CESTOVÁNÍ / Náš tip

Popis: Stonavské dožínky v roce 2016.
Stonavské dožínky v roce 2016.
Autor / zdroj: Obec Stonava
21.8.2017

Stonava zve na výstavní dožínky, prejt i koláče

STONAVA

Slavná stonavská dožínková slavnost letos začne v neděli 27. srpna ve 13. hodin posvěcením dožínkového chleba před budovou radnice. Dále je na programu průvod kočárů, alegorických vozů a zemědělských strojů přes obec k Domu PZKO, kde dojde k předání pecnů. V průvodu se předvedou i zástupci spolkového života.

Od 14.40 je na programu obecné veselí v rozlehlé zahradě PZKO. K ochutnávkám prejtu a koláčů bude hrál horalská kapela Walasi z polské Istebné. Dále vystoupí folklorní soubory: místní Dziecka ze Stonawy a Suszanie ze Suché. Hřebem hudebního programu bude vystoupení skupiny Kollárovici a Smolaři, kteří budou hrát k tanci.

Součástí dožínek je tradiční soutěž o nejlépe vyzdobenou zahradu nebo plot. Podle starosty Ondřeje Febra je mylná představa o Stonavě jako o typické hornické obci. Právě v porevolučních létech se zde velmi daří soukromým zemědělců, větším i menším, a obec podporuje dotacemi chov skotu, ovcí, koz i koní, protože má zájem na tradiční údržbě rozlehlých pozemků.

"Opět se nám podařilo zajistit sponzory a díky nim můžeme po zakončení průvodu v zahradě PZKO pohostit návštěvníky při živé hudbě. Bude domácí prejt, chleba a budeme  podávat stonavské koláče. Tak to kdysi o dožínkách bývalo - všichni se veselili z úrody, hospodáři rozdávali pohoštění a pak se tančilo. Tímto způsobem končíme stonavské bohaté léto již několik let a sjíždějí se k nám návštěvníci z celého regionu," uvedl starosta Ondřej Feber. Dodal, že mnozí z organizátorů si nechali právě kvůli této příležitosti ušít nové kroje.

Stonava zve na výstavní dožínky, prejt i koláče

Autor / zdroj: Dorota Havlíková

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Park Háječek se dočká obměny zeleně

Vykácení starých a nevhodných stromů, náletových dřevin a keřů a následná výsadba nových stromů se připravuje v rámci obnovy parku Háječek na hradecké

Post

V Bohumíně nabízejí k prodeji další stavební parcely

Zájem o stavební parcely v Bohumíně roste. Po deseti zasíťovaných pozemcích ve Slunečné ulici se vloni doslova zaprášilo. Město proto teď přichází s n

Post

V Nemocnici Nový Jičín přišlo v prvním pololetí na svět 392 dětí

Eliška, Tereza, Jakub či Adam, ale i Aurelio nebo Marlen – taková jména dostávali v prvním pololetí novorozenci v porodnici Nemocnice Nový Jičín. Celk

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA