KULTURA / Vánoce

Popis: Mikulášský podvečer ve Valašské dědině.
Mikulášský podvečer ve Valašské dědině.
30.11.2018

Projděte se Valašskou dědinou v předvánočním čase

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

Mikulášský podvečer spojený s tradiční nadílkou se uskuteční v areálu Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V interiérech oživených expozic tady návštěvníkům přiblíží atmosféru předvánočního období protkaného lidovými zvyky a přípravami na Vánoce.

V dědině se setkáte s Mikulášem a jeho družinou, a také potkáte bíle oděnou Mikulášovu Matičku zvanou též Mikuláška nebo Mikolajka. Hodné děti budou obdarovány malým dárkem.

O významu a symbolice jednotlivých postav mikulášské družiny se dozvíte hned v první chalupě – ve Fojtství z Lidečka. V jizbě vrčí kolovrátky, u nichž sedí skupinka žen, které spřádají ovčí vlnu či len. Přástky (rovněž také draní peří, tkaní na tkalcovských stavech a mnohé jiné podomácké řemeslné činnosti), patřilo ve valašských chalupách k běžné práci v zimním období, kdy se lidé nevěnovali zemědělskému hospodaření a práci na poli. Avšak po 13. prosinci, svátku Svaté Lucie, se již všechna pracovní činnost zapovídala a pozornost se měla soustřeďovat především na přípravy Vánoc a narození Ježíše Krista, jak po stránce pracovní, tak především duchovní.

V chalupě z Velkých Karlovic – Jezerného to krásně voní pečivem a kořením – hospodyňky pečou perníčky. Zručné ruce hospodyňky zdobí rozličné tvary pečiva, připomínající vánoční čas.

Zavítáte i do chalupy Adamce z Nového Hrozenkova. Tady se vyrábějí papírové vánoční ozdoby a vy si můžete také nějaké vytvořit a ozdobit si s nimi svůj stromeček.

Vůně se line také od chalupy z Nového Hrozenkova č. 10, v níž se peče mikulášské pečivo z kynutého těsta – „Páni“ a „mrváně“. Páni jsou postavy Mikuláše, anděla a čertů. Mrváně jsou drobné kousky, různě zatočených tvarů a sluníčka. Slunce je připomínkou zimního slunovratu a s ním spojený lidmi očekávaný příchod jara po dlouhém zimním období. Hospodyňka vám dá jistě kousek pečiva ochutnat a k tomu možná i trochu bylinkového čaje.

Nahlédnete do kovárny, kde na rozpálené výhni opravuje kovář řemeslné či hospodářské nářadí, které se při práci porouchalo. Musí být přece připraveno do jara, až se vyjede zase do polí!

Už z dálky slyšíte zpěv koled, který se nese od školy z Miloňova. To pan učitel učí děti koledy. Můžete se přidat a nějakou starou valašskou se také naučit.

Od školy se vydáte k chalupě z Karolinky – Rákošového, kde prožívá rodina poklidný zimní večer a děti netrpělivě čekají, jestli přijde Mikuláš.

„Odbila šestá hodina, chval každý Hospodina …“, ponocný procházející dědinou a ohlašující každou celou hodinu, ukončí Mikulášský podvečer úderem šesté hodiny večerní.

Mikulášský podvečer ve Valašské dědině ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se uskuteční ve středu 5. prosince v době od 14 do 18 hodin.

Autor / zdroj: vmp.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Valašské záření nabídne Olympic a další hudební hvězdy

Dramaturgie jednadvacátého ročníku multižánrového festivalu Valašské záření 2019 opět nabídne spoustu hudebních lahůdek.

Post

Vysokomýtské dialyzační středisko má za sebou první rok provozu

Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, již jeden rok funguje moderní dialyzační středisko Freseniu

Post

V Bohumíně vydali příručku, jak pečovat o seniory

Malá, ale praktická. Taková je nová bohumínská příručka pro ty, kteří pečují anebo začínají pečovat o své blízké v důchodovém věku, kteří se už bez ci

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA