KULTURA / Výstavy

Velká retrospektivní výstava sochaře a keramika Pavla Drdy

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

Akademický sochař Pavel Drda letos slaví šedesátiny. Při příležitosti životního jubilea bude v Muzejním a galerijním centru k vidění retrospektivní výstava, která představí doposud nejrozsáhlejší průřez sochařovy životní tvorby prezentovaný v jeho rodném kraji, ve městě jeho dětství – ve Valašském Meziříčí. Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 2. března od 16 hodin, úvodního slova se ujme Ing. arch. Bohumil Prokop, hudební doprovod zajistí skupina Koně a prase, kytarový doprovod Milan Humplík.

Výstava obsáhne umělcovo dílo v rozpětí téměř pěti desetiletí, a to od školních let po současnost. Jednou z vystavených prací bude i portrét spolužáka, který na počátku 70. let minulého století, ve věku 12 až 13 let modeloval pod dohledem sochaře a výtvarného pedagoga Leopolda Christa na valašskomeziříčské Lidové škole umění. Modelem mu tehdy stál kamarád Jarek a jeho chlapecký portrét je vynikajícím dokladem Pavlova výjimečného talentu pro modelaci, realistické ztvárnění i postižení charakteristických rysů portrétovaného. Nejnovějším dílem, podle kterého je výstava také pojmenována, je realizace Na houpačce, která v žánrově hravé poloze symbolizuje střídání úspěšných i méně úspěšných etap v lidském žití, neboť dle slov vystavujícího autora: „Život je houpačka!“

Akademický sochař Pavel Drda se narodil 3. 3. 1958 v Hranicích na Moravě. Po studiích na Střední průmyslové škole keramické v Bechyni (1973 – 1977) vystudoval Vysoko školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1977 – 1983), ateliér užitého sochařství u profesora Josefa Malejovského. Během studií získal na počátku 80. let několik ocenění Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a uspěl v celostátních studenských soutěžích. V loňském roce obdržel čestné uznání za keramickou plastiku Obláčnice na mezinárodní keramické soutěži v italském Gualdo Tadino.

Pavel Drda tvoří v ateliéru svého rodinného domu na Bystřičce u Valašského Meziříčí. Byl členem skupiny Oslava a Unie výtvarných umělců pro oblast Valašsko a od roku 2014 je členem Svazu výtvarných umělců-keramiků. Svým naturelem je bytostný figuralista a keramická hlína je pro něj základním elementem tvorby – je stavební surovinou i výrazovým a obsahotvorným médiem. Ponechává obnažený její surový půvab, zrnitou drsnou strukturu; případně ji kombinuje s dalšími materiály, zejména s taveným sklem. Sochařovo dílo je hluboce humanistické, je o člověku, o jeho křehkosti i síle, o jeho prostých i nadčasových příbězích. Zabývá se komorním i monumentálním sochařstvím (doposud vytvořil přes 30 realizací do architektury – veřejných i soukromých interiérů a exteriérů). Plastiky, sochy, reliéfy a objekty zhotovuje z převážně z keramiky, ale také z kovu a výjimečně z kamene, umělého kamene či dřeva, popř. materiály kombinuje (kamenina / sklo, kamenina / měď / nerez apod.). Příležitostně se věnuje i užitému uměleckému řemeslu – keramické a kovotepecké tvorbě.

Samostatně vystavuje na území České republiky od 80. let minulého století a zúčastnil se desítek kolektivních tuzemských a ojediněle i zahraničních výstav (Itálie, Maďarsko, Německo). Vystavoval zejména s výtvarníky z regionu (mnohdy společně s akad. malířem Miroslavem Adámkem a v posledních letech s fotografem Robertem Goláněm) a v současnosti je zastoupen na výstavách Svazu výtvarných umělců-keramiků.

Největší přehlídku sochařova díla uspořádala v roce 2010 Alšova jihočeská galerie v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni a rozsáhlý retrospektivní výběr ze své tvorby představil v roce 2012 rovněž na výstavě v Galerii Nová síň v Praze. Naposledy prezentoval v rodném regionu své dílo v roce 2014 ve valašskomeziříčské Galerii Kaple.

Účastnil sochařských sympozií ve Františkových Lázních (2005) a Broumově (2006) a jako soutěžící i porotce se zapojil do soutěží soch z ledu a sněhu na Pustevnách a v Rožnově pod Radhoštěm.

Autorovo dílo je součástí řady českých i zahraničních soukromých sbírek, z veřejných sbírek je zastoupeno v Muzeu regionu Valašsko.

Výstava ve 2. patře Muzejního a galerijního centra potrvá do 22. dubna 2018.

Doprovodný program:

14. března v 16.00 hodin Na houpačce s autorem, keramikem a sochařem Pavlem Drdou, komentovaná prohlídka výstavy a beseda s Pavlem Drdou.

Popis: Spravedlnost - 2013.
Spravedlnost - 2013.
Autor / zdroj: Ondřej Smolka

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Hodně emocí, málo gólů. Orli na Villach nestačili

Orlům v souboji s Villachem nevyšla zejména druhá třetina zápasu, v níž inkasovali tři góly a ztrátu 0:4 už nedohnali. Gólově se prosadili Špaček a Lu

Post

Chomutov si v divoké předehrávce připsal skalp mistrovské Komety

Piráti předehrávku sedmadvacátého kola načali skvěle a již v první třetině vedli o dvě branky. Ve druhé přidali třetí a na startu poslední periody to

Post

Povedené období Slavie pokračuje, tentokrát porazila Kladno

Po jasném vítězství v Kadani si sešívaní hokejisté vyšlápli i na podstatně zvučnějšího soka. Kladenští Rytíři do Prahy přicestovali bez Tomáše Plekan

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA