KULTURA / Divadlo

10.9.2013

V sobotu byla v poličském muzeu zahájena výstava Zbyška Siona

POLIČKA

Toto sobotu byla v poličském muzeu zahájena výstava významného poličského rodáka a uznávaného malíře – Zbyška Siona. Ten ve svém rodném městě naposledy vystavoval v roce 1993 a vernisáž si sám nenechal ujít…

Slavnostní zahájení se konalo za účasti autora a podívat se přišlo na desítky milovníků moderního umění. Zároveň se malíř setkal s několika svými přáteli, kteří se na něj a jeho výstavu přijeli podívat i z dalekého okolí.

Úvodního slova se chopil kurátor výstavy PhDr. David Junek. „Zbyšek Sion získal své první základní informace o výtvarném umění v Poličce a to od svého staršího bratrance, historika umění, Otakara Aleše Kukly. Poté studoval v Praze, kde posléze i vystavoval. Obraz „Situace“ na II. pražském salónu v roce 1969 se úřadům jevil být v rozporu s kulturní politikou socialistického státu a způsobil, že autor upadl v nemilost… Ovšem ve světě imaginace prožíval svobodu. Pohyboval se od nezobrazujícího umění k návratu figury a grotesknosti a nejnověji opět k abstrakci. K vyjádření užívá výraznou barevnost a geometrické obrazce. Jakkoliv to není na první pohled patrné, vyprávějí obrazy Zbyška Siona i o soucitu a naději.“

Výstava zahrnuje tvorbu z posledních deseti let a k vidění je i několik nových děl, která jsou vystaveny úplně poprvé. Jedinečná tvorba akademického malíře je k vidění až do 20. října 2013.

Autor / zdroj: Alena Jandlová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA