EKONOMIKA / Podniky

22.4.2009

Ocelářská Z-group postaví solární elektrárny za miliardy korun

VESELÍ NAD MORAVOU

Podnikatelské impérium Zdeňka Zemka Z-group začalo stavět solární elektrárny. Těch by po republice mělo vyrůst za miliardy korun hned několik. Firma o tom informovala ve středu.

Projekt skupina rozdělila do několika etap, první z nich už probíhá. Během následujících měsíců spustí Zemek elektrárnu využívající energie slunečního záření ve svém závodu ve Veselí nad Moravou. Další solární elektrárny vzniknou v Hrádku u Rokycan a v Chomutově, a to v průmyslových areálech, které Z-group vlastní. Pro ty nyní firma hledá silné partnery, kteří se na projektu budou podílet.

„Pro výstavbu solárních elektráren má Z-group optimální podmínky. Začali jsme na této myšlence pracovat ještě před příchodem krize v ocelářském průmyslu,“ uvedla Marcela Mrázková, projektová ředitelka Z-group. „Investicemi do solárních elektráren nyní v době krize současně využijeme naše výrobní kapacity, vysoce kvalifikovanou pracovní sílu, techniky i dělníky a v neposlední řadě velké plochy našich průmyslových areálů, nebo třeba už existující vynikající energetické zázemí nutné pro připojení elektrárny do sítě,“ dodala.

Nosné konstrukce z pozinkovaných trub pro solární panely se tak vyrábějí v železárenských závodech holdingu Z-group, montáž probíhá v další dceřiné společnosti Hesco Zlín. Montážní a servisní práce mechanických i elektrických částí elektráren a následnou údržbu a servis budou také provádět zaměstnanci holdingu.

„Jde se o zajímavou investiční příležitost s garantovaným výnosem. Sluneční elektrárny navíc znamenající nezávislost na omezených fosilních zdrojích,“ vysvětlil Zdeněk Zemek. Do Z-group patří Železárny Veselí, Železárny Hrádek, Válcovny trub Chomutov a Železárny Chomutov. Spolu tvoří čtvrtou největší ocelářskou skupinu v ČR.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA