PRAHA
Obvodní soud pro Prahu 8 zahájil dnes hlavní líčení v případu nelegálního šíření pirátského softwaru ze serveru umístěného v budově Akademie věd ČR v Praze. Obžalovaní Jiří Horký, Zdeněk Kašpar a Jan Svoboda vinu popírají.
Třiatřicetiletý Svoboda s 23letým Horkým hned na počátku líčení využili svého práva nevypovídat, jako jediný tak mluvil 27letý Kašpar, který popřel jakoukoli trestnou činnost.
"Neznám ani jednoho z dalších obviněných a nikdy jsem nespravoval žádná technická zařízení, jak uvádí žaloba,“ řekl před soudem Kašpar. „Je také zvláštní, že když u mě policie provedla domovní prohlídku a zabavila mi osm počítačů, při jejich vrácení mi bylo sděleno, že nic nenašli,“ pokračoval Kašpar. „S žalobou nesouhlasím a žádám tímto soud o zproštění viny,“ dodal.
Podle Markéty Prchalové z České protipirátské unie je tato kauza zvláštní tím, že se jedná o první případ šíření pirátských dat přes úložiště dat tzv. Topsite v historii Česka, který skončil před soudem. „Doposud se nám podařilo odhalit asi pět takových Topsitů, ale kromě tohoto se policii nepodařilo nashromáždit dostatek důkazů, aby mohl být někdo obviněn,“ konstatovala Prchalová.
K šíření nelegálních dat mělo dle soudu docházet od 22. března 2008 do 18. dubna 2008. Policii na to upozornila Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), která tak přišla o více než 1 600 000 korun, což ale není celková škoda. Mnohem vyšší částku vyčíslila Česká protipirátská unie. Podle té piráti rozšířili data za více než 35 milionů korun.
Na základně informací od IFHP navštívila policie několik objektů soukromé firmy, která k připojení na internet používala konektivitu jednoho z ústavů Akademie věd ČR sídlícího
v Dolejškově ulici v Praze 8. V kontrolovaných budovách detektivové zajistili například dva počítače s více než 20 disky, jenž pachatelé užívali jako Topsity. V těchto úložištích bylo nalezeno více jak 4 terrabyte nelegálních dat, především hudebních souborů, filmů, her a různých softwarových programů. Filmy a hudbu měla trojice rozšiřovat ještě před oficielním uvedením na trh. Dopadení mužů považují kriminalisté na velký úspěch, protože na celém světě existuje podobných Topsite úložišť něco málo kolem stovky.
Soud již všechny tři obviněné potrestal počátkem dubna trestním příkazem, shodně všem udělil podmíněný dvanáctiměsíční trest. Jelikož ale proti tomuto příkazu podali obžalovaní odpor, soud musel nařídit hlavní líčení. Žaloba piráty viní z trestných činů porušování autorských práv, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi.
Páteční líčení bylo kvůli dalšímu výslechu znalce z oboru IT odročeno na příští pátek. Je ale velmi pravděpodobné, že jednání bude neveřejné. Obhajoba totiž od znalce žádá podrobný popis toho, jak dospěl ke svým závěrům, které uvádí ve znaleckém posudku. „Jedná se o velmi citlivé údaje. Pokud je budu prezentovat před veřejností, nelegálnímu šíření dat už nebudeme moci nikdy zabránit, protože odhalím postup, jak na to,“ řekl soudci IT znalec. Soudce Ivo Skoupý tedy ještě požádal obhajobu, aby si promyslela, zda na tomto kroku skutečně trvá a po přečtení několika listinných důkazů jednání ukončil.