AKTUÁLNĚ / Kauzy, soudy a právo

23.2.2011

Novela zákona o rodině upřednostňující střídavou péči je nekoncepční, tvrdí feministky

ČR

Na nekoncepčnost návrhu novely zákona o rodině, která soudy nabádá, aby při rozhodování o tom, komu svěří do péče dítě po rozvodu jeho rodičů, upřednostňovaly střídavou péči, poukazují členky ze sdružení proFem.

Podle stávající právní úpravy může soudce svěřit dítě do střídavé péče obou rodičů, a to v případě, že je to v jeho zájmu. Schválení novely by mělo za následek, že soudy by neměly možnost, ale přímo povinnost takový model péče nařídit v případě, že budou splněné všechny podmínky dané zákonem.

Právě nahrazení slovního spojení "může svěřit" slůvkem "svěří" leží feministkám v žaludku. "Návrh upřednostňuje zájmy rodičů nad zájmy dětí. Zákonodárce vůbec neakcentoval skutečnost, že nezbytným předpokladem rozhodnutí o střídavé výchově by měla být dohoda o konkrétních podmínkách výkonu této výchovy. Přihlédnuto není ani k názoru dítěte," tvrdí právnička Kateřina Kuncová.

Ta je přesvědčena o tom, že rodiče jsou schopni se dohodnout, a potřebnost novely zpochybňuje. "Není vhodné měnit dosavadní platnou právní úpravu, těch nástrojů, kterak zvýšit podíl nařízených případů střídavé péče, je dost," míní Kuncová. Zdůrazňuje přitom, že celou věc mají v rukou soudci. "Je jen otázkou změny přístupu opatrovnických soudů, aby v rámci své nezávislé rozhodovací činnosti častěji rozhodovaly o střídavé výchově," říká.

Návrh novely zákona o rodině, který již prošel vládou a nyní míří do sněmovny, pochází z dílny poslance Pavla Staňka (ODS), který na něm pracoval půl roku. Na vzniku novely se přitom podílela celá řada odborníků, které za tím účelem oslovil.

Možnost svěřit po rozvodu dítě do střídavé péče obou rodičů mají čeští soudci od roku 1998. I přesto je tento typ výchovy v Česku stále popelkou, a to i přes mírně vzrůstající tendenci počtu rozhodnutí, ve kterých soud svěřuje výchovu potomka do péče obou rodičů.

Jak vyplývá ze statistik ministerstva spravedlnosti, v roce 2009 přistoupili čeští soudci ke střídavé péči ve 4,5 procenta případů, loni se toto skóre nepatrně zvýšilo, a to na pět procent. Ve srovnání s ostatními zeměmi západní Evropy je to však stále málo, například ve Francii činí podíl nařízených případů střídavé péče v průměru 15 procent.

Autor / zdroj: Mediafax

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Týně nad Vltavou propukne již třetí ročník vodáckých slavností

V sobotu 25. srpna propukne třetí ročník vodáckých oslav na klidné hladině řeky Vltavy v Týně nad Vltavou. Tato celodenní akce nabídne sportovní progr

Post

Novorozená holčička v babyboxu Slezské nemocnice

Zdravotníci Slezské nemocnice v Opavě nalezli v pátek 17. srpna pár minut po 19. hodině v babyboxu čerstvě narozenou holčičku.

Post

Hlavní hvězdou Městských slavností v Králově Dvoře bude Xindl X

Králodvorské kulturní léto 2018 vyvrcholí poslední srpnovou sobotu tradičními Městskými slavnostmi. Návštěvníci se mohou těšit na takové hudební ikony

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA