KULTURA / Ostatní

Popis: Zámek Český Krumlov - Hradní muzeum - Sál pánů z Růže.
Zámek Český Krumlov - Hradní muzeum - Sál pánů z Růže.
Autor / zdroj: zamek-ceskykrumlov.eu
9.2.2016

Hrad a zámek Český Krumlov již pět let provozuje Hradní muzeum, letos otevře i "studijní centrum"

ČESKÝ KRUMLOV

Celoročně přístupná expozice Hradního muzea v areálu zámku Český Krumlov si začátkem roku 2016 připomíná páté narozeniny. Za dobu jeho existence jej navštívilo více než 250.000 osob a zájem veřejnosti stále roste. V druhé polovině roku bude na zámku otevřeno Centrum studijních pobytů pro tuzemské i zahraniční studenty.

Hradní muzeum

Ojedinělá expozice Hradního muzea s celoročním provozem přilákala za prvních pět let své existence více než 256 tisíc zvídavých návštěvníků. Kromě prohlídky muzea, více než 80 procent z nich navíc vystoupá až na ochoz věže, aby se pokochali skvostnými výhledy. "Tuzemské i zahraniční turisty oslovují výjimečné exponáty, ať už se jedná o skříňový relikviář s ostatky sv. Reparáta, k němuž se váže zajímavý příběh, sbírka schwarzenberské gardy nebo kinematograf promítající autentické krátké filmy ze života Schwarzenbergů na počátku 20. století," vyjmenovává největší lákadla kastelán zámku Pavel Slavko.

Expozice byla již od prvopočátku tvořena nadčasově a tak, aby návštěvníkům přiblížila nejen nejstarší historii šlechtických rodů, které hrad a zámek vlastnily, ale též atmosféru soukromého i pracovního života správce rozsáhlého schwarzenberského panství. Kromě historických exponátů poutá pozornost veřejnosti také rozměrný model českokrumlovského hradu, zachycující jeho podobu v polovině 16. století nebo úchvatné výhledy na město.

Projekt zpřístupnění budovy tzv. Hrádku, která patří k nejstarším částem zámeckého areálu, vznikl v rámci Rožmberského roku 2011. Za 40 milionů korun byl objekt opraven, zrestaurován a zpřístupněn veřejnosti. "K jeho realizaci napomohla Národnímu památkovému ústavu dotace z Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norska," upřesňuje Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích (NPÚ, ÚPS ČB).

Centrum studijních pobytů

Úspěšnost Národního památkového ústavu v získávání příspěvků tzv. norských fondů potvrzuje i další chystaný projekt. "V průběhu roku 2016 bude vytvořeno Centrum studijních pobytů," podotýká ředitel Petr Pavelec a dodává, "že realizace této tzv. zámecké univerzity je rozpočtována na 32 milionů korun, z nichž 80 procent činí dotace a zbytek bude uhrazen ze státního rozpočtu."

V prvotní fázi realizace tohoto náročného projektu byly provedeny průzkumné a záchranné práce. "Jejich cílem bylo identifikovat a roztřídit jednotlivé autentické prvky a konstrukce (truhlářské prvky, okna, dveře, obložení stěn, schodiště aj.), zdokumentovat je a následně postoupit odborníkům na restaurování a k výrobě replik," popisuje začátek prací Josef Masaryk, administrátor projektu a vedoucí Odboru správy a prezentace kulturního majetku NPÚ, ÚPS ČB.

Dále byla opravena jižní a severní fasáda. Hodnotné omítkové vrstvy byly zpevněny a zakonzervovány, chybějící plochy byly doplněny v původní materiálové a barevné struktuře. "Díky příznivému počasí v závěru roku 2015 bylo možné zrenovovat také celý střešní plášť, včetně oprav krovových konstrukcí a doplnění původních nadstřešních vikýřů," podotýká Josef Masaryk.

Rovněž v interiérech se postupuje podle stanoveného plánu. "Nejprve jsme odstranili druhotně vložené a nevhodné příčky a stěny a poté se nám podařilo navrátit bývalé sloupové síni v přízemí původní architektonický a ojedinělý dispoziční řád se sloupovím a tvaroslovím," popisuje další průběh stavby Josef Masaryk. V druhém a třetím nadzemním podlaží pokračuje budování prostor pro ubytovací a společenské účely určené účastníkům studijních pobytů.

V následujících zimních měsících proběhnou práce spojené s montáží elektroinstalací, dodávky zdravotní a vzduchotechnické instalace, montáž zabezpečovací techniky, opravy interiérových truhlářských prvků, schodišť a podobně. "Obnova a restaurování objektu s novou funkcí je plánována a bude dokončena v termínu, který byl poskytovatelem dotace EPH/Norska prodloužen do 30. června 2016. Do konce září 2016 bude objekt interiérově vybaven, včetně vstupní recepce, a na podzim přivítá své první frekventanty," uzavírá Josef Masaryk.

Už v průběhu podzimu 2015 se uskutečnily seminář a symposium, které byly praktickým příkladem a pilotním projektem vzájemné spolupráce NPÚ se zahraničními i tuzemskými partnery. Studijního semináře věnovaného tématu "Podnikání a inovace v českých místních komunitách" se zúčastnili zástupci norské univerzity (The Norwegian University College for Agriculture and Rural Development), Univerzity Karlovy v Praze a Nadace Barokního divadla zámku Český Krumlov. Závěry semináře byly shrnuty na navazujícím stejnojmenném symposiu.

Autor / zdroj: Mgr. Jitka Skořepová

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Maminčino koření - čistě přírodní koření

Využijte časově omezenou možnost vyzkoušet si špičkové koření z nejkvalitnějších surovin a objednejte si degustační balíčky za zvýhodněnou cenu. www.mamincinokoreni.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Gentlemanky silnic zachraňovaly životy u hromadné nehody v jižních Čechách

Další tři tituly Gentleman silnic získaly sestry Petra, Martina a Markéta z Římova v jižních Čechách. Na počátku roku zasahovaly u hromadné nehody pět

Post

Neptunovu kašnu čeká rekonstrukce. Zaplatí ji filmaři

Neptunova kašna se vrátila na náměstí před radnici v červenci roku 2010. Od té doby byly některé její části poničeny vandaly, jiné postupem času degra

Post

Olešná bude v jeden čas patřit eXtrémním závodům na kolech i bruslích

Přehrada Olešná ve Frýdku-Místku se letos stane dějištěm hned dvou eXtrémních závodů. V závodu INLINE24 změří síly bruslaři a v novém MTB závodu PH24

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz Maminčino koření

REKLAMA