KULTURA / Výstavy

Popis:
16.11.2018

V zámecké galerii, Obřadní síni a v Lindnerově ulici sídlí mašinky. Už podvacáté

JIČÍN

Dvacátá výstava železničních modelů si žádá oslavný tón. Spolek železničních modelářů Jičín si jubileum připomene v klubovně v Lindnerově ulici, Obřadní síni a navíc ještě v zámecké galerii, čímž mimořádně zdvojnásobil plochu expozice. Všichni jsou veřejně zváni na prohlídku vlakových modelů, kolejišť a krajinek.

Slavnostní vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 15. listopadu v zámecké galerii, expozice spojená s prodejem a workshopem bude přístupná ještě v pátek a sobotu 16. a 17. listopadu od 9 do 17 hodin a v neděli 18. listopadu od 9 do 16 hodin.

Zájemce, ať už má dětství prožité, či jej právě prožívá, by měl navštívit jak klubovnu, tak Valdštejnský zámek. V klubovně na něj totiž čeká dvanáctimetrový model krajiny s mnoha kolejemi, drážními budovami, městečky, zvířaty i lidmi a mnohým dalším. Spolek modelářů toto své mistrovské dílo průběžně zdokonaluje. Jednou z novinek je třeba zahradnická kolonie inspirovaná tou skutečnou nedaleko Knížete. V zámku na Vás čekají další vystavovatelé, z nichž někteří přijeli zdaleka.

Máme tu spřátelené vystavovatele, modeláře z Peček, Trutnova a Plzně. Raritou je určitě originální model části trati Polubný – Kořenov, protože je tu k vidění železniční stanice vycházející z reálu. Dále je tu zajímavé modelové kolejiště velikosti TT, které má zhruba 20 metrů v délce kolejí,“ popisuje David Suchý ze Spolku železničních modelářů Jičín. „V sobotu a neděli tu bude probíhat workshop. Děti si zakoupí domeček a společně s panem Petrem Štikarem, který je majitelem firmy Wepe, výrobcem modelových domků, budou sestavovat,“ zve nadšený modelář.

Historie železničních modelářů v Jičíně se začala psát v roce 1963. Po dřevních začátcích v „pionýrském domě“ se přestěhoval do budovy nákladového nádraží a začlenil se do Svazarmu. Ten se po sametové revoluci rozpadá a spolek začíná jednat na vlastní pěst. Znovu hledá působiště. Po několika krátkodobých štacích, například v hospodě U Němců nebo v městské knihovně, se usídlil na Valdštejnově náměstí v K-Klubu. Spolek i K-Klub samotný ale nabíral na popularitě a prostoru bylo náhle málo, takže přišlo další stěhování, tentokrát do sklepa dnešní ZŠ 17. listopadu. Zde modeláři strávili rok a půl. Základní škola však začala potřebovat prostory pro školku, a proto museli znovu hledat klubovnu. Snad již naposledy.

Každopádně na přelomu let 2002 a 2003 se usídlili v Lindnerově ulici. Krátce nato začali pracovat na svém opus magnum, kterým se nyní všichni můžeme přijít pokochat.

Autor / zdroj: Jan Jireš

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Vladimír Kunc představí své fotografie v Městské galerii Otrokovice

Vernisáž výstavy fotografií Vladimíra Kunce se za účasti autora uskuteční 4. března 2019 v 18 hodin v otrokovické galerii. Výstava s názvem ZAKÁZANÁ Š

Post

Valašské záření nabídne Olympic a další hudební hvězdy

Dramaturgie jednadvacátého ročníku multižánrového festivalu Valašské záření 2019 opět nabídne spoustu hudebních lahůdek.

Post

Vysokomýtské dialyzační středisko má za sebou první rok provozu

Pro pacienty se selháním ledvin, kteří jsou zařazeni do chronického dialyzačního programu, již jeden rok funguje moderní dialyzační středisko Freseniu

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA