CESTOVÁNÍ / Letní aktivity

Popis:
28.5.2018

V Bohumíně myslí na cyklisty, před vlakovým nádražím vyrostly cykloboxy

BOHUMÍN

Cyklisté mají v Bohumíně zelenou. Vznikají pro ně v různých částech města cyklostezky i cykloboxy pro bezpečné parkování kol. Nově se teď objevila sestava speciálních schránek pro úschovu až 12 bicyklů před vlakovým nádražím v centru Bohumína. Radnice do jejich pořízení investovala přes 400 tisíc korun.

Před vlakovým nádražím vyrostlo hned šest oboustranných cykloboxů. Jsou voděodolné a z ocelového plechu. Najednou je v nich možné uschovat až dvanáct jízdních kol. „Do každého cykloboxu se vejdou dvě kola včetně standardních cyklobrašen. Cyklista je může uložit zepředu nebo zezadu. Navíc uvnitř každé schránky nechybí ani háčky na zavěšení batohů nebo přileb. Box má mincovní zámek na dvacetikorunu, kterou dostane majitel po vyjmutí kola z boxu zpět,“ sdělil Tomáš Průšek z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Maximální úložní doba bicyklu je 24 hodin. Pokud majitel uschovaného jízdního kola ztratí od cykloboxu klíč, bude muset kontaktovat bohumínské strážníky. Ti mu za poplatek 200 korun na úhradu vzniklé škody cyklobox otevřou. K vydání uschovaného kola bude muset strážníkům předložit doklad totožnosti a popsat typ, značku i barvu kola.

„Cykloboxy se nám osvědčily na jiných místech v Bohumíně, a tak v jejich rozšiřování chceme pokračovat. Vzhledem k tomu, že plánujeme komplexní proměnu prostoru před vlakovým nádražím, je umístění nových boxů, které ovlivnilo jak vlastnictví pozemků, tak požadavky památkářů, dočasné. Studie přednádražního prostoru řeší zcela nové uspořádání dopravy a počítá i s cykloboxy pro více než 70 kol, a to v parčíku naproti nádraží u policejní budovy,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že současné cykloboxy najdou využití v jiné části města.

První schránky pro cyklisty se v Bohumíně objevily před dvěma lety, a to před aquacentrem a sportovní halou. Šlo dohromady o 12 uzamykatelných boxů, polovina z nich je dřevěných, další jsou plechové. Městská společnost Bospor je tehdy pořídila za 400 tisíc korun, polovinu nákladů jim přitom pomohla uhradit dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.

V jejich rozšiřování se pokračovalo i vloni. Radnice nakoupila dalších 18 boxů, do nichž se vejde až 36 jízdních kol. Tucet z nich nainstalovala ještě k aquacentru, dalších šest pak našlo své místo na náměstí Svobody do Starého Bohumína. Náklady na jejich pořízení byly 450 tisíc korun.

Momentálně mohou cyklisté v Bohumíně využít 36 cykloboxů, jejichž kapacita je až 66 kol. Do konce roku se množství bezpečných schránek pro úschovu bicyklů ještě zdvojnásobí. „Letos plánujeme instalaci cykloboxů ještě u Kališova a Vrbického jezera. Právě finišujeme s výběrovým řízením. U jezer přibyde celkově 30 dřevěných cykloboxů až pro šedesát jízdních kol,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že u jezer se uzamykatelné schránky boxy objeví do září. Celkem za ně město zaplatí 800 tisíc korun. Kromě nich ještě letos radnice pro cyklisty pořídí za 80 tisíc také uzamykatelné stojany na kola. Ty vyrostou v centru i v městských částech.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Děti v Olomouckém kraji se můžou těšit na nové dopravní hřiště

Tři milióny korun uvolní příští rok Olomoucký kraj na výstavbu a obnovu dětských dopravních hřišť. Děti tak dostanou moderní zázemí pro tréninkové jíz

Post

Nechte se unést kouzlem Vánoc ve skleníku Fata Morgana

Jak si doma vykouzlit dokonalou vánoční atmosféru? Inspirujte se jedním ze stylů, které jsou letos „in“. Učarují vám něžné barvy nebeských Vánoc, harm

Post

Vánoce ve Valašském Meziříčí: Zpívání koled na náměstí, adventní zvyky i vyřezávaný betlém

Vánoce ve Valašském Meziříčí budou opravdu bohaté. Tradiční vánoční trhy odstartují v pátek 7. prosince. Hodnotný program nabídne vystoupení populární

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA

Aktivní Dítě