CESTOVÁNÍ / Letní aktivity

Popis:
Autor / zdroj: Pavel Čempěl
28.5.2018

V Bohumíně myslí na cyklisty, před vlakovým nádražím vyrostly cykloboxy

BOHUMÍN

Cyklisté mají v Bohumíně zelenou. Vznikají pro ně v různých částech města cyklostezky i cykloboxy pro bezpečné parkování kol. Nově se teď objevila sestava speciálních schránek pro úschovu až 12 bicyklů před vlakovým nádražím v centru Bohumína. Radnice do jejich pořízení investovala přes 400 tisíc korun.

Před vlakovým nádražím vyrostlo hned šest oboustranných cykloboxů. Jsou voděodolné a z ocelového plechu. Najednou je v nich možné uschovat až dvanáct jízdních kol. „Do každého cykloboxu se vejdou dvě kola včetně standardních cyklobrašen. Cyklista je může uložit zepředu nebo zezadu. Navíc uvnitř každé schránky nechybí ani háčky na zavěšení batohů nebo přileb. Box má mincovní zámek na dvacetikorunu, kterou dostane majitel po vyjmutí kola z boxu zpět,“ sdělil Tomáš Průšek z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Maximální úložní doba bicyklu je 24 hodin. Pokud majitel uschovaného jízdního kola ztratí od cykloboxu klíč, bude muset kontaktovat bohumínské strážníky. Ti mu za poplatek 200 korun na úhradu vzniklé škody cyklobox otevřou. K vydání uschovaného kola bude muset strážníkům předložit doklad totožnosti a popsat typ, značku i barvu kola.

„Cykloboxy se nám osvědčily na jiných místech v Bohumíně, a tak v jejich rozšiřování chceme pokračovat. Vzhledem k tomu, že plánujeme komplexní proměnu prostoru před vlakovým nádražím, je umístění nových boxů, které ovlivnilo jak vlastnictví pozemků, tak požadavky památkářů, dočasné. Studie přednádražního prostoru řeší zcela nové uspořádání dopravy a počítá i s cykloboxy pro více než 70 kol, a to v parčíku naproti nádraží u policejní budovy,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že současné cykloboxy najdou využití v jiné části města.

První schránky pro cyklisty se v Bohumíně objevily před dvěma lety, a to před aquacentrem a sportovní halou. Šlo dohromady o 12 uzamykatelných boxů, polovina z nich je dřevěných, další jsou plechové. Městská společnost Bospor je tehdy pořídila za 400 tisíc korun, polovinu nákladů jim přitom pomohla uhradit dotace z Ministerstva pro místní rozvoj.

V jejich rozšiřování se pokračovalo i vloni. Radnice nakoupila dalších 18 boxů, do nichž se vejde až 36 jízdních kol. Tucet z nich nainstalovala ještě k aquacentru, dalších šest pak našlo své místo na náměstí Svobody do Starého Bohumína. Náklady na jejich pořízení byly 450 tisíc korun.

Momentálně mohou cyklisté v Bohumíně využít 36 cykloboxů, jejichž kapacita je až 66 kol. Do konce roku se množství bezpečných schránek pro úschovu bicyklů ještě zdvojnásobí. „Letos plánujeme instalaci cykloboxů ještě u Kališova a Vrbického jezera. Právě finišujeme s výběrovým řízením. U jezer přibyde celkově 30 dřevěných cykloboxů až pro šedesát jízdních kol,“ sdělil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že u jezer se uzamykatelné schránky boxy objeví do září. Celkem za ně město zaplatí 800 tisíc korun. Kromě nich ještě letos radnice pro cyklisty pořídí za 80 tisíc také uzamykatelné stojany na kola. Ty vyrostou v centru i v městských částech.

Autor / zdroj: Mgr. Lucie Balcarová

Doporučujeme

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kladeňáci si sdílená kola oblíbili – denně se vydají na stovky jízd

Nový systém sdílených kol, který spustilo město Kladno na přelomu května a června, Kladeňáci využívají hned od počátku, a ve stále větší míře.

Post

Západní Afrika – Tradice i současnost

Krajská vědecká knihovna v Liberci v úterý 18.9. v 18:00 nabízí vyprávění cestovatele a fotografa Tomáše Kubeše z šestiletého putování po Západní Afr

Post

Místo rytířů či zbrojnošů tentokrát obsadí Slezskoostravský hrad záchranáři a zdravotníci

Hrad žije první pomocí. Tak se jmenuje akce, kterou v sobotu 22. září ožije Slezskoostravský hrad. Jedná se o největší akci zaměřenou na poskytování p

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA