ČESKÁ LÍPA
Letní terénní výzkum skalních rytin, nápisů a dalších historických prvků se uskuteční v červenci a v srpnu v Českém ráji. Do každého turnusu mohou přijmout dvanáct účastníků.
"Výzkum bude probíhat formou nehonorovaných praktik. Na terénní části výzkumu se kromě posluchačů vysokých škol a několika profesionálů budou podílet také zájemci z řad studentů gymnázií, středních a vyšších odborných škol. Terénní část výzkumu proběhne v termínech 12. až 21. července (I. turnus) a 9. až 18. srpna (II. turnus) na území přírodních rezervací Příhrazské skály, Klokočské skály, Hruboskalsko, Údolí Plakánek a na Maloskalsku," řekla mluvčí spolupořadatelského Vlastivědného muzea v České Lípě Jana Jakubská.
Základní pracovní náplní každého účastníka bude podle ní vyhledávání a dokumentace skalních rytin a historických nápisů ve vytyčeném terénu. Vlastní dokumentace bude obnášet jednoduché zaměřování, překreslování a fotografování. Účastníci výzkumu pak zanesou jednotlivé lokality do map. Dokumentovat budou nejen objekty epigrafického zájmu, tedy monogramy, letopočty, nápisy, figurální vyobrazení či ryté symboly, ale také ostatní doklady historické krajiny, zejména hraniční kameny, úvozy, stopy těžby a další objekty.
Pořadatelé zaškolí nové účastníky vždy na začátku každého turnusu. Ubytování jim zajistí Správa Chráněné krajinné oblasti Český ráj, ulice Antonína Dvořáka 294, Turnov. Pro potřeby výzkumu bude připravený prostor Centra ekologické výchovy v podkrovní části Správy se zasedací místností, samostatnými ložnicemi, plně vybavenou kuchyňkou a vlastním sociálním zařízením. Náklady spojené s ubytováním účastníci výzkumu nehradí; každodenní přepravu ze základny do terénu a zpět jim zajistí služebními vozy Správy CHKO.
Přihlášku je třeba odeslat nejpozději do 2. července na I. turnus a do 19. července na II. turnus. Maximální počet účastníků na turnus je dvanáct osob. Projekt Evropského geoparku Český ráj UNESCO na letní průzkum skalních rytin v Českém ráji trvá již od roku 2000.