AKTUÁLNĚ / Krimi

Popis: Asistenti prevence kriminality.
Asistenti prevence kriminality.
17.4.2018

Kriminalita v Bohumíně pořád klesá, radnice zjišťuje, jaký je u lidí pocit bezpečí

BOHUMÍN

Zatímco kriminalita na Karvinsku kolísá nebo dokonce stoupá, v Bohumíně má opačný trend. Za posledních pět let ubylo trestných činů o více než polovinu. Ze 756 na 353. A policejní statistiky i letos ukazují, že kriminalita v Bohumíně dál padá dolů. Zatímco vloni řešili policisté v prvních třech měsících roku téměř 90 trestných činů, letos jich bylo 61.

Jak se snižující se kriminalita projevuje na pocitu bezpečí, teď zjišťuje zdejší radnice. Poslední průzkum proběhl před třemi lety a zapojila se do něj necelá tisícovka lidí. Z ankety tehdy vyplynulo, že se lidé v Bohumíně necítí nejbezpečněji. Město proto posílilo hlídky v ulicích a zaměstnalo nově asistenty prevence kriminality. Zvýšilo také počet kamer v problémových lokalitách a u soukromých ubytoven a zavedlo i nové protidrogové programy. A průběžné výsledky dotazníku naznačují zlepšení.

„Strukturu ankety jsme neměnili. Chceme mít srovnání s předchozími výsledky. Zajímá nás, jak se na pocitu bezpečí u Bohumíňáků projevila provedená bezpečnostní opatření. Prozatím se do ankety zapojilo přibližně 400 respondentů, zatím mezi nimi převládají ženy. Předběžně z dotazníků vyplývá, že pocit bezpečí se u Bohumíňáků zlepšil a je vyšší, ale problémy nezmizely. Stále je trápí otázka soukromých ubytoven, sociálně-slabších obyvatel a drog. Poukazují také na narušování veřejného pořádku bezdomovci, vandaly nebo volně pobíhajícími psy,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha.

Hlasovat o pocitu bezpečí může veřejnost až do konce dubna. Vyplnění ankety zabere lidem maximálně deset minut. Zájemci jej najdou na stránkách města v sekci Radnice, v kategorii Dotazníky. Čeká na ně devatenáct jednoduchých otázek. Podle výsledků dotazníku pak město hodlá podniknout další kroky pro zvýšení bezpečnosti.

„Většina lidí přistupuje k anketě konstruktivně a posílá nám smysluplné podněty. Jsem rád, že oceňují snahy o zlepšení v oblasti kriminality, která je v našem městě výjimečně nízká. Je to i díky tomu, že se nám pod dlouhých bojích podařilo zrušit ve městě všechny herny a prosadit bezhotovostní výkup kovů ve sběrnách. Krádeží kovů díky tomu ubylo o 90 procent,“ upřesnil Petr Vícha  s tím, že nejvíce se do ankety prozatím zapojují lidé ve věku od 20 a 45 let.

Před třemi lety se Bohumíňáci cítili nejvíce ohroženi kapesními krádežemi, vandalismem, vloupáním a fyzickým napadením. Lokality, které dotázaní označili jako nejproblémovější, korespondovaly s místy, kde se nacházely soukromé ubytovny. Nejméně bezpečně se lidé před třemi lety cítili u vlakového nádraží, na pěší zóně a v oblasti drátoven. Na veřejných prostranstvích označili za největší problém především ubytovny, drogy a sociálně slabší etnikum.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Bohumíně dokončili další část cyklostezky kolem Vrbického jezera

Novou komfortní stezku pro cyklisty a bruslaře za necelých osm milionů korun dokončili v Bohumíně. Vede mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou a měří 1,6

Post

Dětské výpravy do nemocnice pokračují také letos

Předškoláci z frýdecké mateřské školy na ulici K Hájku přišli do nemocnice zjistit, co je nového na dětském oddělení. Projekt na seznámení dětí s nemo

Post

Děti ve Vsetíně budou hlídat nové monitory dechu

Dětské oddělení Vsetínské nemocnice získalo pět nových monitorů dechu v celkové hodnotě deset tisíc korun. V rámci projektu Maminko, dýchám monitory z

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA