AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Autor / zdroj: isifa/thinkstock.com
4.2.2016

Léčba mozkové mrtvice v Moravskoslezském kraji je na špičkové úrovni

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Na pacienty s příznaky mozkové mrtvice jsou v Moravskoslezském kraji výborně připraveni. Hned šest specializovaných center jim tu poskytuje vysoce odbornou péči, díky které stále více z nich přežívá bez vážnějších následků.

Počet vyléčených by mohl být ještě vyšší, jenže mnoho lidí příznaky mozkové mrtvice nepozná a pacient se do nemocnice dostane pozdě. Lékaři z Fakultní nemocnice Ostrava se proto rozhodli zapojit do celostátní edukační kampaně Čas je mozek. V rámci ní se zájemci na půdě nemocnice mohli nejen seznámit s příznaky mrtvice, ale také podstoupit analýzu složení těla, která napověděla, jak vysoké je u nich riziko vzniku mozkové mrtvice.

O špičkové kvalitě péče o pacienty s mozkovou mrtvicí v Moravskoslezském kraji svědčí kromě vysoké koncentrace specializovaných center také rostoucí počet zákroků s využitím nejmodernější metody léčby, mechanické trombektomie. Intervenční radiolog při ní zavede do cévního mozkového řečiště miniaturní aparát, pomocí kterého dokáže vyjmout krevní sraženinu bránící přísunu krve (a tím kyslíku a živin) do mozku. "Přestože zatím nejsou zcela zpracovaná data z roku 2015, již nyní víme, že oproti předchozímu roku došlo k výraznému nárůstu počtu trombektomií, a to ze 72 na 130 zákroků. Vzhledem k vynikajícímu klinickému efektu této metody, který byl potvrzen i ve studiích v roce 2015, je naší snahou tento počet dále navyšovat," uvádí přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava, doc. MUDr. Michal Bar, Ph.D. Nezanedbává se ani časná akutní péče. V počtu hospitalizovaných pacientů na JIP je Moravskoslezský kraj nejlepší v republice. Lůžko na jednotce intenzivní péče dostane až 66 % pacientů s diagnózou mozkové mrtvice. Pacientům se zde dostane nejen intenzivní terapie, ale zejména nepřetržité monitorace, což umožňuje prevenci komplikací.

Ani to nejlepší vybavení ale lékařům nepomůže pacienta zachránit, pokud se k nim nedostane včas. "Od prvních projevů mozkové příhody, kterými jsou nejčastěji pokles koutku, ochrnutí jedné končetiny nebo náhlá porucha řeči, máme nejvýše 6 hodin k započetí léčby, která zajistí žádné nebo minimální následky. Poté se šance na vyléčení výrazně snižují," vysvětluje doc. MUDr. Michal Bar, Ph.D. Podle dotazníků ale 70 % Čechů příznaky mrtvice nepozná nebo je podcení a do nemocnice se dostane příliš pozdě.

Jak mozkovou mrtvici poznat a taky jak správně reagovat, učí veřejnost kampaň Čas je mozek, do které se zapojila i FN v Ostravě. Její návštěvníci měli ve středu možnost dozvědět se více informací o nemoci, včetně toho, jak pomocí jednoduchého testu poznat, zda se u nemocného skutečně může jednat o mozkovou mrtvici. V nemocnici byla zároveň všem zájemcům k dispozici nutriční terapeutka, která pomocí speciálního přístroje analyzovala zájemcům složení těla. Tyto výsledky upozornily zejména na případné rizikové faktory, které mohou nebezpečí vzniku mozkové mrtvice zvyšovat.

Kampaň Čas je mozek

Edukační kampaň s názvem Čas je mozek spustily loni v září Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP a Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP. Hlavním cílem kampaně je pomoci seznámit veřejnost s typickými projevy mozkové mrtvice. Odborníci zároveň jejím prostřednictvím vyzývají, aby lidé při podezření na cévní mozkovou příhodu okamžitě přivolali rychlou záchrannou službu. "Všichni záchranáři v kraji byli proškoleni. Jsou schopni poznat příznaky mozkové mrtvice a po konzultaci přivést rychle pacienta do spádového iktového centra, případně do Komplexního Cerebrovaskulárního centra ve Fakultní nemocnici v Ostravě," dodává MUDr. Daniel Václavík Ph.D, vedoucí Iktového centra nemocnice Vítkovice.

Stručně o mrtvici

Cévní mozková příhoda je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Každý rok potká více než 40 tisíc lidí, čtvrtina z nich nemoci podlehne. Závažné onemocnění, které je vůbec nejčastější příčinou invalidity, nepřežije během prvních 3 měsíců více než 15 % pacientů. Příčinou bývá ve většině případů ucpání mozkové cévy krevní sraženinou, někdy je následkem jejího prasknutí. Obě příčiny si žádají speciální léčbu, kterou poskytují akreditovaná zdravotnická zařízení rozmístěná po celé ČR, takzvaná iktová centra nebo komplexní cerebrovaskulární centra.

Od roku 2010 existuje v České republice síť akreditovaných zdravotnických zařízení poskytující akutní péči pacientům s cévní mozkovou příhodou. V Moravskoslezském kraji se jedná o následující zařízení:

Komplexní cerebrovaskulární centrum
Fakultní nemocnice v Ostravě
Iktová centra
Vítkovická nemocnice
Městská nemocnice Ostrava - Fifejdy
Karvinská hornická nemocnice
Nemocnice Třinec
Nemocnice Krnov

Autor / zdroj: Jana Štěrbová

Doporučujeme

Vitakraft - zdravé mlsání pro naše mazlíčky!

I zvířata mají jen jedno zdraví! Pokud chceme našim domácím mazlíčkům dopřát to nejlepší, měli bychom jim podávat pouze pochoutky určené speciálně pro zvířata. Vybírejte z široké nabídky Vitakraftu. www.vitakraft.cz

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Bike Cup 2016 míří na Lipno, startovat bude i mistryně ČR v olympijském cross country Štěpánová

Po dvou úspěšných závodech v Machově a Tálíně se seriál Mercedes-Benz Bike Cup 2016 přesouvá na Lipno, kde zastihne přípravy Olympijského parku Rio-Li

Post

Třináctého na třináctce s černošskými spirituály

Tradiční hostitel večerů Slávek Klecandr vystoupí s programem zhudebněných žalmů a dalších písní ze své tvorby a krom toho si opět pozval hudebního ho

Post

Kopecký s Dreslerem vítězi 44. Rallye Český Krumlov

Zaslouženými vítězi 44. Rallye Český Krumlov se stala posádka týmu Škoda Motorsport ve složení Jan Kopecký a Pavel Dresler. Jejich Škoda Fabia R5 si d

Reklama

IP POLNÁ

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.vceli-svicky.eu www.sigra.cz Vitakraft