AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Ostravská Vysoká škola báňská rozjíždí unikátní projekt na těžbu šetrnou k přírodě

OSTRAVA

Hornicko-geologická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) spouští unikátní vědecko-výzkumný projekt, který se zabývá problematikou ekologicky šetrné těžby nerostných surovin.

Projekt s názvem Institut čistých technologií těžby a užití energetických surovin (ICT) by měl České republice pomoci s hledáním nových způsobů získávání surovin, které minimalizují dopady na životní prostředí. "Taková těžba musí být maximálně efektivní z ekonomického hlediska a přitom ekologicky šetrná. Autoři projektu současně počítají s tím, že výsledky vědeckého výzkumu budou rovněž plně aplikovatelné v zemích Evropské unie," uvedl mluvčí fakulty Daniel Rojan.

Úkolem projektu je podle Rojana zejména najít nový přístup k průmyslovým odpadům. "Na Ostravsku to jsou například haldy po těžbě černého uhlí. Na materiály, z nichž jsou tvořeny, by mělo být v budoucnu nahlíženo jako na možné druhotné suroviny, které se ještě dají využít," konstatoval.

Projekt ICT tvoří dva základní výzkumné programy. "Zadáním výzkumného programu s názvem Vícefázové horninové prostředí je získat pomocí nejmodernější techniky poznatky o nerostných surovinách v ČR a geologických podmínkách, v nichž jsou uloženy. Výzkumný program Environmentálně šetrné technologie se bude zabývat ekologicky šetrnou těžbou nerostných surovin," přiblížil Rojan.

Do projektu se z VŠB-TUO zapojily i fakulta strojní, stavební a fakulta bezpečnostního inženýrství. "Dále chceme oslovit i odborníky ze zahraničí, aby přispěli ke špičkové kvalitě očekávaných výsledků. Tyto výsledky z naší společné vědecko-výzkumné činnosti pak přímo v praxi budou využívat významné firmy, jako například OKD, Diamo, Severočeské doly, Litvínovská uhelná, Moravské naftové doly a mnohé další energetické a těžební společnosti,“ řekl ředitel projektu ICT a děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO Vladimír Slivka.

,,Rozsah celého projektu, respektive jeho programů, bude skutečně mimořádný. Očekáváme zajímavé výsledky, které chceme přeměnit v jasná fakta, s nimiž mohou následně pracovat ekonomiky všech států Evropské unie. Zásadním sdělením by měla být rovnice, která říká, že to co vytěžíme, to také zpracujeme a využijeme,“ dodal zástupce ředitele ICT Václav Dombek.

Rozpočet projektu je ve výši necelých 300 milionů korun a je financován ze Strukturálních fondů EU – Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

Partnerem projektu je Ústav geoniky Akademie věd České republiky.

Autor / zdroj: Mediafax

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.