AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Asistenti prevence kriminality.
Asistenti prevence kriminality.
Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová
17.4.2018

Kriminalita v Bohumíně pořád klesá, radnice zjišťuje, jaký je u lidí pocit bezpečí

BOHUMÍN

Zatímco kriminalita na Karvinsku kolísá nebo dokonce stoupá, v Bohumíně má opačný trend. Za posledních pět let ubylo trestných činů o více než polovinu. Ze 756 na 353. A policejní statistiky i letos ukazují, že kriminalita v Bohumíně dál padá dolů. Zatímco vloni řešili policisté v prvních třech měsících roku téměř 90 trestných činů, letos jich bylo 61.

Jak se snižující se kriminalita projevuje na pocitu bezpečí, teď zjišťuje zdejší radnice. Poslední průzkum proběhl před třemi lety a zapojila se do něj necelá tisícovka lidí. Z ankety tehdy vyplynulo, že se lidé v Bohumíně necítí nejbezpečněji. Město proto posílilo hlídky v ulicích a zaměstnalo nově asistenty prevence kriminality. Zvýšilo také počet kamer v problémových lokalitách a u soukromých ubytoven a zavedlo i nové protidrogové programy. A průběžné výsledky dotazníku naznačují zlepšení.

„Strukturu ankety jsme neměnili. Chceme mít srovnání s předchozími výsledky. Zajímá nás, jak se na pocitu bezpečí u Bohumíňáků projevila provedená bezpečnostní opatření. Prozatím se do ankety zapojilo přibližně 400 respondentů, zatím mezi nimi převládají ženy. Předběžně z dotazníků vyplývá, že pocit bezpečí se u Bohumíňáků zlepšil a je vyšší, ale problémy nezmizely. Stále je trápí otázka soukromých ubytoven, sociálně-slabších obyvatel a drog. Poukazují také na narušování veřejného pořádku bezdomovci, vandaly nebo volně pobíhajícími psy,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha.

Hlasovat o pocitu bezpečí může veřejnost až do konce dubna. Vyplnění ankety zabere lidem maximálně deset minut. Zájemci jej najdou na stránkách města v sekci Radnice, v kategorii Dotazníky. Čeká na ně devatenáct jednoduchých otázek. Podle výsledků dotazníku pak město hodlá podniknout další kroky pro zvýšení bezpečnosti.

„Většina lidí přistupuje k anketě konstruktivně a posílá nám smysluplné podněty. Jsem rád, že oceňují snahy o zlepšení v oblasti kriminality, která je v našem městě výjimečně nízká. Je to i díky tomu, že se nám pod dlouhých bojích podařilo zrušit ve městě všechny herny a prosadit bezhotovostní výkup kovů ve sběrnách. Krádeží kovů díky tomu ubylo o 90 procent,“ upřesnil Petr Vícha  s tím, že nejvíce se do ankety prozatím zapojují lidé ve věku od 20 a 45 let.

Před třemi lety se Bohumíňáci cítili nejvíce ohroženi kapesními krádežemi, vandalismem, vloupáním a fyzickým napadením. Lokality, které dotázaní označili jako nejproblémovější, korespondovaly s místy, kde se nacházely soukromé ubytovny. Nejméně bezpečně se lidé před třemi lety cítili u vlakového nádraží, na pěší zóně a v oblasti drátoven. Na veřejných prostranstvích označili za největší problém především ubytovny, drogy a sociálně slabší etnikum.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

Doporučujeme

Montované garáže s omítkou - Fabrego

S výběrem garáže Vám rádi pomůžeme - indviduální rozměry, možnost zateplení garáže. Nabízíme i řadové garáže pro obce i jednotlivce. Mějte své auto v suchu a bezpečí! garaze.fabrego.cz

Maminčino koření - čistě přírodní koření

Využijte časově omezenou možnost vyzkoušet si špičkové koření z nejkvalitnějších surovin a objednejte si degustační balíčky za zvýhodněnou cenu. www.mamincinokoreni.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Strážníci odhalili řidiče se zákazem řízení. Ten se prokázal doklady svého bratra

Strážníci z Prahy 1 odhalili řidiče se zákazem řízení. Ten se strážníky snažil zmást předložením dokladů bratra. Případ dále šetří policisté.

Post

Ostrava má potřetí v řadě zlepšený rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody´s opět zvýšila Ostravě ocenění. Ratingovou známku změnila městu z A1 stabilní na A1 pozitivní. Ostrava dosáhla ne

Post

Památná lípa na Vyhlídce připomíná sto let Československa a T. G. Masaryka

Památnou lípu společně zasadili žáci Základní školy Vyhlídka. Dar města Valašské Meziříčí bude ve školní zahradě připomínat dvě významná výročí. 100 l

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.bezamalgamu.cz

REKLAMA