EKONOMIKA / Osobní finance

12.12.2013

Pozor na nové zákony o rodině: vyvdáte či vyženíte i nechtěné příbuzné

Pokud se domníváte, že sňatkem se svým partnerem, vytváříte novou rodinu a ta původní, z níž vzešel, vás nemusí zajímat, jste na velkém omylu. Za pár dnů nabude účinnosti nová úprava rodinného práva a vy se rázem pro stát, soudce i advokáty ocitnete ve společné rodině se švagry, dědečky a babičkami i se sourozenci svého vyvoleného či vyvolené.

Příbuzné, ať se to komu líbí nebo ne, přiřkne manželům nový občanský zákoník. Definuje totiž rodinu jako rozsáhlé společenství a místo dosavadních 131 upravuje rodinné právo v celkem 322 paragrafech.

Přestože úkolem rodinného práva je především chránit zájmy sezdaných párů a jejich dětí, odborníci varují před úskalími, která se objevují a začnou fungovat spolu s novým občanským zákoníkem od 1. ledna 2014. Zatímco dosud zákon o rodině nezmiňuje definici rodiny a soustředí se na manžele, rodiče a děti, nyní přichází na scénu široce definovaná rodina. „Budete v ní mít švagry a švagrové, prarodiče, praprarodiče, vnuky, sourozence. Tedy možná i ty příbuzné, kteří vám třeba nejsou sympatičtí a nestýkáte se s nimi,“ upozorňuje Petra Gříbková ze společnosti ATLAS Consulting, která se zabývá právními informačními systémy a s tím související problematikou nového občanského zákoníku.

Širokou definicí rodiny ale zásadní změny nekončí. Zákoník říká, že lidé mají přispívat na potřeby života rodiny tak, aby životní úroveň všech jejích členů byla zásadně srovnatelná. Před tímto ustanovením manžele zřejmě neochrání ani sebelepší předmanželská smlouva. „Obávám se, že nové ustanovení může minimálně vyvolat spory a nejasnosti týkající se výkladu a bude na soudech, aby judikaturou definovaly hranice a mantinely. Nelze tedy vyloučit, že se méně majetní členové rodiny budou domáhat jistého vyrovnání životní úrovně po majetnějších příbuzných,“ říká advokátka Daniela Kovářová. Předmanželské smlouvy proto podle odborníků nelze přeceňovat. „Měli bychom se smířit s tím, že se na budoucnost nelze stoprocentně připravit a vždy záleží na tom, s kým do manželství vstupujeme a kam ve vztahu dospějeme,“ míní D. Kovářová.

Zajímavostí, ale i určitým typem varování pro ty, kteří by brali věci příliš na lehkou váhu, je formulace důvodů k opuštění rodiny. Pokud nemá partner k opuštění rodiny „důvod hodný zvláštního zřetele“, pak je povinen stále přispívat na náklady domácnosti, ze které odešel. „Dlouhonohá blondýnka nebo svalnatý mladík takovým důvodem ale nejsou,“ upozorňuje s trochou nadsázky P. Gříbková. Problémem bude takový důvod prokázat, stejně jako doložit, že jeden z manželů konal úmyslně tak, aby manželství zaniklo. V zásadě jde ale o to, aby byl vždy chráněn slabší jedinec a zajištěna funkce rodiny.

Na letošní odborné konferenci Právní prostor se legislativci, soudci a advokáti shodli, že nejdůležitější bude, jak se budou nová ustanovení rodinného práva vykládat a aplikovat v praxi. Je možné, že je praxe bude vnímat jen jako nevynutitelné, tedy jako jakési desatero, které by členové rodiny měli dodržovat nebo k němu směřovat. V každém případě je ale lepší se na novinky v rodinném právu předem připravit. Jinou možností se zařadit do majoritní části společnosti, kterou už dnes tvoří lidé, kteří žijí sami, nesezdaní nebo partneři v registrovaném svazku.

„Ani toto ale není všelék, protože se tím člověk ocitá mimo právní úpravu rodinného práva a byť bude v partnerství slabším jedincem, nebude mu z hlediska práva příslušet žádná ochrana,“ varuje P. Gříbková z ATLAS Consulting. Odborníci si zatím nejsou jisti, zda by i „singles“ a páry žijící mimo manželství neměli mít v právu alespoň nějakou oporu. Obecně nová úprava rodinného práva přináší mnoho novinek i značnou volnost v rozhodování o majetku po smrti, takže dopad zákona na životy rodin bude značný.

Autor / zdroj: Eva Kijonková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

V Bohumíně dokončili další část cyklostezky kolem Vrbického jezera

Novou komfortní stezku pro cyklisty a bruslaře za necelých osm milionů korun dokončili v Bohumíně. Vede mezi Vrbickým jezerem a řekou Odrou a měří 1,6

Post

Dětské výpravy do nemocnice pokračují také letos

Předškoláci z frýdecké mateřské školy na ulici K Hájku přišli do nemocnice zjistit, co je nového na dětském oddělení. Projekt na seznámení dětí s nemo

Post

Děti ve Vsetíně budou hlídat nové monitory dechu

Dětské oddělení Vsetínské nemocnice získalo pět nových monitorů dechu v celkové hodnotě deset tisíc korun. V rámci projektu Maminko, dýchám monitory z

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA