OSTRAVA-PORUBA
Tým vědeckých pracovníků ve středu v zámeckém parku v Ostravě-Porubě zahájil další etapu geofyzikálního průzkumu, který by měl potvrdit či vyvrátit existenci tajné podzemní chodby spojující porubský zámek s kostelem sv. Mikuláše.
Odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v terénu opět využili malou vrtnou soupravu, která je jedinou svého druhu v České republice.
"Ke skupině vědeckých pracovníků vedené profesorem Petrem Bujokem se dnes přidali i posluchači Hornicko-geologické fakulty, kteří se v rámci studijního cvičení seznamovali s tím, jak malá vrtná souprava funguje v praxi. Lze s ní provádět vrty do hloubky až dvaceti metrů a provrtat i takové materiály, jako je například armovaný beton," uvedla porubské radnice Jana Končítková.
Práce se nyní soustřeďují do těsné blízkosti porubského zámku, kde odborníci provedli několik vrtů a odebrali vzorky půdy. "Do pátrání se zapojil také proutkař Slavomír Cedivoda, technik geologického průzkumu, kterého si firmy najímají k ověření geofyzikálních jevů," doplnila mluvčí.
Odborný průzkum byl na zámku zahájen loni v květnu. Záštitu nad ním převzal děkan Hornicko-geologické fakulty Vladimír Slivka a podporuje jej i porubská radnice.
Na možnou existenci tajné chodby upozornil před časem předseda porubské letopisecké komise Jiří Lexa. Ten shromáždil výpovědi pamětníků, z nichž některé dokonce hovoří o tom, že v chodbě byli v závěru druhé světové války zasypáni němečtí vojáci. "Ti se údajně do chodby ukryli 28. dubna 1945. Rudá armáda však měla nechat výbuchem oba vchody chodby zatarasit. Pokud by se tato tvrzení zakládala na pravdě, mohly by být v chodbě ostatky vojáků. Věřím, že průzkumy poodhalí roušku tajemství tajné chodby, o níž neexistují žádné písemné zmínky,“ řekl Lexa. Objekty, které má tajná chodba spojovat, patří k nejstarším dochovaným památkám Poruby. Historie kostela svatého Mikuláše sahá do patnáctého století, ze století šestnáctého pak pochází porubský zámek, který byl vystavěn v renesančním slohu okolo roku 1573.