PLZEŇ
Že se na Západočeské univerzitě v Plzni daří vychovávat vědce světového formátu, svědčí případ matematičky, pětatřicetileté docentky Gabriely Holubové, která získala jako jedna ze tří českých žen prestižní stipendium. To udílí mladým vědcům společnost L´Oréal a UNESCO.
Podmínkou pro účast v soutěži s názvem For Women In Science je věk do 35 let, práce v oblasti přírodních věd a minimálně titul Ph.D. Soutěž existuje od roku 1998 a stipendia se udělují v 60 zemích světa. Docentka Holubová z plzeňské Fakulty aplikovaných věd díky stipendiu získala v konkurenci 52 vědců 200 tisíc korun, vyplácených po částech do dobu jednoho roku.
"Měla jsem štěstí na učitele matematiky už od základní školy. Nadstandardní podmínky mi potom nabídla univerzita a také světově uznávaný matematik Pavel Drábek, díky kterému byl můj start do mezinárodní odborné komunity mnohem snazší," uvedla Holubová, jejímž oborem je matematická analýza. "Díky grantu, který získala katedra na podporu vědy a výzkumu, jsem ještě jako studentka dostala nabídku pracovat na nově vzniklém pracovišti. Nemusela jsem tedy řešit existenční problémy jako jiní studenti a plně jsem se mohla věnovat výzkumu," uvedla Holubová.
"Není Fučík jako Fučík," říká s oblibou světově uznávaná matematička Holubová a naráží tak na svoji práci v oblasti Fučíkovo spektra, což je celosvětově používaný termín moderní matematické analýzy pojmenovaný po českém matematikovi Svatoplukovi Fučíkovi. Fučíkovo spektrum a jeho konkrétní struktura úzce souvisí s vlastnostmi systémů se skákajícími nelinearitami.
Skákající nelinearitu můžeme nalézt u řady aplikací, mezi nejznámější však patří kmitavé chování visutých mostů. Matematické modelování těchto systémů a studium jejich nelineárního chování bylo inspirováno zřícením mostu Tacoma Narrows bridge, ke kterému došlo v roce 1941.
"Na počátku mého výzkumu jsme společně s kolegy studovali různé zjednodušené modely visutých mostů a částečně se nám podařilo zodpovědět dvě základní otázky. Za jakých podmínek jsou oscilace mostu v jistém smyslu „malé a stabilní“ a pro jaké hodnoty mostních parametrů můžeme pozorovat „nebezpečné“ chování," řekla Holubová.
Odpovědi na tyto otázky úzce souvisí se zmíněným Fučíkovým spektrem. "Přesný analytický popis tohoto spektra je však znám pouze ve velmi omezeném množství případů a někdy nemáme k dispozici ani přibližná data. Z tohoto důvodu se v současné době věnujeme především studiu tohoto pojmu a zkoumáme obecné vlastnosti Fučíkova spektra u různých systémů a modelů," vysvětlila mladá vědkyně.
"Náš současný výzkum se neomezuje jen na systémy podobné zmíněným visutým mostům. Snažíme se pracovat v maximální obecnosti, aby bylo možné aplikovat naše teoretické výsledky i v jiných odvětvích, jako je fyzika, biologie, nebo ekonomie," dodala Holubová. A jak naloží se získaným stipendiem? "Vzhledem k tomu, že nepotřebuji vybavovat žádnou laboratoř, použiji peníze pro rodinné účely. Jsem matkou dvou dětí," uvedla matematička.