AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Popis:
12.7.2018

Dobrovolníci v Uherskohradišťské nemocnici vracejí pacientům chuť do života i s pomocí pejsků

UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Dobrovolnictví v posledních letech nabírá na síle, a to i v České republice. S lidmi, ochotnými věnovat úsilí a volný čas ve prospěch jiných, spolupracuje také Uherskohradišťská nemocnice.

„V současné době k nám dochází dvacet dobrovolníků, kteří si s pacienty povídají, hrají společenské hry nebo jim třeba předčítají,“ říká Tereza Mangl, koordinátorka dobrovolníků z Uherskohradišťské nemocnice.  „Zvláštní skupinkou jsou mezi nimi canisterapeuti, tedy lidé, kteří zprostředkovávají pacientům léčebný kontakt se svými psy,“ doplňuje Mangl.

Trochu unikátní dvojici v této skupince dobrovolníků tvoří paní Renata Poláková se svým hendikepovaným synem Petrem. Ti mezi nemocné docházejí už dva roky, a to vždy minimálně jednou za týden. Společnost jim přitom dělají jejich dva pejsci Beník a Lelinka, které rodina zachránila z útulku a z množírny. O možnosti docházet do nemocnice se dozvěděli na cvičáku v Březolupech. „Protože máme takové mazlivé pejsky, tak jsme se rozhodli získat patřičný certifikát. Zkoušku složil i Péťa, a jak potřebuje v životě pomáhat téměř ve všem, tady všechno zvládl a může pod dohledem zákonného zástupce vykonávat canisterapii. Je moc spokojený, když může pravidelně docházet do „práce“ a být užitečný. Čas i námaha se nám okamžitě vracejí v podobě radosti a dobré nálady pacientů,“ popisuje s úsměvem na tváři Renata Poláková.

Canisterapeuti v Uherskohradišťské nemocnici působí především na Oddělení následné péče, Oddělení ošetřovatelských lůžek nebo ve Zdravotně sociálním středisku. Polákovi se nejčastěji pohybují na Oddělení následné péče, kde je hned po příchodu velmi srdečně vítá i zdejší personál. „Na našem oddělení je řada lidí, které už nikdo nenavštěvuje. Příbuzní buďto neprojevují zájem, nebo tito lidé už žádnou rodinu nemají. Na návštěvu canisterapeutů a jejich pejsků se proto nesmírně těší. Je hezké sledovat, jak jim zvířátko vykouzlí úsměv na tváři a zase vrátí chuť do života,“ popisuje své zkušenosti primářka oddělení Lenka Kroupová. Jako pomocnou psychoterapeutickou metodu využívá Uherskohradišťská nemocnice canisterapii přibližně pět let, ve světě se ale rozvíjí už bezmála půl století. „Psí návštěvu vítají zejména geriatričtí pacienti. Pejsek nabízí přátelství, lásku, pocit vzájemné potřebnosti, ale třeba i hmatovou stimulaci. Lidé se s ním rádi pomuchlají, pomazlí, přitulí.  A pejsci si nevybírají, nezáleží jim na vizáži ani na diagnóze,“ dodává primářka Kroupová.

Návštěvu Beníka s Lelinkou uvítala také Miroslava Urbánková, které se oba chlupáči už krátce po příchodu nastěhovali rovnou do postele. „Je to podruhé, co mne přišli navštívit. Dny v nemocnici jsou velice dlouhé, a trocha zpestření rozhodně neškodí. Na pejsky jsem zvyklá, doma na mne čeká knírač,“ říká s veselým úsměvem paní Urbánková.

Během svých návštěv zažili Polákovi už celou řadu momentů, na které nezapomenou. V drtivé většině jsou jejich zkušenosti pozitivní, najde se ale i několik kuriózních zážitků. „Jednou jsme například přišli za paní, která se nás vyptávala na to, kolik nás pejsci stáli, kolik toho sežerou a tak podobně. Nakonec nám došlo, že si myslí, že jí je chceme prodat,“ vyzradila jednu z perliček svého působení Renata Poláková. Její syn Petr ještě doplňuje, že jim lidé často také nabízejí peníze, a to třeba na dobrůtky pro pejsky. To ale samozřejmě odmítají.

„Oproti ostatním dobrovolníkům, kteří si sem chodí popovídat, nebo třeba číst, máme tu výhodu, že se můžeme za ty naše pejsky schovat. A ti umí úplně přirozeně otevírat lidská srdce, máme to pak mnohem jednodušší,“ uzavírá Renata Poláková. Ona sama na své a synově práci nevidí nic zvláštního, skromně říká, že jsou zkrátka takoví „obyčejní“ dobrovolníci.

Lidé, kteří mají sami zájem rozšířit řady dobrovolníků v Uherskohradišťské nemocnici, mají stále příležitost. Veškeré informace jsou zájemcům k dispozici například na webových stránkách zdravotnického zařízení.

Autor / zdroj: Bc. Egon Havrlant

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Zoo Praha se narodila gueréza pláštíková

V úterý ráno přibyl do skupiny gueréz pláštíkových, žijících na jednom z Opičích ostrovů v dolní části Zoo Praha, další přírůstek. Zasloužilé matce Lo

Post

Vánoce ve Slováckém muzeu nabídnou předvádění výroby vánočních ozdob či betlémových figurek

Předvádění výroby vánočních ozdob, betlémových figurek a pečiva pro širokou veřejnost. To všechno bude součástí akce nazvané Vánoce ve Slováckém muzeu

Post

Policisté navštívili v Čáslavi tři školy. Mluvili se studenty mimo jiné o problematice drog

Studenti třech čáslavských škol měli možnost besedovat s policisty o problematice drog. Dozvěděli se o oprávnění policie a možnosti při kontrolách nad

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA