AKTUÁLNĚ / Společnost

1.7.2014

Čeští a slovenští ochránci budou společně zachraňovat studánky

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí se dlouhodobě věnuje péči o studánky a prameny. O své zkušenosti se dělí také se Slovenským zväzom ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), s nímž společně připravili projekt Starostlivosť o studničky - cesta k zachovaniu prírodných hodnôt. Ten byl podpořen Programem přeshraniční spolupráce SR-ČR.

Cílem ochránců je během tohoto roku zastřešit celkem 40 zanedbaných pramenů v Javorníkách a na Malé Fatře. „Pre návštevníkov pohybujúcich sa v horách sú pramene jediným zdrojom vody a osvieženia pri ich putovaní, ak neberieme do úvahy osvieženie v podobe pohľadu na čarokrásnu prírodu. Studničky do prírody stále patrili, boli využívané návštevníkmi, no v súčasnosti sú značne zanedbané. Nie je záujem o ich údržbu a ich starostlivosť s ohľadom na ekonomickú krízu a klesajúcu úctu k vode,“ podotýká předsedkyně SZOPK Kristína Voralová.

Nejprve bude třeba vyhledat a vytipovat prameny a studánky, které potřebují péči. Částečně proběhne mapování obou slovenských oblastí, část vytipují obce a místní lidé. Měly by být blízko turistických tras a dalších navštěvovaných míst, aby byly lidem k užitku. „Výstupom projektu bude aj vytvorenie zoznamu drobných vodných zdrojov a retenčných lokalít v krajine, ktorý bude slúžiť pre potreby manažmentu daných lokalít správam CHKO a NP, samosprávam pri plánovaní zásahov do krajiny, ďalej lesným správam a ďalším subjektom. Společnou prácou chceme zvýšiť povedomie obyvateľov a budovať úctu k vode, ako aj k tradíciam. Spoločným realizovaním projektu prehĺbime medzinárodnú spoluprácu a upevníme medziľudské vztahy. A nakoniec chceme nájsť každej studničke patróna, ktorý sa bude o ňu starať a zabezpečí jej uchovanie do ďalších rokov,“ doplňuje Kristína Voralová.

Autor / zdroj: Renata Votrubová

DALŠÍ ČLÁNKY

Na Blanensku zahájili rok mincovním nálezem

„Začalo to signálem pět centimetrů pod povrchem a šlo to hlouběji,“ říká nálezce mincí Jiří. Se začátkem nového roku se archeologická podsbírka Muzea

Rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice nabízí cílený program před náhradou velkých kloubů

Speciální program určený pro pacienty, které čeká výměna kyčelního nebo kolenního kloubu, nabízí rehabilitační oddělení Podhorské nemocnice v Rýmařově

Praha novou vyhláškou zakáže herní automaty

Hlavní město Praha připravuje novelu vyhlášky o regulaci hazardu, která zakáže provoz technických hazardních her neboli automatů. Praha se tak vydá st

DNES SE STALO

HISTORIE17. ledna 1584

byl první den platnosti gregoriánského kalendáře v Čechách. Úterý 17. ledna následovalo po pondělí 6. ledna juliánského kalendáře.

HISTORIE17. ledna 1921

vznikla Československá obec legionářská, která sdružovala bývalé příslušníky zahraničního odboje v tehdejším Československu.

KULTURA17. ledna 1929

se v komiksu poprvé objevila postava Pepka námořníka.

POZVÁNKA OBRAZEM