EKONOMIKA / Podniky

Popis:
Autor / zdroj: firmaroku.cz
17.10.2014

Nejlepší podnikatelka Moravskoslezského kraje šije přikrývky z ovčí vlny, vítězná firma vyrábí varhany

MORAVSKOZLEZSKÝ KRAJ

Vítěznou živnostnicí Moravskoslezského kraje byla vyhlášena Zuzana Bílková, která ve své dílně vyrábí různé produkty z ovčí vlny. Mezi firmami vyhrála společnost RIEGER-KLOSS ORGELBAU, výrobce a restaurátor varhan. Vítězové devátého ročníku soutěží Vodafone Firma roku 2014 a GE Money Bank Živnostník roku 2014 postupují do celorepublikového finále, kde budou reprezentovat Moravskoslezský kraj.

Nejlepší živnostnice uspěla v konkurenci 222 podnikatelů. Za jejím podnikáním stojí hlavně touha zachovat tradiční řemeslo v regionu. Když se Zuzana Bílková v roce 2009 dozvěděla o plánu zrušit v Palkovicích dílnu specializující se na výrobu lůžkovin z ovčí vlny nebo pohanky, začal se jí v hlavě rodit podnikatelský plán. Nebála se odejit ze svého zaměstnání a zmíněnou dílnu se rozhodla koupit. Přestože začátky byly složité, vytáhla neprosperující firmu z červených čísel. Mnoho věcí, jako například principy zdejších technologií a vedení pracovníků se učila za pochodu. Dnes se jí daří a v její dílně se vyrábí prošívané přikrývky a polštáře z prvotřídní ovčí vlny. Ty nabízí na farmářských trzích, ale už i prostřednictvím e-shopu. Její produkty byly už v minulosti oceněny certifikátem „Beskydský produkt“, což je ochranná známka značící místní původ výrobků, jeho vazbu na region a šetrnost k životnímu prostředí.

„Ocenili jsme záchranu a udržení tradiční výroby přikrývek a polštářů z ovčí vlny. Paní Bílková využívá místní suroviny. Líbilo se mi, že když potřebovala, neváhala kontaktovat Vysokou školu banskou, aby jí poradila s technologií výroby. Oceňuji zde zaměření na maximální kvalitu výrobků a zdravý životný styl,“ řekl k rozhodnutí poroty Tomáš Gogela, oblastní manažer firemního bankovnictví GE Money Bank.

„Praxe je nejlepší škola. Je štěstí, když člověk může spojit to, co se naučil ve škole s praxí. Paní Bílkové se to podařilo. Naučila se jak plánovat a také jak účinně dělat marketing. Ted všechno úspěšně aplikuje na svém podnikání v praxi. Daří se ji kloubit klasický prodej na farmářských trzích s internetovým prodejem. Paní Bílková skvěle spojuje praxi s teorií a staré s novým,“ zhodnotil další z porotců Petr Kovala, regionální manažer společnosti ČEZ.

Druhé místo si od poroty vysloužil Květoslav Bašista, který už 25 let podniká v kovovýrobě. Zákazníky má nejen v České republice, ale také v Německu a Holandsku. Třetí příčku si odnesla Jaroslava Klemensová. Podnikatelka z Kravař pokračuje v rodinné tradici v oboru řeznictví- uzenářství.

Nejlepší firma RIEGER-KLOSS ORGELBAU nenašla přemožitele mezi 311 společnostmi Moravskoslezského regionu. Společnost se zabývá výrobou, rekonstrukcí a opravami píšťalových varhan. Každý její výrobek je originál a ve firmě striktně dbají na kvalitu svých produktů. Za svůj největší úspěch považuje udržení tradice výroby varhan, která se v Krnově drží od roku 1873, kdy firma vznikla. Kromě varhan se ale firma zabývá i dalšími činnostmi. Vyrábí nábytek a realizuje také stavbu různých dřevěných staveb. Snaží se příkladně starat o své zaměstnance. Dává jim možnost realizovat při výrobě jejich vlastní nápady a neustále se snaží zlepšovat pracovní podmínky.

„Tato společnost má 140 letou tradici, její značka je celosvětově uznávaná. Po privatizaci se potýkala s nezájmem pokračovat dál v této rodinné tradici. Nicméně, nakonec se její majitelé k výrobě vrátili. V tuto chvíli vyváží do několika zemí světa. I když se potýkají s problémy typu netransparentní výběrové řízení, stále se snaží svoje produkty nabízet. Zdokonalují se v kvalitě, využívají k práci CNC obráběcí stroje, čímž se jejich výroba zrychlila a zpřesnila,“ popsala klady vítězné firmy Ivana Štrajtová, regionální manažerka společnosti Vodafone.

Druhé místo obsadila firma Gamin z Ostravy, která podniká ve strojírenství a automobilovém průmyslu. Ostravská společnost si vysloužila také titul Vodafone Odpovědná firma roku 2014 Moravskoslezského kraje. Porota ocenila celou řadu jejích společensky odpovědných aktivit zejména ve vztahu k zaměstnancům, ale i k obyvatelům regionu.

„Společnost Gamin má nadstandartní vztah k zaměstnancům, dodržuje kodexy. Stará se o svoje zaměstnance a poskytuje jim různé benefity. V této oblasti nabízí i několik netradičních věcí, jako je možnost vypěstovat si vlastní produkty v podnikové zahrádce. Dělá také různé teambuildingové akce. Podporuje ochranu životního prostředí, důsledně třídí odpad. V neposlední řadě se věnuje i charitě. Podporuje dětský domov a spolek pro postižené děti,“ vysvětlila Ivana Štrajtová z Vodafonu.

Třetí příčku získala společnost Unicont Opava, rodinná stavební firma s více než 20 letou tradici.

Slavnostní vyhlášení celostátních vítězů soutěží Vodafone Firma roku 2014, GE Money Bank Živnostník roku 2014 i Vodafone Odpovědná firma roku 2014 proběhne 9. prosince v Praze. Zároveň bude vyhlášena celorepubliková kategorie GE Money Bank Inovátor roku 2014, která oceňuje inovace uvedené do praxe.

GE Money Bank Živnostník roku Moravskoslezského kraje 2014:
1. Zuzana Bílková (Palkovice)
2. Květoslav Bašista (Krnov)
3. Jaroslava Klemensová (Kravaře)

Vodafone Firma roku Moravskoslezského kraje 2014:
1. RIEGER -KLOSS ORGELBAU (Krnov)
2. Gamin (Ostrava)
3. Unicont Opava (Opava)

Vodafone Odpovědná firma Moravskoslezského kraje 2014:
Gamin (Ostrava)

Autor / zdroj: Kristína Dobešová

Doporučujeme

Montované garáže s omítkou - Fabrego

S výběrem garáže Vám rádi pomůžeme - indviduální rozměry, možnost zateplení garáže. Nabízíme i řadové garáže pro obce i jednotlivce. Mějte své auto v suchu a bezpečí! garaze.fabrego.cz

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Unikátní odchov v ústecké zoo - korovec mexický

Po loňském úspěšném odchovu kajmánků malých se Zoo Ústí nad Labem může pochlubit dalším významným mládětem. A opět se jedná o ojedinělý odchov celoevr

Post

Divocí koně z Milovic pomohou chránit dvě unikátní rezervace ve východních Čechách

Rezervaci divokých koní ve středočeských Milovicích již za pár dní opustí první transport deseti hřebců. Jejich cílem jsou přírodovědně unikátní výcho

Post

Rok 2018 přinese v Litoměřicích výsadbu nové zeleně

Revitalizace zeleně v prostoru Mezibraní, obnova aleje v ulici 5. května, ale také závlahový systém na dešťovou vodu v ulici Na Valech – toto jsou z p

Reklama

www.beautyexpo.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.bezamalgamu.cz

REKLAMA