KULTURA / Ostatní

Popis:
Autor / zdroj: Ing. Magdaléna Doležalová
16.2.2016

Knihovna v Jičíně představila studii své rekonstrukce, čtenáři by se zde měli cítit jako doma

JIČÍN

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně představila plány své budoucí rekonstrukce. Studii stavebních úprav oddělení pro dospělé a přístavby v místě severní terasy včetně úprav podkroví prezentovali sami autoři, architekti MgA. David Maštálka a MgA. Lenka Křemenová. Ti navrhují takové úpravy knihovny, aby se zde čtenáři cítili jako doma v obývacím pokoji. Studie je formou výstavy ke zhlédnutí po celý měsíc únor v Galerii radosti.

Středeční podvečer v sálu knihovny patřil architektům MgA. Davidu Maštálkovi a MgA. Lence Křemenové z kanceláře A1Architects s.r.o., kteří veřejnosti a zaměstnancům knihovny za přítomnosti vedení města zevrubně představili studii plánované rekonstrukce knihovny. Prezentace se zúčastnily asi tři desítky občanů, kteří se zajímají o budoucí rozvoj knihovny, a kteří se přišli seznámit s plány města a vznášeli také různé dotazy týkající se samotné rekonstrukce. Studie je dále veřejnosti přístupná formou výstavy v Galerii radosti v půjčovní době knihovny, a to po celý měsíc únor a dále na webových stránkách města www.mujicin.cz.

Hlavním záměrem vzniku studie je vyřešení nové vnitřní dispozice oddělení pro dospělé včetně úpravy stávajícího hygienického zázemí budovy a celkové zpřístupnění těchto prostor v bezbariérovém provedení. Architekti také navrhli úpravu stávajícího podkroví nad oddělením pro dospělé a využití přístavby v části stávající severní terasy směrem k MŠ Fügnerova. "Podle zadání by mělo základní vnitřní uspořádání reflektovat požadavek na nové, přehlednější a vstřícnější prostředí hlavního čtenářského výběru a čítárny včetně přilehlých obslužných prostor administrativy a prostoru pro veřejný internet. Součástí řešení je také nové uspořádání hygienického zázemí v obou podlažích a umístění bezbariérového přístupu a výtahu v celé budově. To vše s ohledem na zachování hodnot stávající památkově chráněné budovy," vysvětluje architekt města Ing. arch. Radek Jiránek. Záměr počítá s vybudováním nové čítárny v prvním patře přístavby a navíc s rozšířením přízemního traktu v prostoru dnes nevyužívané terasy a propojením čtenářské části se zahradou knihovny. S novou stavbou samozřejmě souvisí i zpracování návrhu interiéru. "Vzhledem ke stále se rozšiřujícímu počtu čtenářů i návštěvníků knihovny nám pomalu přestávají stávající prostory stačit. Pořádáme mnoho pořadů pro děti i dospělé, od roku 2008 se počet návštěvníků různých akcí ztrojnásobil. Pořádáme pravidelná setkávání seniorů, kteří také studují ve Virtuální univerzitě třetího věku. Tu bychom chtěli dle požadavků rozšířit o další třídu, ale nemáme již prostory. V čítárně si zase lidé rádi přečtou noviny a časopisy, mají zde ale velmi stísněné podmínky a nevyhovující osvětlení. O místu ke studiu nemůže být v provozní špičce ani řeč. Proto již řadu let voláme po zprovoznění části půdy a vytvoření nových prostor pro setkávání menších skupin posluchačů. Tato studie naplňuje naši představu, kdy chceme, aby se naši návštěvníci u nás cítili jako doma," popisuje pohled pracovníků knihovny její ředitelka Mgr. Jana Benešová. V roce 2014 bylo uspořádáno v knihovně 397 akcí, vloni to bylo již 471 aktivit.

Studie byla městem zadána v létě 2015 architektonické kanceláři A1Architects s.r.o., kteří mají s podobnými projekty zkušenosti. Cena za zpracování I. etapy, tedy studie, je 131 000 Kč. V případě, že by se město rozhodlo v rekonstrukci pokračovat, se předpokládá další spolupráce s architekty při přípravě projektové dokumentace, a to ve dvou etapách. Zde by město doplatilo částku 201 000 Kč. V knihovně proběhlo před vypracováním studie několik schůzek, kde byla dojednána základní představa o konceptu, který vycházel z původní architektury stavitele knihovny, pana architekta Čeňka Musila. "Nyní máme hotovou studii, která je podle mého názoru velmi povedená a budeme ji představovat zastupitelům i veřejnosti. Pokud se město rozhodne, že je to správná cesta, vytvoříme podmínky pro vytvoření podrobné projektové dokumentace, získáme potřebná povolení a budeme hledat možné financování akce. Dle dosavadních zkušeností můžeme mít projekt nejdříve za dva roky. Pak bude záležet na získání případné dotace či uvolnění financí z rozpočtu města. Každopádně ale můžeme některé věci řešit dříve, jako je například bezbariérovost knihovny. Ta by měla být ve veřejné budově samozřejmostí," říká místostarosta města Mgr. Petr Hamáček.

V posledních letech město do prvorepublikové budovy významně investovalo, proběhla výměna oken a zcela bylo rekonstruováno vytápění budovy včetně přechodu na dálkové vytápění. Potřeba byly také interiérové úpravy, proto byl zrekonstruován víceúčelový společenský sál v přízemí knihovny a dětské oddělení.

Autor / zdroj: Ing. Magdaléna Doležalová

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Montované garáže s omítkou - Fabrego

S výběrem garáže Vám rádi pomůžeme - indviduální rozměry, možnost zateplení garáže. Nabízíme i řadové garáže pro obce i jednotlivce. Mějte své auto v suchu a bezpečí! garaze.fabrego.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mládě lemura mongoze v Zoo Ostrava prospívá

Mládě kriticky ohroženého lemura mongoze, které se v ostravské zoologické zahradě narodilo na konci března, velmi dobře prospívá. Dle našich informací

Post

Obyvatelé Frýdku-Místku se dočkali zahájení výstavby obchvatu

Téměř šedesát tisíc obyvatel Frýdku – Místku se dočkalo zahájení nejpotřebnější místní dopravní stavby - obchvatu města a připojení dálnice D56 na D48

Post

Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu

Už ve čtvrtek 24. května se herci Východočeského divadla přestěhují na Kunětickou horu, kde zahájí letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA