KULTURA / Hudba

Popis:
Autor / zdroj: Radana Schaeferová
27.6.2018

Jablonecké varhany se o prázdninách rozezní každé úterý

JABLONEC NAD NISOU

Do jabloneckých kostelů zve o prázdninách zdejší turistické infocentrum. Každé úterý si mohou návštěvníci zdarma prohlédnout interiéry sakrálních památek ve městě a v podvečer se zaposlouchat do tónů varhan.

"Je výjimečné, že se město jako Jablonec nad Nisou může chlubit tolika varhanními nástroji, které jsou schopny koncertního hraní," upozorňuje Borek Tichý z jabloneckého turistického infocentra. "A letos se po delší odmlce rozezní i varhany v nově zrekonstruovaném interiéru secesního kostela Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové," dodává Tichý. Nejen díky hudbě, ale i díky rozličnosti svých interiérů a stavebních stylů jsou zpřístupněné kostely lákadlem pro místní i turisty. Jablonec může nabídnout jak klasické historizující stavby, tak architektonické perly jako modernistický kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova či secesní kostel Povýšení sv. Kříže. Každé úterý od 3. července až do 28. srpna bude k prohlídce zdarma v čase 10.00 až 17.00 přístupno pět kostelů.


Z hlediska dramaturgie koncertů si na své přijdou ti, co mají oblíbené konkrétní hudební období, ale i pravidelní návštěvníci. “Budou moci porovnat, jak se varhanní tvorba vyvíjela v čase a jak hudební skladatelé reflektovali různá umělecká období. Každý koncert se totiž zaměří na konkrétní hudební sloh. Od nejstarší hudby gotiky a renesance, přes baroko české, německé a italské až po klasicismus a romantismus. Chybět nebude ani dramaturgicky a interpretačně výjimečný koncert hudby 20. století, který se odehraje v kostele Dr. Farského. Varhaník Přemysl Kšica není jabloneckým posluchačům neznámý a letos ho doplní Miroslav Smrčka na trubku. Těšit se můžeme i na oblíbené, ale interpretačně náročné Westminsterské zvony Louise Vierna,” láká k poslechu Borek Tichý.

Pravidelní návštěvníci cyklu Jablonecké kostely si mohou všimnout, že v kostele sv. Anny je o jeden úterní koncert méně. O dva koncerty v letní sezóně ale nepřijdou ani zde. Naopak, Jablonecké kulturní a informační centrum připravilo pro posluchače jedinečné setkání s varhaníkem Radkem Rejškem, kampanologem a organologem litoměřické diecéze. Jeho varhanní recitál bude zároveň koncertem k poctě sv. Anny, patronky města, a to přímo v den jejího svátku, ve čtvrtek 26. července. "Vzhledem k odborné erudici a sympatickému vystupování pana Rejška, se mohou hosté těšit i na něco víc než jen hudební produkci. Ale to si necháme jako překvapení," uzavírá Borek Tichý.

Na celém projektu Jablonecké kostely otevřeny se podílejí církve římsko-katolická, československá husitská a starokatolická ve spolupráci s Jabloneckým kulturním a informačním centrem za finanční podpory Libereckého kraje a statutárního města Jablonec nad Nisou. Hudební podvečery jsou připravovány s Domovem české hudby. Vstup na koncerty je dobrovolný.

Přehled koncertů / prázdninové úterky od 17 hodin

3.7. Vídeňský klasicismus, Ivana Michalovičová – varhany, Eva Prchalová – flétna /kostel Povýšení sv. Kříže

10.7. Hudba gotiky a renesance, Daniel Knut Pernet – varhany, Anna Czerninová – zpěv /kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně

17.7. Německé baroko, Marie Zahrádková – varhany, Karel Chudý – violoncello /kostel Dr. Farského

24.7. Francouzský romantismus, Drahoslav Gric – varhany, Dorothea Chudá – hoboj / kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

26.7. čtvrtek! Svatoanenský koncert, Radek Rejšek – varhany, kostel sv. Anny

31.7. Německý romantismus, Jan Gottwald – varhany, Jan Žďánský – violoncello /kostel Povýšení sv. Kříže

7.8. České baroko, Jiřina Dvořáková-Marešová – varhany, Vít Nermut – housle /kostel Nejsvětější Trojice ve Mšeně

14.8. Soudobá hudba, Přemysl Kšica – varhany, Miroslav Smrčka – trubka / kostel Dr. Farského

21.8. Hudba přelomu 19. a 20. století, Josef Popelka – varhany, Hana Jonášová – zpěv sólistka ND /kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

28.8. Italské baroko a jeho dozvuky, Michal Novenko – varhany, Eva Liptáková – flauto dolce /kostel sv. Anny

Autor / zdroj: Radana Schaeferová

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Bohemians ubránila výhru proti Slovácku

O osudu utkání rozhodly dvě branky Bohemians z prvního poločasu. Slovácko sice ve druhém poločase mělo převahu, ale skórovat dokázalo pouze jednou.

Post

Žižkov doma jen remizoval s nováčkem z Chrudimi

Už ve 4. minutě obíhal domácí trenér Mikolanda lavici náhradníků, aby společně oslavili Rondičův první gól sezony. O dvacet minut později však přišla

Post

Z přístavby hotelu Praha bude v Novém Jičíně kulturní dům

Nový Jičín se pustil do přestavby novodobé přístavby Hotelu Praha na kulturní dům. Budova, která byla v 70. letech minulého století dostavěna k secesn

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA