VĚDA A TECHNIKA / Vesmír

Popis: Jasové mapy. Srovnání - okrajPlzně - Manětínsko - Šumava.
Jasové mapy. Srovnání - okrajPlzně - Manětínsko - Šumava.
Autor / zdroj: Michal Bareš
6.11.2013

Pořádná tma začíná být vzácná: Starostové by chtěli na Manětínsku vyhlásit oblast tmavé oblohy

MANĚTÍN

Tento týden proběhlo v Manětíně společné jednání zástupců České astronomické společnosti, Hvězdárny a planetária Plzeň a starostů o záměru vyhlásit na Manětínsku oblast tmavé oblohy. Stávající měření ukázala, že tma je zde skutečně mimořádná1. Obce, na jejichž katastru by měla oblast tmavé oblohy vzniknout, by chtěly tento stav zachovat a využít jej jako kulturně krajinné bohatství.

S rozvojem osídlení i hospodářství se v ČR ubývá míst, která nejsou zasažena takzvaným světelným smogem. Poslední ostrůvky opravdové tmy tak můžeme najít většinou jen v horských a téměř neosídlených oblastech. Podobnou tmu, jako je třeba na Šumavě, v Jizerských horách či v Beskydech, najdeme ale také na Manětínsku. „Naše měření ukázala, že obloha je zde jedna z nejtmavších v České republice,“ říká jeden z iniciátorů myšlenky Michal Bareš ze západočeské pobočky České astronomické společnosti. „Měli bychom si vážit toho, že tu máme tmavou oblohu a snažit se ji zachovat. Nejde přitom jen o pozorování oblohy, ale také o přírodu,“ říká starosta Manětína Josef Gilbert Matuška. „Na Manětínsku žije několik vzácných druhů sov, což je důkazem zdejší zachovalé přírody,“ připomenul na setkání člen ČSOP Manětínsko Jaroslav Hruška. Na Manětínsko jezdí na pozorování astronomové již teď. „Je to nádherný kraj, jezdil jsem sem deset let organizovat Dovolenou s dalekohledem,“ uvedl při jednání se starosty astronom a expert na světelné znečištění z Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Konají se zde již tradiční astronomická praktika mladých astronomů, která pořádá Hvězdárna a planetárium Plzeň. „Zatímco ve městě může pozorovatel na obloze napočítat kolem dvou set hvězd, na Manětínsku je to asi pět krát tolik. Třeba Mléčnou dráhu ve své plné kráse ve městě prakticky spatřit nelze,“ říká ředitel Hvězdárny a planetária Plzeň Lumír Honzík. „Celá oblast Manětínska je vlastně jedno velké přírodní planetárium,“ dodává Lumír Honzík.

„Oblasti tmavé oblohy se nevytvářejí jen pro astronomy, jde spíš o zachování a ochranu nočního životního prostředí, na které jsou lidé i zvířata přirozeně zvyklí,“ uvedl Pavel Suchan. Pro starosty a obyvatele vybraných obcí by vyhlášení neznamenalo žádná omezení ani přímé investice například do veřejného osvětlení. Jde ale o to, zachovat současné dobré podmínky v regionu i do budoucna a zamezit nárůstu světelného znečištění. „Dnešní technologie umožňují navrhnout takové osvětlení, které dobře slouží lidem a přitom zbytečně nezatěžuje okolí. Toho bychom chtěli využít,“ dodává Michal Bareš. Starostové obcí se seznámili s návrhy aktivit, které by mohly vyhlášení oblasti tmavé oblohy doprovázet a shodli se na dalším postupu, tedy projednání v zastupitelstvech a případných konzultacích s odborníky na světelné znečištění, pokud by v budoucnu docházelo k úpravám veřejného osvětlení.

V ČR nyní existují dvě oblasti tmavé oblohy: Jizerská a Beskydská. Obě přitom zahrnují chráněná území, kde je volný pohyb lidí omezen. Stávající návrh oblasti tmavé oblohy na Manětínsku zahrnuje katastrální území 8 obcí severního Plzeňska: Manětín, Nečtiny, Štichovice, Bezvěrov, Štědrá, Pšov, Krsy a Hvozd. Území o rozloze 315 km2 patří hustotou osídlení 13 obyvatel/km2 (to je přibližně desetina průměrné hustoty osídlení v ČR) k nejméně zalidněným oblastem u nás. Na celém světě je nyní 43 oblastí tmavé oblohy, většina z nich je v USA, v Evropě je jich jen osm.

Autor / zdroj: Radka Žáková

Doporučujeme

Bezamalgamu.cz - Investice, která Vám změní život

O nebezpečí amalgámu toho již bylo napsáno hodně. Pozor na časovanou bombu ve vašich ústech. Pozor na těžké kovy, BPA a radioaktivní materiály v bílých kompozitních dentálních výplních. Více na www.bezamalgamu.cz.

MAGMARELAX® - Nejprodávanější izolace

Zateplíme strop za 3 hodiny a Vy ušetříte tisíce! Izolace střechy a podlahy na půdě Vás ochrání před horkými letními dny a v zimě ušetří peníze.

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Park Háječek se dočká obměny zeleně

Vykácení starých a nevhodných stromů, náletových dřevin a keřů a následná výsadba nových stromů se připravuje v rámci obnovy parku Háječek na hradecké

Post

V Bohumíně nabízejí k prodeji další stavební parcely

Zájem o stavební parcely v Bohumíně roste. Po deseti zasíťovaných pozemcích ve Slunečné ulici se vloni doslova zaprášilo. Město proto teď přichází s n

Post

V Nemocnici Nový Jičín přišlo v prvním pololetí na svět 392 dětí

Eliška, Tereza, Jakub či Adam, ale i Aurelio nebo Marlen – taková jména dostávali v prvním pololetí novorozenci v porodnici Nemocnice Nový Jičín. Celk

Reklama

www.bezamalgamu.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.beautyexpo.cz www.bezamalgamu.cz

REKLAMA