LIPNÍK NAD BEČVOU
Letošní sezona v Lipníku n. B. byla v sobotu zahájena speciální židovskou prohlídkou, která mimořádně končí na střešní zahradě. Už čtvrtou sezonu tak budou fungovat v Lipníku n. B. prohlídky městské památkové rezervace s průvodcem v Lipníku nad Bečvou.
Za uplynulé tři roky si s průvodcem prošlo zajímavé památky tohoto města celkem přes osm tisíc návštěvníků.
Mezi novinkami, které na návštěvníky města čekají, bude možnost prohlédnout si místní hřbitov podle přehledné mapky. Hřbitov, který pochází ze začátku 17. století, je památkou a je na něm pohřbena celá řada zajímavých osobností - za všechny jmenujme alespoň Jana Neffa, předka novináře, fotografa a spisovatele Ondřeje Neffa a fotografa Davida Neffa.
"Připravujeme také trasu, určenou pro imobilní návštěvníky města," přibližuje novinky letošní sezony pracovnice Turistického informačního centra v Lipníku n. B. Věra Saňková. "Samozřejmě, že imobilní návštěvníci se nedostanou nahoru do věže zvonice, ale vytipovali jsme místa, která i návštěvník na vozíčku zvládne projet bez potíží. Bližší informace o této připravované trase získají zájemci v informačním centru," dodala Saňková.
Prohlídka je často využívána školními třídami, pro které znamená tato exkurze středověkým městem zajímavé obohacení vyučování, když se děti, jako návštěvníci prohlídky, setkávají s historií a jejími stopami přímo v terénu.
"Jednou z možností je využít prohlídku našeho města v rámci školního výletu a spojit ji například s návštěvou nedalekého hradu Helfštýna," navrhuje Věra Saňková. "Nejlepší je, když vyučující zavolá do TIC a objedná prohlídku předem. Tyto prohlídky speciálně pro školní třídy nabízíme nejenom v květnu a v červnu, ale jsou využívány i počátkem školního roku v měsíci září."
Důležitou informací je, že všechny prohlídky jsou zdarma - jejich zavedení totiž bylo podpořeno z evropských fondů v rámci SROP. Služba funguje denně kromě pondělí, od 1. května do 30. září, odchod od TIC vždy v 10:00 h a 14:00 hodin.
Ve výkladu průvodců se pak návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí - například proč má Lipník ve znaku lva, proč je náměstí ve tvaru písmene L, kde stával katův domek, kde se narodili zakladatelé podnikatelského rodu Gutmannů (vlastnili v 19. století ostravské doly a vítkovické železárny), kde J. G. Mendel poprvé pracoval v klášterní zahradě (byl v Lipníku v piaristické škole), proč jezdil do Lipníka na léto Petr Vok z Rožmberka a proč totéž dělal Antonín Dvořák. Návštěvníci prohlídek mají jedinečnou možnost navštívit s průvodcem památky, které nejsou běžně přístupny - vysoce ceněná je samostatně stojící zvonice, na které můžete vystoupat až ke třem unikátním zvonům ze tří historických období - gotiky, renesance a baroka. Další takovou unikátní památkou je synagoga, která je nejstarší dochovanou synagogou na Moravě.
Židovským památkám bude navíc věnován celý letošní rok v Lipníku. Například v rámci vernisáže letošní výstavy uměleckého kovářství Kov ve městě bude slavnostně odhalen pomník místním židovským obyvatelům, kteří za 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech. Právě výstava Kov ve městě přiláká do Lipníka n. B. každé léto několik tisíc turistů.