VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

6.12.2009

Skotští vědci věří, že klíčem k Parkinsonově chorobě jsou červi

Vědci z univerzity ve skotském Dundee zahajují studii na Háďátku obecném a očekávají, že zjistí, proč umírají mozkové buňky pacientů s Parkinsonovou chorobou.

Vědci si k výzkumu vybrali právě červy, protože sdílejí s lidmi 50 procent genů, a to včetně těch, kterých se Parkinsonova choroba týká. Zároveň jde o jeden z nejjednodušších organismů s nervovým systémem.

Cílem studie je zjistit, jakým způsobem vedou změny a mutace genu LRRK2 k rozvinutí choroby a jaké léky mohou tento proces zastavit.

Na výzkum přispívá Společnost pro Parkinsonovu chorobu.

„Je fascinující, jak skvělým modelem může tak jednoduché zvíře jako je červ pro výzkum toho co se děje ve specifických nervových buňkách,“ prohlásil Kieran Breen ze Společnosti pro Parkinsonovu chorobu.

Parkinsonova choroba je progresivní nervové onemocnění, které má vliv na motoriku a pacienti, již jí trpí, postupně ztrácí schopnost ovládat svůj pohyb. To je důsledkem úbytku mozkových buněk. Až v 5 procentech případů je tato choroba dědičná.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA