SPORT / Běh

Popis:
Autor / zdroj: RunCzech
17.2.2017

Na Mattoni 1/2Maraton Olomouc zbývá pouze přes tisícovku startovních čísel

OLOMOUC

Více než čtyři měsíce zbývají do startu osmého ročníku Mattoni 1/2Maratonu Olomouc a kapacita závodu se plní velice rychle. V polovině února zbývá něco málo přes třetinu volných míst.

„Jsem přesvědčený, že všech 6 200 startovních čísel bude rozebraných dlouho před závodem,“ věří Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který stojí za vznikem celého půlmaratonu. V Olomouci se i letos poběží poslední červnovou sobotu, přesněji řečeno 24. Start z Horního náměstí si kromě půlmaratonců užije i tři a půl tisíce účastníků dm rodinného běhu. Olomouc se navíc v letošním roce pyšní titulem Evropské město sportu a právě Mattoni 1/2Maraton udělení prestižního titulu hodně pomohl.

Druhý největší půlmaraton v České republice a pátý závod RunCzech běžecké ligy je zároveň jedním z nejlépe obsazených závodů, každoročně na něj přijíždí světová vytrvalecká špička. Kromě těch nejlepších se však na Hanou sjíždějí hobby běžci z celé země i ze zahraničí. „V loňském roce utratilo 27 322 návštěvníků Mattoni 1/2Maratonu Olomouc ve městě téměř 42 milionů korun. Jsme rádi, že náš závod může alespoň trochu pomoci místním podnikatelům a cestovnímu ruchu,“ dodává Capalbo s tím, že z Olomouckého kraje pochází necelá polovina návštěvníků závodu. Z jiných krajů České republiky přijíždí 11 747 návštěvníků (43 %) a ze zahraničí 2 164 (7,9 %).

Tato čísla s povděkem kvituje rovněž Antonín Staněk, primátor Olomouce. „Nadmíru oblíbený a loni také nejlépe obsazený půlmaraton v České republice se uskutečňuje v roce, v němž se Olomouc pyšní titulem Evropské město sportu 2017. S jistotou mohu potvrdit, že tradice a výborná organizace závodu Mattoni 1/2Maratonu Olomouc významně přispěly k pozitivnímu hodnocení města při rozhodování komise o udělení titulu,“ ocenil primátor. „Konání tradičního běžeckého svátku přispívá k podpoře sportu a přináší městu jen samé přednosti, ať už v podobě dobré propagace nebo v podpoře hotelových, turistických či gastronomických služeb,“ zhodnotil Antonín Staněk, o jehož kladném vztahu k závodu vypovídá dobře i to, že při loňském ročníku čekal v cíli na doběh posledního běžce.

U příležitosti Olomouce jako Evropského města sportu 2017 organizátoři přichystali novinku pro všechny sportovní kluby, spolky a oddíly v Olomouci. V rámci největšího sportovního veletrhu v Olomouckém kraji, Moravia Sport Expa, které bude epicentrem dění půlmaratonského víkendu, budou mít možnost prezentovat své aktivity olomoucké sportovní organizace, a to zcela zdarma. „Naší myšlenkou je nastavit tradici v pořádání sportovní burzy pro děti s nabídkou mimoškolních sportovních aktivit. Všem zájemcům nabídneme prostor pro stánek a venkovní plochu pro ukázku konkrétní sportovní disciplíny dle kapacitních možností nebo prostor na pódiu,“ vysvětluje technický manažer závodu Tomáš Coufal.

Velkého počtu běžců a jejich doprovodu přijíždějících do Olomouckého kraje si je vědomý také hejtman Oto Košta. „Jde o jedinečnou sportovní událost, na které se Olomoucký kraj již tradičně finančně podílí. Těším se, že i letošní půlmaraton k nám přiláká velké množství závodníků i fanoušků, kteří budou mít příležitost poznat nejen město Olomouc, ale i jeho blízké okolí, popřípadě celý region. Právě z pohledu cestovního ruchu a jeho rozvoje jsou akce tohoto typu tou nejlepší reklamou,“ raduje se hejtman.

Nabitý program má v posledních dnech Jan Hudec. Český reprezentant v alpském lyžování má za sebou mistrovství světa ve švýcarském Svatém Mořici. I on však už teď plánuje, že se půlmaratonského víkendu aktivně zúčastní. „Těším se, až se znovu postavím společně s ostatními běžci na start dm rodinného běhu. Atmosféra loňského závodu byla skvělá a nepochybuji, že tomu bude tak i letos. Se svými fanoušky se pak také osobně potkám na Moravia Sport Expu v rámci autogramiády,“ říká špičkový lyžař.

Nedílnou součástí závodů RunCzech běžecké ligy je v posledních letech běh pro dobrou věc. V loňském roce běhalo a pomáhalo celkem 5 827 závodníků, kteří si startovní čísla zakoupili celkem přes 45 charitativních organizací. Jednou z nich je také olomoucký Spolek Trend vozíčkářů. „Máme radost, že jsme již čtvrtým rokem zapojeni do projektu Běž pro dobrou věc a zároveň jsme i hlavním charitativním partnerem na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Výtěžek z prodeje registrací na závod pomáhá našim klientům k udržování se v aktivním způsobu života pomocí osobní asistence, kterou naše organizace poskytuje již 23 let. V loňském roce jsme díky tomuto projektu a více jak 180 běžcům získali přes 70 000 korun na podporu naší činnosti. Všichni v Trendu doufáme, že nejinak tomu bude i letos,“ těší se předseda a zakladatel Spolku Trend vozíčkářů Milan Langer.

Osmý ročník olomouckého půlmaratonu se rozeběhne v sobotu 24. června a v přímém přenosu ho bude vysílat Česká televize. Než se do ulic hanácké metropole pustí půlmaratonci, šanci dostanou nesoutěžní běžci – dm rodinný běh určený dětem a jejich rodičům, nabízí 3 500 startovních čísel a nenáročnou tříkilometrovou trať. Registrace na dm rodinný běh i na Mattoni 1/2Maraton Olomouc jsou dostupné na adrese www.runczech.com. Také letos se poběží se zlatou známkou kvality IAAF, která znamená, že se Mattoni 1/2Maraton Olomouc řadí po bok takových měst, jako jsou Berlín, Londýn nebo New York.

Organizátoři z týmu RunCzech v Olomouci kromě samotného půlmaratonu pořádají ještě jeden závod – tím je semifinálové kolo Juniorského maratonu. Největší běžecký závod pro studenty středních škol z celé České republiky se v Olomouci ve Smetanových sadech poběží v úterý 11. dubna. Neziskový projekt organizátorů RunCzech běžecké ligy má za cíl rozběhat středoškolské studenty po celé České republice, což se rok od roku daří více a více. Registrace do Juniorského maratonu je navíc zdarma. Do Juniorského maratonu se může zapojit každá střední škola z České republiky i zahraničí. „Stačí dát dohromady desetičlenný tým, ve kterém musí být tři dívky. Každý člen týmu pak běží štafetový úsek o délce 4,2 kilometry, dohromady studenti zdolají trať celého maratonu,“ představuje Juniorský maraton Bojan Nanković z týmu RunCzech. Dále už v podstatě stačí jen přihlásit tým na stránkách www.runczech.com/jmc a přijet na semifinálové kolo do Olomouce. V rámci Evropského města sportu se navíc ve stejný den utkají rovněž žáci základních škol. Na ty od devíti hodin čeká závod šestičlenných družstev, kde každý žák poběží 840 metrů.

Autor / zdroj: Tadeáš Mahel

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Poleťte na Planetu animace

U příležitosti Světového dne loutkového divadla otevírá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi 21. března 2018 interaktivní prostor nazvaný Planeta ani

Post

Kijivu v neděli oslaví 25. narozeniny

V neděli v Zoo Praha oslaví 25. narozeniny osvědčená matka Kijivu. Společně s Richardem dala tato gorila nížinná život hned čtyřem mláďatům - mezi nim

Post

Barevná pískoviště lákají ke hraní a jsou odolnější

Z nových pískovišť se mohou těšit českotěšínské děti. Vloni město rekonstruovalo tři původní betonové pískoviště do moderní barevné podoby v ulici Hor

Reklama

www.beautyexpo.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření

REKLAMA