AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
14.2.2018

Kriminalita na Příbramsku v roce 2017

PŘÍBRAMSKO

V loňském roce došlo na Územním odboru Příbram k poklesu kriminality o 86 případů, tj. o 4 % méně než v roce 2016. Na Příbramsku bylo spácháno celkem 1859 trestných činů. Z toho bylo objasněno 948 případů, což je 51 %.

Nejvíce se na kriminalitě podílí majetková trestná činnost – 922 činů (50 % z celkové kriminality), i tady jsme však zaznamenali klesající tendenci. Jde o pokles oproti roku 2016 o 144 případů, to je snížení o 13,5 %. Nejčastější majetkovou trestnou činností jsou krádeže věcí z vozidel - 119 (o 30 méně než předloni) a poté vloupání do ostatních objektů – 93 (o 25 méně). Dvaašedesát vykradených aut jsme měli přímo ve městě Příbrami. Loni zmizelo 27 automobilů (o 8 méně) a 18 jízdních kol (o 14 méně). Krádeží vloupáním bylo evidováno 278, a to zejména do ostatních objektů (např. garáže, sklepy, hospodářská stavení), do chat (69 případů), domů (54), bytů (20) a obchodů (18), je to o 100 činů méně než v předchozím roce, pokles o 26,5 %.

Násilná trestná činnost stoupla o 23 případů, ze 106 na 129. Objasněnost však činila 81 %, zvýšení o 22 %. Loni došlo k jedné vraždě a k pokusu vraždy, oba případy byly objasněny. Úmyslné ublížení na zdraví bylo spácháno 40x, nebezpečné vyhrožování – 34x  (nárůst o 14 případů) a loupež – 8x (všechny objasněny, pokles o 3 případy). Dále nám bylo oznámeno např. 10x týrání osoby žijící ve společném obydlí (nárůst o pět případů), 8x nebezpečné pronásledování (nárůst o tři případy) a 7x vydírání.

Počet hospodářských trestných činů klesl, ze 198 na 168, což je o 15 %.  Nejčastějšími případy jsou: neoprávněné držení platebního prostředku - 47x, úvěrový podvod - 27x, podvod - 19x a zpronevěra 11x.

U mravnostní kriminality došlo k poklesu z 23 na 20 činů, tj. o 13 % Z toho je jeden případ znásilnění a šest případů pohlavního zneužívání. Objasněnost činila 85 %, jde o nárůst 11 % oproti roku 2016.

Co se týká drogové trestné činnosti, kriminalistům se podařilo během loňského roku odhalit 69 případů trestného činu nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů, což je o 18 případů více než v roce 2016. Nejde však o kvantitativní nárůst, ale projevuje se zde zvýšená kvalita na úseku odhalování a objasňování policejními orgány. Drogové problematice je věnována maximální pozornost, protože je úzce spojena s majetkovou trestnou činností.

Častými případy, které policisté museli řešit, bylo: 143x maření výkonu úředního rozhodnutí, 124x poškození cizí věci, 121x zanedbání povinné výživy, 92x ohrožení pod vlivem návykové látky (což je díky intenzivnímu výkonu na silnicích).

Recidivisté spáchali celkem 463 objasněných trestných činů. Nejčastěji mařili výkon úředního rozhodnutí, dále neplatili výživné, dopouštěli se krádeží, drogové trestné činnosti nebo nebezpečného vyhrožování. Mladiství ve věku od 15 do 18 let se podíleli na 40 trestných činech.

Na Obvodním oddělení Příbram jsme loni evidovali 906 trestných činů, to je 49 % z celkové kriminality. Objasněnost se zde podařilo zvýšit o 10 %.  Od konce roku 2015 je ve městě spuštěn preventivní projekt Bezpečná Příbram, jehož snahou je snížení míry a závažnosti trestné činnosti.

Kriminalistům se podařilo během loňského roku vypátrat 294 osob, např. na 84 osob byl vydán příkaz k zatčení, 41 lidí jsme pohřešovali, 16 osob se vyhýbalo výkonu trestu odnětí svobody, u 13 jsme pátrali po jejich pobytu, 4x šlo o evropský zatýkací rozkaz, dále o svěřence výchovných ústavů a o podezřelé či obviněné osoby. Loni proběhlo na Příbramsku celkem 34 pátracích akcí, hledali jsme např. patnáct dětí, čtyři seniory a čtyři pacienty nemocnic.

Při závěrečném shrnutí lze říci, že kriminalita v loňském roce opět klesla a objasněnost se podařilo zvýšit. Za poslední desetiletí je kriminalita na nejnižší úrovni, o 62 % nižší než v roce 2007. Ve všech oblastech kromě násilných trestných činů došlo k poklesu. U násilné trestné činnosti však činí objasněnost 81 % a k navýšení došlo především u nebezpečného vyhrožování.  Největší pokles byl zaznamenán u majetkových trestných činů, zejména krádeží vloupáním. Zloději také méně kradli, i vykrádali, auta a jízdní kola.

Autor / zdroj: Bc. Monika Schindlová

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Rybáři v jižních Čechách zvou k výlovům rybníků

Výlovy rybníků patří k tradičním podzimním akcím. Na vlastní oči tady můžete pozorovat, jak putují ryby z vody do kádí a jak se pak porcují.

Post

V Třeboni vystavuje bioložka a výtvarnice Barbara Ritterbusch Nauwerck

Od poloviny října do začátku prosince je v prostorách Domu Štěpánka Netolického v Třeboni k vidění výstava bioložky a výtvarnice Barbary Ritterbusch N

Post

V klatovském muzeu můžete obdivovat legendární stavebnici Merkur

Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech zaplnila legendární stavebnice Merkur. Zahájil ji její největší světový sběratel Jiří Mládek. Expozici můž

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA