KULTURA / Umění

7.12.2009

V Liberecké knihově vystavuje výtvarník Jan Harant

LIBEREC

Mladý výtvarník Jan Harant vystavuje ve čtyřech patrech Krajské vědecké knihovny v Liberci svá díla. Jde o zatím nejobsáhlejší výstavu mladého umělce, který tvoří deset let na plátno.

Navíc prostory vědecké knihovny skýtají dostatek prostoru, aby měl divák dostatečný odstup od jednotlivých obrazů. V přízemí budou vystaveny starší práce Jana Haranta, nejnovější pak v patře posledním. Tématicky obrazy vyjadřují jak čistou fantazii tak i realitu.

Jan Harant má za sebou letos čtyři výstavy. V lednu v Krajském úřadu Libereckého kraje výstava portrétů známých s názvem Lidé v mém životě. Následovala výstava v galerii CFA+H Babylon (červen - srpen), pak v předsálí galerie U Rytíře (říjen -l istopad), která se jmenovala Hop nebo trop. Mezitím ještě proběhla výstava v Jabloneckém klubu DEPPL. Výstava Undivided (nerozdělené, jednotné) bude završením úspěšného roku.

Tvorba Jana Haranta vychází z emocí, které přenáší na plátno. Právě jejich zcela volné vyjadřování dělá poslední výstavu odlišnou od předchozí tvorby.

"Práce na obraze je pro mě důležitá v tom, že se dostávám do stavu, ve kterém je mi dobře. V posledních měsících se pouštím do většiny obrazů hodně s chutí. Je to velké dobrodružství, v tom smyslu že si hraji jako malé dítě, ze začátku začnu hledat, hned po přiložení štětce na plátno, se dostávám do stavu meditace, to je prostor který se vytvoří mezi jednotlivými myšlenkami," říká Jan Harant.

"Překročil jsem určitou hranici," říká. "Stávalo se mi, že jsem maloval a najednou se mi zdálo, že je obraz dobrý, a přišly obavy, že pokud do něj zasáhnu, tak jej zkazím. Jenže když jsem se na obraz podíval za rok, zdál se mi prázdný."

Proto budou na výstavě i plátna, která Jan Harant v posledním roce přemaloval. Bez obav, bez respektu, bez lítosti. "Teď vím, že se při práci dá zajít dál, než jsem si dřív myslel."

Výstava potrvá do konce letošního roku.

Autor / zdroj: Eva Vlastníková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA