ŠUMAVA
Perlorodky mají podle odborníků v prostředí Teplé Vltavy šanci na dobrý růst i život, řekla Eva Zelenková, pověřená vedoucí sekce výzkumu a ochrany přírody Správy NP a Chráněné krajinné oblasti Šumava.
Sledování vývoje vodních rostlin v Teplé Vltavě pokračovalo i v letošním roce, externí vědečtí pracovníci kontrolovali trvalé profily a monitorovali úlomky unášené vodním proudem v souvislosti s provozováním vodáctví na řece. Z hodnot, které ukazovaly trvale umístěné teploměry v řece, se současně zjišťoval průběh teplot vody v hlavním toku i v přítocích, což je důležité pro vývoj perlorodky. Předmětem průzkumu bylo také podrobné sledování chemického složení Teplé Vltavy i jejích významnějších přítoků.
I letos pokračovaly bioindikační zkoušky (růst a úmrtnost mladých perlorodek umístěných v klíckách), které již v loňském roce prokázaly, že prostředí Teplé Vltavy je pro perlorodky velmi perspektivní. "Prověřili jsme úživnost detritu (malé částečky organické hmoty v různém stádiu rozkladu, sloužící jako potrava pro mladé perlorodky) v přítocích Teplé Vltavy. Naplánovanou inventarizaci stavu populace perlorodky říční v řece nebylo možné provést, protože stav vody neklesl po celou sezónu pod 50 centimetrů na vodočetné lati u Soumarského mostu," řekla Zelenková.
Vysoký stav vody v řece rovněž znemožnil kontrolní odlov ryb, který by naznačil skutečný stav rybí obsádky. Tímto kontrolním odlovem ryb by vědci mohli současně zjistit, zda nastává přirozené infikování ryb glochidiemi (larvami perlorodek).
„Všechny tyto průzkumy nejen přispívají k poznání ekosystému Teplé Vltavy a jejích přítoků, ale jsou podkladem pro rozhodování o aktivních opatřeních na podporu perlorodky říční v této lokalitě, jako jsou revitalizace, vypouštění ryb nebo budování prvků podporujících reprodukci perlorodek,“ dodala Eva Zelenková.