VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

Vědecké projekty by mohly Česku pomoci z krize

PRAHA

Tým expertů vyhodnotí granty na 18 projektů, které postoupily do dalšího kola programu Výzkum a vývoj pro inovace, tyto projekty pak mohou pomoci České republice v krizi.

Na konci srpna čeká hodnocení 18 projektů, na které se zaměří mezinárodní experti, úspěšné projekty pak budou moci ihned začít čerpat peníze z evropských fondů na svoji realizaci. "Při hodnocení projektů jsme kladli velký důraz na co největší transparentnost a objektivitu. Hodnotiteli byli nejen zástupci akademické sféry, ale také zástupci průmyslu," sdělil vrchní ředitel strukturálních fondů na ministerstvu školství Jan Vitula.

Zdůraznil také, že především lidé z průmyslu přinesli zcela jiný pohled na problematiku čerpání peněz na projekty. "To považuji za jejich veliký přínos," uvedl.

Při hodnocení projektů se zohledňovala i realita současného českého průmyslu. K postupu do dalšího kola nebylo doporučeno dvacet šest projektů. Ty však ještě podle Vituly mají po úpravách možnost přihlásit se v další nově otevřené výzvě.

"Celý proces důkladného a přísného hodnocení byl připravený a uskutečněný během dvou měsíců," uvedl Vitula. Přestože byla podle jeho slov umožněna relativně velmi vysoká hranice celkových nákladů projektu, jedna miliarda korun, nakonec byly doporučeny především menší projekty, které splňovaly přísná kritéria hodnotitelů.

Peníze z operačního programu jsou určeny jako dotace při podpoře, vzniku a rozvoji kvalitně vybavených, aplikačně zaměřených pracovišť v České republice. "Silný důraz je kladen na partnerské vazby s malými a středními podniky. Chceme podpořit konkurenceschopnost daných regionů a podpořit export zboží, služeb a know-how," vysvětlil podstatu operačního programu na podporu výzkumu a vývoje Vitula.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.