ČESKÉ BUDĚJOVICE
Od zítřka do 30. září mohou nejen čtenáři zhlédnout v 1. patře budovy Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích putovní výstavu Místa utrpení, smrti a hrdinství - vězni z českých zemí v nacistických koncentračních táborech.
Expozici, kterou spolu s Historickou skupinou Osvětim a Památníkem Terezín pořádá KÚ Jihočeského kraje, zaštítil svým jménem hejtman Jiří Zimola. Na osmadvaceti panelech je slovem i obrazem znázorněna specifičnost vybudovaných koncentračních táborů, káznic a věznic od nástupu nacismu.
Ten první vznikl v Dachau v jižním Bavorsku už v březnu 1933, následovaly Sachsenhausen, Buchenwald, Mathausen, Gross-Rosen, Flossenbürg, Natzweiler, Ravensbrück a desítky dalších, které rostly po dobu války nejen v říši, ale také na obsazených územích. V rámci tzv. Konečného řešení byli muži, ženy, děti odváženi do vyhlazovacích táborů, jako byly například Osvětim, Birkenau, Treblinka, Chelmno, Majdanek nebo Sobibor. Tam pak hromadně vražděni v plynových komorách nebo při otrocké práci.
Proto jsou poslední tři panely expozice koncipovány jako určité varování. Upozorňují na vzrůstající nebezpečí skupin, které dnes propagují nacistické ideje a rozšiřují neonacistické hnutí. "Výstava je určena pro dospívající mládež, pedagogy, ale i veřejnost. Myslím, že příznačné je i pracovní heslo, které jsme zvolili: Aby nám děti nehajlovaly! Současné přibývající pochody neonacistických hnutí jsou totiž obdobou podobných pochodů ve 30. letech v Německu. Málokdo si dnes už uvědomuje, že pro Hitlera byly všichni mimo říši nepřátelé a po skončení vyhlazení Židů by pokračoval dál," říká kurátorka výstavy Olga Zárubová.
Na výstavu, která bude otevřena v srpnu po a st 9-12.30 a 13-18 h; v út 9-12h, naváže se začátkem školního roku další doprovodný program. "V září připravujeme besedy s bývalými vězni, a to jak v Jihočeské vědecké knihovně, tak v 8. A 9. třídách základních škol, případně i na středních školách," uzavírá kurátorka.