SPORT / Běh

Popis: Valdštejnská lodžie.
Valdštejnská lodžie.
20.8.2018

Tisíc kilometrů pro charitu: Běžci navštíví Valdštejnovo náměstí, přidat se může každý

JIČÍN

Město Jičín leží na trase letošního Mírového charitativního běhu. Přesně 1000 kilometrů dlouhá cesta začíná v Poznani a končí ve Štrasburku. Cílem je však něco jiného, než proběhnout cílovou páskou. Akce má pomoci dětem, kterým štěstí přálo méně, než by mělo. Jičín se do iniciativy s chutí zapojuje. Až dne 4. září běžci dorazí do Valdštejnské lodžie, kdokoliv z Jičína se k nim může připojit a vyrazit s nimi lipovou alejí na Valdštejnovo náměstí, kde bude připraveno oficiální přivítání.

Mírový charitativní běh zahájil svou tradici v roce 2013 a je pořádán každoročně. Za pět let běžci překonali více než 3000 kilometrů v šesti zemích – jde o Polsko, Německo, Litvu, Lotyšsko, Japonsko a USA. Letošní trasou bude Poznaň – Wroclaw – Praha – Norimberk – Štrasburk. Běžci vyrazí dne 1. září a sídla Evropského parlamentu dosáhnou dne 13. září okolo 16 hodin. Letošní ročník chce také vzpomenout na 100. výročí konce první světové války a vyzdvihnout myšlenku mírové, spolupracující Evropy.

Dne 4. září běžci vyrazí z polské Kamenné hory. Ke stálé čtveřici účastníků se zde mají připojit 4 maratonci, tudíž do Jičína doběhne celkem 8 běžců. Ve Valdštejnské lodžii, kde bude doprovodný program, se k nim připojí zástupci města, a kdokoliv další je vítán. Všichni společně překonají lipovou alej, budou pokračovat Havlíčkovou ulicí, proběhnou Žižkovo náměstí a Valdickou bránu a běžecký den zakončí na Valdštejnově náměstí. Následující den osmice vyrazí z Jičína směrem na Prahu.

Iniciativa, která vzešla z Polska a Německa, má zcela neziskový charakter. Peníze půjdou na pomoc malé Matyldě Klimowicz, která se narodila s postižením chodidla. Z výtěžku bude financována operace, aby holčička nemusela podstoupit amputaci. Další část výtěžku půjde do Arsalu v blízkovýchodním Libanonu, kde je tábor pro syrské uprchlíky. Peníze pomohou zdejším dětem ve vzdělávání.

Jak lze pomoci?
Je stanoveno kilometrovné. Každý zúčastněný, jenž se v lodžii připojí, může uhradit 1 euro (nebo přibližně 26 korun) za každý kilometr, který chce uběhnout. Kdo chce tedy běžet z Valdštejnské lodžie na Valdštejnovo náměstí, může přispět přibližně částkou 80 korun.

„Samozřejmě vše záleží na čisté dobrovolnosti. Nikdo se nebude zlobit například na mladší účastníky, kteří chtějí pomoci a společně se na kilometrovné složí, a zájemci mohou běžet, aniž by přispěli. Jakákoliv pomoc se počítá,“ rozvádí Alena Stillerová z odboru kultury a cestovního ruchu.

„Co se při běhu vybere, to jde kompletně na charitativní účely. Všechny náklady s během spojené si účastníci hradí sami, proto vítají jakoukoliv podporu od obcí a měst, která na trase navštíví,“ vysvětluje. Zapojit se mohou i firmy, pro které je kilometrovné stanoveno na 100 eur za 1 kilometr.

Druhým způsobem, jak pomoci, je koupě trička. Každý si může odnést suvenýr. Jejich cena bude stanovena na 10 euro, avšak částku půjde uhradit v korunách; budou tedy přibližně za 260 Kč. Celkem 75 procent výtěžku z prodeje triček půjde na dobročinné účely. Město Jičín se chystá zakoupit 10 triček a podpořit akci i tím, že pro běžce zajistí ubytování.

Pomoci lze také přímo příspěvkem na účet organizátorů akce. Číslo účtu bude při akci zveřejněno.

„Město Jičín také pomůže se stanovením trasy. Zástupci úřadu a samosprávy uvedli, že mají zájem se přímo zúčastnit běhu. Počítáme s tím, že na trase v lipové aleji budou stanoviště pro ty, kteří nechtějí absolvovat celou cestu z lodžie na Valdštejnovo náměstí. Chtěl bych požádat občany, aby se do této významné charitativní akce zapojili,“ zve starosta města Jan Malý.

Autor / zdroj: Jan Jireš

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Retro zima v Tančícím domě přenese návštěvníky do atmosféry 70. a 80. let

Zimní měsíce budou v Galerii Tančící dům ve znamení Vánoc. Galerie pokračuje v retro tematice a nová výstava je věnovaná zimě a vánočním svátkům, jak

Post

Nedonošené děti v kladenské nemocnici hlídá pět nových inkubátorů

Kladenská nemocnice má pět nových moderních inkubátorů pro nedonošené děti. Jejich zakoupení bylo možné díky dotacím Středočeského kraje na obnovu a m

Post

Rožnovanka Vendula Krupová je mistryní světa

Rožnov se může pochlubit čerstvou mistryní světa. Vendula Krupová zvítězila na světovém šampionátu v Kanadě ve sportovním odvětví tradiční karate.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA

Aktivní Dítě