AKTUÁLNĚ / Společnost

Popis:
Autor / zdroj: Jan Vondrášek
18.6.2018

Kroměříž chce koupit pozemky v cihelně, aby do ní nenavezli nebezpečné látky

KROMĚŘÍŽ

Radnice chce koupit pozemky ve vážanské cihelně. „Budeme tak moci lépe ochránit obyvatele Vážan i sídliště Zachar před případným návozem nebezpečných látek. Stručně řečeno, nikdo nebude moci vozit nic na pozemky města bez jeho výslovného souhlasu,“ uvedl starosta Jaroslav Němec. Koupí se již zabývali radní města, kteří doporučili zastupitelům její schválení. Zastupitelstvo rozhodne 28. června.

Město dosud vlastní jen pozemky okolo bývalého dobývacího prostoru. Nyní se předběžně dohodlo s občanem, kterému patří ideální polovina dvou pozemků o celkové výměře necelých 8000 metrů čtverečních. Koupit chce také dva menší pozemky o celkové rozloze přes 300 metrů čtverečních, které městu nabídla jejich soukromá majitelka. Konečné rozhodnutí bude na zastupitelích města.

Těžba ve vážanské cihelně byla ukončena v roce 1996. Majitel větší části pozemků v areálu se již v minulosti pokoušel zavézt jej látkou Otosan, což se setkalo s nevolí veřejnosti. Nyní společnost Biotrend Morava z Přerova hodlá navážet do prostor vážanské cihelny zemní jílovitý materiál Prestab a doplňkově ještě recyklát. Občané Vážan i přilehlého sídliště Zachar se stejně jako vedení města a další zastupitelé vyjádřili proti tomu. Zástupce investora měl záměr prezentovat v květnu na zastupitelstvu, z něhož se ale omluvil.

Zastupitelstvo Kroměříže již dříve přijalo usnesení, že prostor by se neměl zavážet jiným než inertním materiálem. Lidé v diskusi na květnovém zastupitelstvu vyjádřili obavy z toho, že v Prestabu je řada nebezpečných látek, které mohou způsobit poškození zdraví. Upozornili také na to, že látka je prašná a údajně zamoří město i jeho okolí. Biotrend Morava chce do cihelny navézt celkem 290.000 metrů krychlových materiálu.

Prestab vyrábí přerovská firma Precheza, která je součástí koncernu Agrofert. Prestab je v podstatě průmyslový sádrovec s obsahem sloučenin železa, který vzniká z výroby titanové běloby. Výrobek má atest, je definovaný jako stavebně technologický materiál pro technickou rekultivaci výsypek, povrchových dolů, zbytkových jam po těžbě užitkových nerostů, odkališť nebo skládek. Je to polotuhá až mazlavá hmota černozelené barvy, která vlivem vzdušné oxidace mění barvu na rezavou. Materiál podle dokumentace nezapáchá, je chemicky stabilní, nedráždí kůží ani dýchací cesty a nebyly pozorovány ani další negativní účinky.

O stavebním povolení rozhodne Obvodní báňský úřad v Brně, město Kroměříž by mělo být účastníkem řízení. Podle starosty radnice hodlá na prvním místě dbát na bezpečnost a ochranu obyvatel i životního prostředí.

Biotrend Morava v dopise zaslaném městu uvedla, že záměr zajistí stabilitu a bezpečnost tělesa skládky Zachar a bývalou cihelnu přetvoří do podoby veřejně přístupného rekreačně edukativního prostoru se zelení, městským mobiliářem i přírodními biotopy. Materiál by firma chtěla vozit polními cestami za výzkumným ústavem v době od 5:00 do 14:30. Denně by se mělo jednat o 15 vozidel, která by do bývalé cihelny jezdila po dobu čtyř let.

Autor / zdroj: Jan Vondrášek

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Bohemians ubránila výhru proti Slovácku

O osudu utkání rozhodly dvě branky Bohemians z prvního poločasu. Slovácko sice ve druhém poločase mělo převahu, ale skórovat dokázalo pouze jednou.

Post

Žižkov doma jen remizoval s nováčkem z Chrudimi

Už ve 4. minutě obíhal domácí trenér Mikolanda lavici náhradníků, aby společně oslavili Rondičův první gól sezony. O dvacet minut později však přišla

Post

Z přístavby hotelu Praha bude v Novém Jičíně kulturní dům

Nový Jičín se pustil do přestavby novodobé přístavby Hotelu Praha na kulturní dům. Budova, která byla v 70. letech minulého století dostavěna k secesn

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA