Lékaře navštíví minimálně jedenkrát za rok 87 procent obyvatel, 20 procent jej navštěvuje alespoň jedenkrát měsíčně. Výzkum společnosti Factum Invenio, zveřejněný ve středu, rovněž zjistil, že v české společnosti je tradičně vysoká důvěra v lékaře i lékárníky.
Přestože pacienti lékařům důvěřují, často postrádají informace o předepisovaných lécích. Lékárníci jsou vnímaní jako odborníci a nikoli jako pouzí prodavači. Většina populace se domnívá, že farmaceutické společnosti ovlivňují léky, které doktor pacientovi předepíše.
Lékaře navštíví minimálně jedenkrát za rok 87 procent obyvatel, dokonce 20 procent jej navštěvuje alespoň jedenkrát měsíčně. O tom, že jim lékař předepíše optimální lék, je přesvědčeno 89 procent lidí.
Informace o nežádoucích účincích a interakcích předepsaného léku obdrží od lékaře vždy 43 procent, občas 26 procent a nikdy 28 procent lidí, zjistil dále výzkum. O důvodech předepsaného léku je informováno 41 procent lidí, většina důvody volby konkrétního přípravku nezná. Jen 42 procent občanů je lékařem informováno o ceně, respektive doplatku předepsaného léku.
Téměř tři čtvrtiny obyvatel (73 procent) se domnívají, že lékaři jsou ovlivňovaní farmaceutickými společnostmi, aby předepisovali některé léky. Sedm lidí z deseti si pak dokonce myslí, že lékaři jsou finančně či jinak odměňovaní farmaceutickými společnostmi za preskripci konkrétního přípravku (30 procent rozhodně ano, 40 procent spíše ano).
Více než polovina populace (53 procent) nakupuje v lékárně minimálně jedenkrát měsíčně. Lékárníky veřejnost vnímá především jako odborníky (85 procent), nikoli jako pouhé prodavače (12 procent). Lidé jim důvěřují, ať se jedná o rady a doporučení při výběru léku (89 procent) či o lékárníkovy návrhy generické substituce již předepsaného léku (72 procent).
Společnost Factum Invenio provedla výzkum ve dnech 12. až 24. května 2011 na reprezentativním vzorku 1001 občanů ČR ve věku 18 až 75 let.