AKTUÁLNĚ / Krimi

8.6.2013

Za rabování hrozí pachatelům až osm let ve vězení

V evakuovaných oblastech a v lokalitách postižených povodněmi se budou i drobné krádeže trestat přísněji, než jindy a jinde. Takzvané rabování sice v Trestním zákoníku takto pojmenováno není, ale krádeže za trvání živelní pohromy nebo při jiné události, která vážně ohrožuje životy a zdraví lidí, mají zvláštní trestní sazbu.

Zloděj může být odsouzen až na osm let. Nová právní úprava, která při povodních v roce 2002 ještě neplatila, je důsledná. Soudy ji už využily minimálně v pěti případech.

Vyplývá to z bleskové analýzy společnosti ATLAS Consulting, která se zabývá právními informačními systémy a s tím souvisejícím systémem evidování soudních rozhodnutí vyšších instancí (Citační systém judikatury CITEX).

„Příkladem rozsudku, kterým soudy přísně potrestaly rabování, je případ z roku 2011,“ uvádí Petra Gříbková ze společnosti ATLAS Consulting. Pachatel tři dny po povodních odcizil notebook, okružní pilu a motorovou sekačku v celkové hodnotě 28.200 korun, ovšem ještě za trvání vyhlášeného stavu nebezpečí. „Podle nejvyššího soudu tedy za trvání živelní pohromy, rozsudek zněl na šest let,“ poukazuje na už zavedenou soudní praxi P. Gříbková.

Podle odborníků se po povodních v roce 2002 objevil zvýšený počet pokusů o pojistné podvody i snaha získat prospěch tam, kde postižený neměl nárok na žádnou náhradu škody. Například majitel vozidla, které bylo zaparkováno v 1. patře garáží v Ústí nad Labem, požadoval náhradu za zatopené auto od provozovatele garáží. „Podle ústavního soudu není situace za povodní situací obvyklou, a tak ani provozovatel hlídaného parkoviště za této situace nenese odpovědnost za škodu na zaparkovaném voze,“ upozorňuje Zuzana Cholastová, lektorka informačních systémů pro právní praxi.

Nevyplácejí se ani pokusy vylepšit si výnos z pojistky. Po povodních 2002 byla popsána situace, kdy se před blížící se povodňovou vlnou náhle sepisovaly nové pojistné smlouvy nebo se zvyšovaly částky plnění ze stávajících smluv. „Sice se v takovém případě těžko prokazuje úmysl, ale za spáchání pojistného podvodu se odsouzený člověk dostane do vězení až na 10 let,“ poukazuje P. Gříbková.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Bohumíně dokončili další část cyklostezky kolem Vrbického jezera

Novou komfortní stezku pro cyklisty a bruslaře za necelých osm milionů korun dokončili v Bohumíně. Vede mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou a měří 1,6

Post

Dětské výpravy do nemocnice pokračují také letos

Předškoláci z frýdecké mateřské školy na ulici K Hájku přišli do nemocnice zjistit, co je nového na dětském oddělení. Projekt na seznámení dětí s nemo

Post

Děti ve Vsetíně budou hlídat nové monitory dechu

Dětské oddělení Vsetínské nemocnice získalo pět nových monitorů dechu v celkové hodnotě deset tisíc korun. V rámci projektu Maminko, dýchám monitory z

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA