PLZEŇ
Pracovníci plzeňské záchranné stanice jsou experti na odchyt i kroužkování labutí, a proto vyrazili i letos na jihomoravské rybníky chytat labutě velké. Cílem původně expedice bylo pochytat co nejvíce labutí velkých a nabrat vzorky k vyšetření na ptačí chřipku.
"Začínali jsme v Mutěnicích u Hodonína, kde bylo méně labutí než loni. Po pěti hodinách náročného odchytu z kanoí a kajaků se nám podařilo zhruba z 30 pelichajících ptáků odchytit 16 jedinců, což lze považovat za slušný výsledek," řekl šéf stanice Karel Makoň. Zklamání z nízkého počtu labutí na lokalitě částečně vylepšila pro nově objevená hnízdní kolonie racků chechtavých. "Navíc jsme ještě před setměním po telefonické konzultaci s kroužkovací centrálou Národního Muzea Praha okroužkovali 34 mláďat těchto ptáků," uvedl Makoň.
Na rybníku u Bzence, který je významným shromaždištěm vodního ptactva, napočítali "chytači" asi 100 pelichajících labutí. Rybník byl však také výrazně větší a odchyt ptáků ještě náročnější. I přesto se podařilo odchytit 24 labutí.
Expedici předčasně ukončily prudké změny počasí a přívalové deště. "Cestou zpět jsme ještě na Lednických rybnících odchytili pět labutí. Celkem jsme za dva dny pochytali a okroužkovali na třech lokalitách 45 labutí velkých, 34 racků chechtavých a jedno mládě bukáčka malého," informoval Makoň.
"Kromě označení ornitologickými evidenčními kroužky jsme prováděli vatovou štětičkou výtěry z kloaky ptáků, které se následně zachladily a zmrazily. Tyto vzorky spolu se seznamem odchycených ptáků předáváme již třetím rokem Štěpánu Rybovi z Univerzity Karlovy v Praze, který je odborným garantem projektu a profesionálně se zabývá výzkumem i rozšířením ptačí chřipky na území ČR," vysvětlil Makoň.
O vzorky z jižní Moravy požádala Akademie věd ČR, jelikož v oblasti jižní Moravy se v minulosti ptačí chřipka objevovala nejčastěji a nebyl nikdo, kdo by výtěry od volně žijících ptáků zajistil.
V lokalitě Bzenec se Plzeňanům podařilo odchytit labuť velkou se speciálním ornitologickým „límcem“ a kroužkem s Chorvatské kroužkovací stanice. Na stejném místě chytili i již kroužkovanou labuť, číslo kroužku bylo zaznamenáno a bude předáno kolegům do pražské kroužkovací centrály.
"V roce 2009 jsme na těchto lokalitách odchytili a okroužkovali celkem 40 labutí velkých. Čtyřicet bylo i vzorků předaných kolegovi Štěpánu Rybovi, přičemž ani jedna z odchycených labutí ptačí chřipku neměla," dodal Karel Makoň.