KULTURA / Knihy

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: isifa/thinkstock.com
17.7.2017

I o prázdninách je v muzeu hezky, Letní čítárna 18. – 21. července

ÚSTÍ NAD LABEM

Většina z nás o letních prázdninách utíká z města k vodě, do přírody. Vyhledává stinná zákoutí, odpočinek. Třeba posezení ve stínu lípy, s něčím k pití a ke čtení. Přesně to nabízí o prázdninách ústecké muzeum.

Podvečerní program Letní čítárny zahájí v úterý 18. července v 17 hodin sourozenecké duo Markéta(zpěv) a Janek Chladovi(kytara,zpěv), hrající akustické covery různých žánrů a interpretů, ale i vlastní tvorbu. Pocházejí z Ústí nad Labem, kde oba prošli pestrým hudebním vývojem. Mimo jiné za sebou májí úspěšný projekt No Discipline. Kromě mnoha hudebních aktivit Markéta dokončuje poslední rok na UJEP a Janek Chlad učí na Základní umělecké škole E. Randové v Ústí nad Labem a Základní škole v Trmicích na elektrickou kytaru. V současné době, oba startují studium na pražské konzervatoři.

Středeční i odpoledne 19. července bude věnováno čtení pro děti. Martina Pospíšilová z oddělení muzejní pedagogiky ústeckého muzea bude od 16.00 hodin číst pohádky o kohoutkovi a slepičce. Již tradičně na čtení navazují výtvarné aktivity vedené muzejními pedagogy.

Od 17 hodin uvede Mgr. Frederik Velinský – Fred ( redaktor Českého rozhlasu Sever, publicista, organizátor Café Nobel) trampský velkofilm o arcibiskupovi Konrádovi z Vechty. Scénář k filmu napsal slavný trampský písničkář Kapitán Kid (Jaroslav Velinský), natáčel ho Harry Mitrovský s dalšími trampy někdy v šedesátých letech minulého století na Helfenburku u Úštěka.“ Film samotný se ztratil. I když mezi trampy běží pověsti, že ho někdo na severu má a že se tam občas promítá. Ale každý to slyšel jen od kamaráda, který to má od jiného kamaráda.“ Film se nedochoval, ale shodou náhod se do ústeckého muzea dostaly vystříhané nepovedené záběry. Ty budou moci diváci zhlédnout a s doprovodným slovem Freda Velinského.

Z Litoměřic třetí branou proti proudu Labe až na Říp se vydáme v 17.00 hodin ve čtvrtek 20. července s PhDr. Oldřichem Doskočilem, historikem a dlouholetým kronikářem Litoměřic.  Představí publikaci věnovanou městu Litoměřice a jeho okolí.  Je to již čtvrtý svazek volné vlastivědné řady, v níž spolu s fotografem Pavlem Rývou mapuje zajímavá místa, osobnosti a události Litoměřicka. Publikaci bude možné na akci zakoupit.

pátek 21. července přednese Mgr. Václav Houfek přednášku o Antonu Güntherovi. Anton Günther byl krušnohorský pěvec z Božiho Daru, vyučený litograf, který  se na kytaru naučil hrát sám. Po vyučení pracoval v Praze, kde se mu stýskalo po domově a složil první píseň v rodném nářečí, která se jmenovala „Drhamisdrham" (Doma je doma). Písnička se velice líbila, a protože ji musel pro své přátele neustále opisovat, napadlo ho píseň s notami, textem a malým obrázkem vyrýt a vytisknout. Vznikla první písňová pohlednice a písně pak byly roznášeny poštou po celém světě.

Kromě zhruba 140 písní zahrnuje životní dílo A. Günthera také povídky a básně.

Písně byly vydávány i ve svazcích pro zpěv s doprovodem klavíru, kytary, citery a akordeonu a v úpravách pro sbor a orchestr. Vydávání gramofonových desek, oblíbených písňových pohlednic a rozhlasové vysílání přispělo k tomu, že jeho písně v krušnohorském nářečí našly pevné místo v krušnohorské lidové kultuře. Nahrávky a notové záznamy písní vycházejí dodnes.

Na závěr přednášky zahraje retro-punkové hudební uskupení Anton G reflektující zaniklou slávu Sudet a sudetských obcí, sestavené pro připomenutí písničkáře Krušných hor. Kapela se snaží předat odkaz Krušnohorského básníka Antona Günthera i současné generaci.

Složení: Fred – bicí, Martíček – basa, Filip – kytara, Píra – zpěv, Pekky – otec i zpěv, řechtačky, valcha a vozembouch

Píseň Dreckschänke (Ušmudlaná hospoda) zazněla v roce 1935 na oslavě  stoleté existence hospody v Potůčkách v Krušných horách, které se zúčastnil i Anton Günther. Krušnohorský básník a zpěvák přispěl se svou písní  k tomu, že popularita hospody rychle rostla.

Píseň Feireobnd (Teť už si odpočiň) zazněla na pohřbu A. Günthera v roce 1937.

Autor / zdroj: Mgr. Václav Houfek

Doporučujeme

Montované garáže s omítkou - Fabrego

S výběrem garáže Vám rádi pomůžeme - indviduální rozměry, možnost zateplení garáže. Nabízíme i řadové garáže pro obce i jednotlivce. Mějte své auto v suchu a bezpečí! garaze.fabrego.cz

Maminčino koření - čistě přírodní koření

Využijte časově omezenou možnost vyzkoušet si špičkové koření z nejkvalitnějších surovin a objednejte si degustační balíčky za zvýhodněnou cenu. www.mamincinokoreni.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se ukrýval v Thajsku

Kriminalisté vypátrali muže, který se před výkonem trestu ukrýval déle než osm let. Zadržený se v roce 1999 jako člen organizované skupiny dopouštěl

Post

Hejtman přesně vymezil území se zákazem vstupu na mapě, hranice se mírně zmenšila

S ohledem na opatření vydaná ve vztahu k zastavení šíření nákazy afrického moru prasat vydal hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek rozhodnutí, kterým pře

Post

V sobotu se volí ve třech obcích

Na sobotu jsou vyhlášeny volby do tří obecních zastupitelstev. K volebním urnám půjdou občané obcí Líský na Kladensku, Zádub-Závišín na Chebsku a Siře

Reklama

www.beautyexpo.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz

REKLAMA