VĚDA A TECHNIKA / Věda a výzkum

Brněnští vědci patentovali způsob určení prognózy chronické lymfatické leukémie

BRNO

Tým vědců z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně získal český patent na způsob stanovení prognózy chronické lymfatické leukémie pomocí molekulárně-genetické analýzy specifických genů v biologickém vzorku odebraném z těla pacienta.

"Díky ní budou nyní lékaři v konkrétních případech schopni určit závažnost nádorového onemocnění a vybrat správnou léčbu," řekla mluvčí MU Tereza Fojtová. "Pacienti, u nichž se na základě prognostických ukazatelů neočekává vážný průběh onemocnění, tak například nebudou muset podstupovat transplantaci kostní dřeně nebo chemoterapii," řekla vedoucí výzkumného týmu Šárka Pospíšilová z Lékařské fakulty MU Pospíšilová.

"Naše studie prokázala, že vysoká exprese několika specifických genů v odebraném vzorku krve nemocného souvisí s horším průběhem onemocnění a délkou přežití pacienta," popsala podstatu objevu Pospíšilová. Stanovení exprese těchto genů může podle ní vést k určení prognózy onemocnění až s pětadevadesátiprocentní jistotou. Díky tomu mohou lékaři stanovit správný způsob léčby.

Práva k užívání patentu již zakoupila česká biotechnologická společnost Generi Biotech, která chce s využitím nového objevu připravit diagnostické soupravy.

"Uzavřeli jsme licenční smlouvu a v současné době úzce spolupracujeme na vývoji diagnostické soupravy. Cesta od nápadu k výrobku je často stejně náročná jako samotný objev. Vyvineme však maximální úsilí, aby diagnostická souprava mohla pomoci při léčbě prvních pacientů co nejdříve," řekl Martin Bunček, který je ve firmě produkující medicínská generika odpovědný za výzkum a vývoj.

V první fázi firma počítá s výrobou diagnostických souprav pro ověřovací studie prováděné ve Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici Hradec Králové. Samotný výzkum trval pět let a podíleli se na něm odborníci a lékaři z Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU v Brně.

Chronická lymfatická leukémie je nejčastější leukémií dospělých v evropské populaci a postihuje zejména starší pacienty. Jde o nevyléčitelné onemocnění s velmi variabilním klinickým průběhem a prognózou. Někteří pacienti přežívají několik měsíců, jiní až mnoho let.

Délka přežití pacientů a závažnost onemocnění závisí na míře poškození genetické informace v nádorových buňkách. Z tohoto důvodu se stávají molekulárně-genetické analýzy leukemických buněk nezbytnou součástí diagnostiky pacientů i monitorování účinnosti léčby. Analýza nově identifikovaných genů, jejichž exprese má význam pro prognózu onemocnění, bude využívána při diagnostice pacientů s chronickou lymfocytární leukémií a při rozhodování o volbě terapie.

Autor / zdroj: Mediafax

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.