AKTUÁLNĚ / Zdravotnictví

Banka pupečníkové krve oslavila 4000 stěpů

PRAHA

Banka pupečníkové krve (BPK), instituce při Ústavu hematologie a krevní transfúze (ÚHKT), prolomila hranici 4000 štěpů darované pupeční krve připravené k transplantaci, zkvalitnit projekt by měly i nové odměny personálu, informoval vedoucí lékař BPK Petr Kobylka.

"Číslo 4000 je velkým úspěchem, ale chci upozornit na to, že BPK není jen instituce, která něco bere, snažíme se také být jakýmsi vyslancem v oblasti transplantace pupečníkové krve vůči jiným zemím," uvedl Kobylka s tím, že BPK pomáhá například Francii, Íránu, Maďarsku USA či Velké Británii.

Koordinátor projektu Ivan Fales upozornil na to, že z BPK v České republice odešlo již k transplantaci 39 štěpů. "Poslední dva odešly do Francie a Nizozemí," dodal Fales. Koordinátor projektu také upozornil na to, že český ústav patří mezi 20 největších obdobných pracovišť na světě. "Kvalitou štěpů patříme do první desítky na světě a v přepočtu počtu štěpů na počet obyvatel jsme v první desítce již několik let," dodal s tím, že české centrum je výjimečné tím, že u nás existuje kontrola zdraví matky po šesti měsících od odebrání štěpu. "Pomůže to jednoznačně identifikovat, že štěp nemůže být infikován," dodal Fales.

Iniciátoři projektu upozornili na to, že další zkvalitnění projektu si také slibují od odměňování personálu, který dříve nebyl finančními odměnami motivován, a odběry byly často nekvalitní. "Zavedení tohoto programu odměny přineslo překvapivé výsledky jak ve smyslu kvantity, tak i kvality. Zaznamenali jsme až dvojnásobný nárůst správně provedených odběrů," dodal Kobylka. Aktéři projektu také upozornili na to, že s ústavem nyní spolupracuje 35 pracovišť, z nichž do projektu odměňování je začleněno již 22.

Ukládání štěpů a náklady na chod projektu jsou podle iniciátorů v řádech desítek miliónů korun ročně. Kobylka také upozornil na to, že pokud je štěp použit pro transplantaci obdrží ústav od zdravotní pojišťovny zhruba 155 tisíc. "Stejně tak, pokud putuje štěp do cizí země, putuje s ním i faktura za refundaci," dodal Kobylka s tím, že rozhodující pro chod BPK jsou ovšem stále sponzoři. S BPK nyní spolupracuje například nadační fond Kapka naděje.

Patronka projektu herečka Zora Jandová vysvětlila, že odběr pupečníkové krve nezasahuje do klidného průběhu porodu. "Maminky tuší, že odběr pupečníkové krve existuje, ale již třeba nevědí, že je to naprosto bezbolestná procedura. Krev se odebírá z části pupečníkové šňůry, která zůstává v matce a až v okamžiku, kdy je maminka i novorozeně v pořádku," vysvětlila Jandová, s tím, že matky samozřejmě za odběr neplatí nic.

Podle účastníků na projektu není možné darovat pupeční krev s tím, že bude poskytnuta novorozenci v budoucnu. "Maminky se musí rozhodnout, a když darují pupečníkovou krev, nemůže to být za nějakých podmínek," dodal Fales. Fales ovšem upozornil na to, že BPK zajišťuje bezplatné příbuzenské použití, kdy je uchována pupečníková krev v případě nemocného sourozence. Takových štěpů je v BPK 162, z nichž již šest bylo použito.

Pupečníková krev se získává po porodu dítěte z placenty a cév pupečníku. Každý štěp čítá zhruba 80 mililitrů tekutiny. Podobně jako kostní dřeň je bohatá na buňky, které zajišťují krvetvorbu. Proto je využívána k léčbě závažných onemocnění, jako je například leukémie.

BKP zajišťuje svoz odebrané krve, zpracování vzorků pro budoucí použití, uchovávání štěpů v tekutém dusíku a nabídku štěpů. Základní údaje o uchovaných štěpech jsou poskytnuty Českému registru dárců kostní dřeně při HLA centru IKEM.

Autor / zdroj: Mediafax

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.