CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis:
Autor / zdroj: znojmo790.cz
10.1.2016

Královské město Znojmo chystá rok plný oslav

ZNOJMO

V roce 2016 slaví město Znojmo 790 let od založení královského města Přemyslem Otakarem I. A právě v tomto duchu se ponese i celý rok 2016. Podtitul Znojmo 790 budou mít kulturní, společenské i sportovní akce. A cílit bude město i na turisty. "Cílem projektu oslav je komunikace výjimečnosti města Znojma, posílení hrdosti občanů na místo, ve kterém žijí, i edukace mladé generace," říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

"Nejde tedy o jednorázovou akci či úzce zaměřenou oblast. Toto významné výročí chceme přiblížit našim obyvatelům, našim dětem, ale i turistům a návštěvníkům. Znojmo hrálo v historii významnou roli a na to bychom měli být hrdí," dodává starosta.

Za projektem stojí město Znojmo a Znojemská Beseda. "K tématu Znojmo 790, jak celý náš projekt nazýváme, jsme vytvořili a stále ještě vytváříme aktivity různého typu. Rádi bychom totiž oslovili co nejširší okruh lidí," doplňuje místostarosta Jan Grois, do jehož gesce činnost Znojemské Besedy, tedy podpora kultury a cestovního ruchu, spadá. "V našich akcích nezapomínáme ale ani na sportovce," naznačuje Grois.

Prvními krůčky za oslavami královského města Znojma bylo vytvoření speciálního loga a propagačních spotů. "Logo, jehož hlavní dominantou loga jsou číslice 7, 9 a 0, budeme používat v různých obměnách. Plánujeme také vyrobení velkého 3D loga," dodává Grois. Ke komunikaci výjimečnosti města a jeho historie se také vytvořili dva nové propagační spoty: Královské město Znojmo - 790 let a Objevte královské město Znojmo.

Projekt Znojmo 790 bude probíhat v několika liniích a stává se tak uceleným konceptem, se kterým bude město i Znojemská Beseda pracovat po celý rok. Zapojit by chtělo město i ostatní subjekty a uzpůsobilo tomu i dotační tituly. Zvlášť budou podpořeny kulturní projekty zaměřené na výročí 790 let založení města. Tematicky připomenout oslavy mohou například i sportovci, kteří logo zařadí na dresy či na bannery u hrací plochy.

Při výběru kulturních, které město letos podpoří, bude jedním z kritérií tematické připomenutí roku založení královského města. Tematickým připomenutím se rozumí zařazení symbolů oslav do programu či názvu akce. V případě sportovců například zařazením loga na dresy či na bannery u hrací plochy, v případě kulturních akcí uzpůsobení programu některé z historických událostí města a podobně.

Základní myšlenkou je vytvoření seriálu 12 tradičních i nových akcí, které nám během 12 měsíců postupně připomenou 12 století, které formovaly tvář města Znojma. Od vzniku Velké Moravy až po Sametovou revoluci. "Začínáme v 9. století a každý měsíc si připomeneme nejdůležitější události této doby. V prosinci tak skončíme 20. stoletím. Symbolicky pak toto století propojíme s jednou dominantní akcí, která se v tom aktuálním měsíci bude konat," vysvětluje Grois.

První vlaštovkou mezi akcemi je Ples města Znojma, který připadá na 23. ledna. V lednu, který má v rámci projektu Znojmo 790 symbolizovat 9. století, má totiž svůj počátek tradice Znojma coby vyhlášené vinařské metropole, neboť se tu v tomto období začaly zakládat první vinice. Na plese tak bude k zakoupení omezený počet lahví unikátního panenská vína, Veltlínského zeleného, z městské Rajské vinice se speciální etiketou. Do prodeje bude během plesu nabídnuto 200 lahví, což odpovídá zhruba polovině z celkové množství sklizených hroznů z této vinice. Městskou vinici obhospodařuje od roku 2011 Vinařství Lahofer a dle nájemní smlouvy má město nárok na odkup poloviny všech vín vyrobených z hroznů z Rajské vinice. První úrodu jsme se proto rozhodli využít tímto symbolickým způsobem.

Další akce bude město představovat postupně. "Abych potvrdil svá úvodní slova, že nepůjde jen o kulturu: v březnu například plánujeme výtvarnou soutěž, kde budou děti kreslit téma rotundy, neboť se budeme nacházet v 11. století, tedy právě v době jejího vzniku. A například na červenec připravujeme ve spolupráci s Rabbits Znojmo extrémní závod ve výběhu na radniční věž. Na červenec totiž připadá 15. století a dostavba radniční věže," láká na akce místostarosta Jan Grois.

Kromě tohoto speciálního kalendáře akcí budou existovat i další akce v režii Znojemské Besedy s podtitulem Znojmo 790.

Znojmo 790 je také úzce propojeno s podporou cestovního ruchu. Znojemská Beseda navazuje na koncept Objevte Znojmo, který rozjela už v minulém roce, kdy odstartovala outdoorovou billboardovou kampaň, kampaň na plochách na vlakových nádražích či na autobusech Student Agency na lukrativní trase Praha - Vídeň. V plánu jsou také účasti na veletrzích nejen u nás (Brno, Praha, Ostrava), ale také ve Vídni, Bratislavě a Polsku. "V loňském roce jsme Znojmo představovali jako město mnoha možností - jako město historické, vinařské, s krásnou okolní přírodou, cykloturistickým vyžitím a labyrintem podzemních chodeb. V letošním roce se zaměříme na výjimečnost historického a královského města Znojma," doplňuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.

Oslavy výročí 790 let od založení královského města Znojma připravuje město Znojmo a Znojemská Beseda s dalšími partnery a za odborného přispění Jihomoravského muzea ve Znojmě. Cílem projektu oslav je komunikace výjimečnosti města Znojma, posílení hrdosti občanů na místo, ve kterém žijí, i edukace mladé generace. Více informací získáte na www.znojmo790.cz a na facebooku Objevte Znojmo.

Autor / zdroj: Ing. Zuzana Pastrňáková

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Maminčino koření - čistě přírodní koření

Využijte časově omezenou možnost vyzkoušet si špičkové koření z nejkvalitnějších surovin a objednejte si degustační balíčky za zvýhodněnou cenu. www.mamincinokoreni.cz

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Mládě lemura mongoze v Zoo Ostrava prospívá

Mládě kriticky ohroženého lemura mongoze, které se v ostravské zoologické zahradě narodilo na konci března, velmi dobře prospívá. Dle našich informací

Post

Obyvatelé Frýdku-Místku se dočkali zahájení výstavby obchvatu

Téměř šedesát tisíc obyvatel Frýdku – Místku se dočkalo zahájení nejpotřebnější místní dopravní stavby - obchvatu města a připojení dálnice D56 na D48

Post

Východočeské divadlo se vrací na Kunětickou horu

Už ve čtvrtek 24. května se herci Východočeského divadla přestěhují na Kunětickou horu, kde zahájí letošní sezónu plenérových představení na vyhlídce

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.bezamalgamu.cz www.ippolna.cz

REKLAMA