CESTOVÁNÍ / Cestování / Ostatní

Popis:
19.2.2018

Pořadatelé vzali návštěvníky 25. Horobálu na cestu kolem světa

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM

Do Frenštátu pod Radhoštěm se opět po roce sjeli milovníci cestování na v pořadí už 25 sekání cestovatelů a dobrodruhů, završené tradičním Horobálem.

V pátek 16. a v sobotu 17. února 2018 probíhaly ve frenštátském kině cestovatelské besedy. O ty byl skutečně velký zájem. Návštěvníci srazu se při besedách vydali do několika zajímavých koutů světa. Hlavním hostem letošního setkání cestovatelů byl fenomenální sportovec, cyklista a vytrvalec Sváťa Božák, účastník jednoho z nejtěžších cyklistických, vytrvalostních závodu světa Race Across America. Vedle hlavní besedy, patřila Svaťovi Božákovi v prostorách výstavní síně Albína Poláška v Domě kultury, také výstava fotografií pořízených během závodu. Vyvrcholením srazu byl oblíbený Horobál. Pořadatelé vzali všechny hosty 25. Horobálu na cestu kolem světa.

Páteční besedy ve frenštátském kině přilákaly velký počet návštěvníků. Od 18. hodin proběhla projekce filmu "Dobrák od kosti" o cestě dvou koloběžkářů Vojtěcha "Belo" Spišáka a Petra Filipce, kteří přejezdem napříč naší Českou republikou a Slovenskem šířili osvětu o prospěšnosti dárcovství kostní dřeně. Následoval multimediální pořad Jiřího Kráčalíka "Magický Tian Shan" o krásách malebného středoasijského pohoří. Páteční program ukončila projekce vítězného snímku 15. ročníku Mezinárodního festivalu outdoorových filmů "Choose Your Wave" o lidech, kterým surfing změnil život. Sobotní program tvořily čtyři unikátní besedy. Od 10. hodin představil posluchačům cestovatel a horolezec Zdeněk Gatěk "Bezengi", jednu z nejkrásnějších oblastí vysokého Kavkazu. V další besedě vyprávěl Marek Hýža, autor devíti set stránkové knihy "Zapomenuté výpravy" o šedesáti unikátních Československých cestovatelských projektech." Hlavní host srazu cestovatelů Svaťa Božák od půl druhé odpoledne zprostředkoval dech beroucím způsobem své zážitky z jednoho z nejtěžších cyklistických závodů "Race Across America 2017". V intervalech 22 hodin v sedle a dvě hodiny spánku během 11 dní 23 hodin a 22 minut absolvoval tento borec 4960 km dlouhou trať závodu. V 15. hodin Petr Kraus, trojnásobný mistr světa a držitel několika světových rekordů v bike trialu v besedě doplněné filmy "Pořád si plním svůj sen", vyprávěl o své úžasné kariéře jezdce stáje Red Bull, kde působí už 23 sezonu.

Po skončení sobotního programu besed ve frenštátském kině se pozornost návštěvníků srazu cestovatelů i široké veřejnosti přesunula na hlavní událost a tou byl 25. Horobál v prostorách Domu kultury. Samotnému Horobálu  předcházela vernisáž výstavy fotografií "RAAM 2017". Ve Výstavní síni Albína Poláška byla výstava zahájena za přítomnosti autora fotografií Ivo Dvořáka i samotného Sváti Božáka. V 19. hodin byl ve velkém sále Domu kultury ředitelem Mezinárodního festivalu outdoorových filmů Jiřím Kráčalíkem, starostkou města Zdeňkou Leščišinovou a ředitelem Městského kulturního střediska Marianem Žárským, slavnostně zahájen 25. Horobál. Hned v úvodu proběhla projekce sestřihu nejlepších filmů "The Best of MFOF" a poté už organizátoři vzali všechny přítomné na cestu kolem světa. "Ano letos jsme se rozhodli, že po těch 25 letech si všichni hosté Horobálu zaslouží procestovat celý svět, proto jsme celý program plesu pojali jako let letadlem, které bude během večera přistávat na jednotlivých kontinentech. Zde budou moci lidé soutěžit v disciplínách inspirovaných daným místem a kulturou," popsala program dramaturgyně kulturního střediska Lenka Křesálková. A skutečně, poté co hosty v sále přivítal na palubě cestovatelského speciálu kapitán a sličná letuška, která seznámila cestující s bezpečnostními instrukcemi, ozvaly se letecké motory a svou hudební produkci spustila vynikající skupina Sagar. Během večera navštívili návštěvníci Horobálu prostřednictvím recesistických soutěží celkem čtyři kontinenty: Asii, Austrálii, Afriku a Severní Ameriku. Součástí bohatého programu byly také dvě exhibice, jedna sportovní a druhá taneční. V té první předvedl své mistrovství na náročných překážkách trojnásobný mistr světa v Bike Trialu Petr Kraus a v druhé taneční exhibici vystoupili famózní mistři Evropy v Electric Boogie duo Hybrids crew Patrick Ulman a Zdeněk Kremláček.

Zvláštní pozornost si zasloužil programový vstup věnovaný cestovatelským legendám. Poděkování a potlesk celého sálu si odnesli zasloužilí průvodci a cestovatelé Drahoš Baláš, Emil Gavlovský, Jiří Přidal, Zdeněk Gatěk a Jiří Kráčalík. Každý z pánů dostal pamětní list a Jirka Kráčalík navíc vyřezávanou dřevěnou sochu cestovatele z dílny řezbáře Zbyňka Křesálka a také čepici Raškovku. A aby toho nebylo málo, tak se hned vzápětí děkovalo také dámám, bez kterých by Horobál nebyl tam, kde je dnes. Kytici růží tak dostala Helena Kráčalíková, starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová, za MFOF Zuzana Vavrečková a Ingrid Kačmaříková a za frenštátské kulturní středisko dramaturgyně Lenka Křesálková. Přítomní páni průvodci a cestovatelé, kteří ještě stále stáli na parketu, se tak na pokyn moderátora stali gratulanty a zároveň líbacím družstvem. Krátce po půlnoci roztočili právě tito pánové a dámy osudí s losy v rámci bohaté tomboly, která je na Horobále vyhlášená. Lidé se skvěle bavili, k čemuž přispěla výraznou měrou hudební skupina Sagar, která hrála na hlavním sále a také cimbálová muzika Poštár v sále konferenčním. Uvolněná bezprostřední atmosféra se nesla celým Horobálem až do třetí hodiny ranní.

Autor / zdroj: Marian Žárský

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hodně emocí, málo gólů. Orli na Villach nestačili

Orlům v souboji s Villachem nevyšla zejména druhá třetina zápasu, v níž inkasovali tři góly a ztrátu 0:4 už nedohnali. Gólově se prosadili Špaček a Lu

Post

Chomutov si v divoké předehrávce připsal skalp mistrovské Komety

Piráti předehrávku sedmadvacátého kola načali skvěle a již v první třetině vedli o dvě branky. Ve druhé přidali třetí a na startu poslední periody to

Post

Porubský obrat zmařil Voženílek, Litoměřice znovu rozhodly až v úplném závěru

Porubě se podařilo smazat manko z 1:4 na 4:4, ani zmrtvýchvstání ale nakonec Ostravanům nepomohlo, neboť neuhlídali agilního Daniela Voženílka.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA