AKTUÁLNĚ / Společnost

19.12.2009

Policisté varují před zábavnou pyrotechnikou

ČESKÉ BUDĚJOVICE

Před zábavnou pyrotechnikou před nastávajícími vánočními svátky a oslavou silvestra varují policisté. Lidé by měli být při nákupu a následné manipulaci s petardami, dělobuchy a další pyrotechnikou maximálně opatrní.

Například počátkem října se na Českobudějovicku při neodborné manipulaci s dělobuchem těžce zranil muž středního věku. Před rekreační chalupou nestačil při zapalování včas dělobuch odhodit a výbuch nastal v okamžiku, kdy držel dělobuch v ruce. Rozsáhlé zranění jeho pravé ruky si vyžádalo hospitalizaci a složitou operaci. „Obdobné případy jsou bohužel často zaznamenávány právě na sklonku roku. Chceme proto varovat jak dospělé, tak i mladistvé a děti, aby si při manipulaci dobře uvědomili, že nejde opravdu o žádné hračky,“ upozornila mluvčí krajské policie Jana Hlavínová.

V současné době trh nabízí celou škálu těch nejrůznější druhů dělových ran, velkých ohňopádů, raket a vystřelovacích efektů. Prodej i nákup pyrotechnických předmětů pro zábavné účely, které při dodržování návodu k používání neohrozí výbuchem bezpečnost osob i majetku, mají svá přísná pravidla.

“Zásadně se u těchto výrobků musí dodržovat návod na obalu výrobku, samozřejmě uvedený v českém jazyce, kde je zřejmý způsob i místo jejich zapalování. Výrobek musí být označen certifikátem státní zkušebny, klasifikační třídou, do které jsou pyrotechnické předměty zařazeny podle stupně jejich nebezpečnosti a nesmí chybět ani údaj o době použitelnosti,“ sdělila Jana Hlavínová.

Ve stánkovém prodeji mohou být prodávány pouze předměty nejnižšího stupně nebezpečnosti, tedy třídy I. Patří sem například pyrotechnické hračky jako prskavky, pistolové kapsle, třaskavé proužky, malé tyčinky s barevnými plameny, ohňopády, blikavky, bouchací kuličky apod. Tyto předměty mohou být prodávány osobám mladším osmnácti let, pokud není v návodu uvedeno jinak.

Pyrotechnické předměty II. třídy mohou být prodávány pouze osobám starším osmnácti let a patří sem předměty s hvízdavou náplní a rakety, bengálské ohně, gejzíry, petardy, rakety s náplní barevných světlic, výbuškové slože nebo barevné dýmy.

Do III. třídy nebezpečnosti jsou zařazeny předměty, které mohou být prodávány pouze osobám s kvalifikací odpalovače ohňostrojů. Prodavač je povinen při prodeji těchto výrobků si u kupujícího tuto skutečnost ověřit.

“Sem jsou zařazeny dělové rány, velké ohňopády, různé druhy raket a vystřelovacích efektů. Předměty IV. třídy nebezpečnosti jsou zařazeny již mezi výbušné předměty a tyto se prodávají pouze na povolení Báňského úřadu. Nelze je tedy v žádném případě volně koupit v obchodě,“ dodala mluvčí jihočeské policie.

Při nákupu je třeba se zaměřit zejména na kvalitu nabízeného zboží. Předměty nesmí být poškozené, prohnuté, ani navlhlé. Pozor také při nákupu za podezřele nízkou prodejní cenu. Nákup zábavné pyrotechniky je nejlépe provádět u autorizovaných prodejců.

Nejeden těžký úraz způsobilo i to, že pokud pyrotechnický předmět pro zábavné účely neexploduje, je bezpodmínečně nutné jej nechat 4-5 hodin bez povšimnutí, například zahrabat do sněhu, nezkoumat, proč exploze nenastala nebo si předmět snad dokonce uložit doma pod postel. Další oblíbenou zábavou je spojování dvou a více různých druhů raket, ohňů či gejzírů, s cílem dosáhnout většího světelného nebo zvukového efektu. Opak je pravdou. Odpálí se pouze jeden předmět a ostatní se znehodnotí bez dalšího efektu.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA