyt k Mrtvému moři

PRAHA

24 českých a slovenských chlapců a děvčat s atopickým ekzémem odletělo z pražské Ruzyně ve středu krátce po půlnoci na speciální léčebný pobyt k Mrtvému moři do Izraele. Startuje tak projekt v hodnotě 6,3 milionu korun.

Ve skupině bylo zařazeno také pět dětí, které jsou momentálně v péči Klokánků, zařízení Fondu ohrožených dětí. Náklady na jejich cestu, pobyt, terapie, pedagogický a zdravotnický doprovod hradí mezinárodní nezisková organizace Rotary. Naostro tak startuje roční projekt pomoci malým Čechům a Slovákům trpícím touto chorobou, jehož úhrnná hodnota činí 6,3 milionu korun. Odlet dětí byl s přispěním Letiště Václava Havla Praha připraven tak, aby rodiny i děti zatěžovalo půlnoční cestování co nejméně.

Děti ve věku od 1 do 17 let stráví 32 dnů v Německém léčebném centru (Deutsches Medizinisches Zentrum, DMZ) v Izraeli, ubytováni budou v hotelu LOT, v jehož areálu DMZ sídlí. Zde se pod dozorem lékařů zúčastní klimatoterapie (léčby místním specifickým klimatem), která může zásadním způsobem pozitivně ovlivnit průběh jejich nemoci. Společně s dětmi cestují také dermatoložka, dvě učitelky a šest rodičů jako organizační podpora a nepedagogický dohled.

Na začátku stála zkušenost rodiče - člena Rotary

U vzniku tohoto projektu stál člen Rotary klubu Prag Bohemia Oliver Schmitt, kterého inspirovaly vynikající výsledky léčby atopického ekzému u jeho syna. Nyní tedy stejnou terapii podstoupí další desítky českých a slovenských dětí. "Viděli jsme neuvěřitelný pokrok v léčbě atopického ekzému, který dokáže klimatoterapie způsobit," uvedl jeden z manažerů projektu a mluvčí Rotary Distriktu 2204 George J. Podzimek. "Protože víme, že pro mnoho českých a slovenských rodin je tato léčba nedostupná, rozhodli jsme se jim pomoci. Zdravotní projekt, jehož úhrnná cena dosahuje 180 tisíc dolarů, tedy 6,3 milionu korun, je celý financován z příspěvku rotariánů z našeho regionu i z celého světa a díky grantu z Nadace Rotary."

Rotary rozděluje pomoc podle sociální situace rodiny

Projekt připravovali čeští a slovenští Rotariáni téměř tři roky. Kromě financování a detailní organizace cest i pobytu zajistili také odbornou garanci v osobách Prof. MUDr. Petr Arenbergera, DrSc. MBA, přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a MUDr. Marca Harariho, ředitele kliniky DMZ v Izraeli. Vzhledem k tomu, že ne každý případ atopického ekzému je pro léčbu klimatoterapií vhodný, předcházel dnešnímu odletu pečlivý výběr vhodných adeptů, který proběhl 12. prosince ve Vinohradské nemocnici. "Poté, co jsme z přihlášených vybrali ty, pro které může být pobyt u Mrtvého moře přínosem, jsme se s rodinami dohodli na případné spoluúčasti na financování pobytu jejich dětí," vysvětluje George J. Podzimek. "Tento Rotary projekt má nastavená jasná pravidla případného spolufinancování ze strany rodičů, které zohledňují sociální situaci jednotlivých rodin."

Cílem je také zlepšení informovanosti lékařů

Projekt bude pokračovat 13 měsíců: další slupina dětí odlétá do Izraele na podzim, poslední pak na jaře roku 2015. Cílem není jen pomoc malé části dětí s atopickým ekzémem - touto nemocí dnes v Evropě trpí každé páté dítě - ale také změna v nahlížení českých a slovenských lékařů na možnosti léčby s pomocí klimatoterapie. Proto pod vedením Prof. Arenbergera vzniká studie, porovnávající klimatoterapii s farmakologickou léčbou a která by měla zlepšit informovanost lékařů i veřejnosti v České a Slovenské republice a která by případně mohla ovlivnit změnu postoje zdravotních pojišťoven k této problematice.

Autor / zdroj: Tomáš Hečko

DALŠÍ ČLÁNKY

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově

Praha novou vyhláškou zakáže herní automaty

Hlavní město Praha připravuje novelu vyhlášky o regulaci hazardu, která zakáže provoz technických hazardních her neboli automatů. Praha se tak vydá st

DNES SE STALO

HISTORIE17. ledna 1584

byl první den platnosti gregoriánského kalendáře v Čechách. Úterý 17. ledna následovalo po pondělí 6. ledna juliánského kalendáře.

HISTORIE17. ledna 1921

vznikla Československá obec legionářská, která sdružovala bývalé příslušníky zahraničního odboje v tehdejším Československu.

KULTURA17. ledna 1929

se v komiksu poprvé objevila postava Pepka námořníka.

POZVÁNKA OBRAZEM