AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

23.2.2011

Novela zákona o rodině upřednostňující střídavou péči je nekoncepční, tvrdí feministky

ČR

Na nekoncepčnost návrhu novely zákona o rodině, která soudy nabádá, aby při rozhodování o tom, komu svěří do péče dítě po rozvodu jeho rodičů, upřednostňovaly střídavou péči, poukazují členky ze sdružení proFem.

Podle stávající právní úpravy může soudce svěřit dítě do střídavé péče obou rodičů, a to v případě, že je to v jeho zájmu. Schválení novely by mělo za následek, že soudy by neměly možnost, ale přímo povinnost takový model péče nařídit v případě, že budou splněné všechny podmínky dané zákonem.

Právě nahrazení slovního spojení "může svěřit" slůvkem "svěří" leží feministkám v žaludku. "Návrh upřednostňuje zájmy rodičů nad zájmy dětí. Zákonodárce vůbec neakcentoval skutečnost, že nezbytným předpokladem rozhodnutí o střídavé výchově by měla být dohoda o konkrétních podmínkách výkonu této výchovy. Přihlédnuto není ani k názoru dítěte," tvrdí právnička Kateřina Kuncová.

Ta je přesvědčena o tom, že rodiče jsou schopni se dohodnout, a potřebnost novely zpochybňuje. "Není vhodné měnit dosavadní platnou právní úpravu, těch nástrojů, kterak zvýšit podíl nařízených případů střídavé péče, je dost," míní Kuncová. Zdůrazňuje přitom, že celou věc mají v rukou soudci. "Je jen otázkou změny přístupu opatrovnických soudů, aby v rámci své nezávislé rozhodovací činnosti častěji rozhodovaly o střídavé výchově," říká.

Návrh novely zákona o rodině, který již prošel vládou a nyní míří do sněmovny, pochází z dílny poslance Pavla Staňka (ODS), který na něm pracoval půl roku. Na vzniku novely se přitom podílela celá řada odborníků, které za tím účelem oslovil.

Možnost svěřit po rozvodu dítě do střídavé péče obou rodičů mají čeští soudci od roku 1998. I přesto je tento typ výchovy v Česku stále popelkou, a to i přes mírně vzrůstající tendenci počtu rozhodnutí, ve kterých soud svěřuje výchovu potomka do péče obou rodičů.

Jak vyplývá ze statistik ministerstva spravedlnosti, v roce 2009 přistoupili čeští soudci ke střídavé péči ve 4,5 procenta případů, loni se toto skóre nepatrně zvýšilo, a to na pět procent. Ve srovnání s ostatními zeměmi západní Evropy je to však stále málo, například ve Francii činí podíl nařízených případů střídavé péče v průměru 15 procent.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Záchranáři vyjížděli k těžce podchlazenému na Frýdecko-Místecku

Posádky záchranářů zasahovaly ve Frýdlantu nad Ostravicí u muže se život ohrožujícím podchlazením. K pacientovi vyjely týmy rendez-vous a rychlé zdra

Post

Poklady podzemí - 10 let archeologických objevů v Pojizeří

V Muzeu Českého ráje v Turnově připravili po deseti letech čistě „archeologický“ výstavní projekt, kterým představí výsledky nejdůležitějších archeolo

Post

Městská policie hledá strážníka, hlásit se lze do poloviny února

Kroměřížská městská policie vypsala výběrové řízení na místo strážníka. V Kroměříži momentálně slouží 36 strážníků. Nový by měl nastoupit od května.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA