KULTURA / Divadlo

16.7.2011

Znojemský klášter uvidí obnovenou světovou premiéru Myslivečkovy kastrátské opery Motezuma

ZNOJMO

Diváci na nádvoří minoritského kláštera v Znojmě se stanou v sobotu večer svědky obnovené světové premiéry opery Motezuma, kterou napsal Josef Mysliveček.

Opera, stejně jako i ostatní Myslivečkovy díla je vážná náleží do žánru „vážné“ opery seria. V kariéře Mozartova souputníka a přítele Myslivečka znamenala výrazný úspěch. Literární fikce dokonce říká, že na základě jejího uvedení Mysliveček získal přezdívku "Il divino Boemo" - Božský Čech.

Motezuma je opera o třech dějstvích, Mysliveček ji napsal na libreto Vittoria Santiho. Zakládá se na legendách o aztéckém vládci Motezumovi II. Poprvé se hrála v roce 1771 ve Florencii - a český hudební skladatel ji napsal pro kastráty - dokonce i Motezumovu manželku zpíval muž. Časté obsazování mužů i do ženských rolí bylo ovšem v Itálii zvykem, ženy tam totiž v některých provinciích nesměly vystupovat v divadle.

Sobotní uvedení Motezumy na Hudebním festivalu Znojmo bude podle Ludvíka prvním uceleným uvedením Myslivečkovy opery v italském originále a na dobové nástroje v Česku.

Motezuma v provedení souboru The Czech Ensemble Baroque s dirigentem Romanem Válkem slibuje podle Ludvíka nevšední hudební zážitky. Kvůli zachování „kastrátského“ charakteru opery byl do role Motezumy obsazen známý polský kontratenorista Jakub Burzynski. Guacocingu zpívá členka opery Národního divadla v Praze Marie Fajtová, která na festivalu ve Znojmě vystoupí poprvé. Lisingu ztvární Michaela Šrůmová, Tentila renomovaný český tenor Tomáš Kořínek a strážce Pilpatoa zazpívá Marian Krejčík, člen uznávaného souboru Collegium 1704. Druhou hlavní roli, španělského vojevůdce Cortéze, zazpívá tenorová hvězda české opery Jaroslav Březina.

Obnovená světová premiéra opery Josefa Myslivečka zazní v minoritském klášteře ve Znojmě ve 21. hodin. "Je to velká událost. Ohlásili se již přední čeští hudební recenzenti,“ poznamenal Ludvík. Zvláštností festivalové opery je podle něj i fakt, že je šitá na míru prostředí kláštera. Scénu ve tvaru aztécké pyramidy totiž zasadili inscenátoři do jeho starobylého nádvoří.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Bohumíně dokončili další část cyklostezky kolem Vrbického jezera

Novou komfortní stezku pro cyklisty a bruslaře za necelých osm milionů korun dokončili v Bohumíně. Vede mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou a měří 1,6

Post

Dětské výpravy do nemocnice pokračují také letos

Předškoláci z frýdecké mateřské školy na ulici K Hájku přišli do nemocnice zjistit, co je nového na dětském oddělení. Projekt na seznámení dětí s nemo

Post

Děti ve Vsetíně budou hlídat nové monitory dechu

Dětské oddělení Vsetínské nemocnice získalo pět nových monitorů dechu v celkové hodnotě deset tisíc korun. V rámci projektu Maminko, dýchám monitory z

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA