VĚDA A TECHNIKA / Příroda

8.6.2011

Středočeský kraj vyhlásil dvě chráněná území

BENEŠOV / NYMBURK

Ve Středočeském kraji přibyla dvě zvláště chráněná území, a to Kerské rybníčky na Nymbursku a Vlčkovice-Dubský rybník na Benešovsku.

Kerské rybníčky na území Hradištko u Sadské se vyznačují ideálními podmínkami pro přežití čolka velkého. Tento vzácný druh se ve zmiňované lokalitě hojně rozmnožuje. V poslední době se ale zjistilo, že se rybníčky samovolně vypouští a nekontrolovatelně se manipuluje s vodní hladinou.

"Rybníčky mohou být ohroženy i dalšími vlivy, například intenzivním chovem ryb, jednorázovou kontaminací vody anorganickými či organickými látkami nebo odbahňováním. Proto jsme se rozhodli pro jejich ochranu," řekla mluvčí kraje Berill Mascheková.

Status zvláště chráněného území zajistí větší kontrolu nad vysoce vzácnou přírodní památkou. Bez souhlasu kompetentních orgánů není možné v Kerských rybníčcích například manipulovat s vodní hladinou, pouštět do nádrže chemické látky či odbahňovat nádrže.

Přírodní památka se nachází v lesním komplexu Kerského lesa mezi dálnicí D11 a silnicí 611 mezi Velenkou a Třebestovicemi (okres Nymburk) ve Středolabské tabuli.

Přírodní památka Vlčkovice-Dubský rybník nacházející se kousek od obce Jankov na Benešovsku patří také do evropsky významných lokalit. Vyskytuje se zde totiž kuňka ohnivá.

"Pro její zachování a vývoj je potřeba danou lokalitu chránit. Přírodní památce by mohlo škodit taktéž odbahňování, vypouštění rybníku, nekontrolovatelná manipulace s vodní hladinou, výskyt okounů či kontaminace vody anorganickými a organickými látkami," popsala Mascheková.

Proto stejně jako v prvním případě, tak i v tomto bude jakákoli manipulace povolená pouze se souhlasem kompetentních orgánů. Dubský rybník se skládá ze dvou nádrží v mělké kotlině (jedna zanikla a proměnila se na mokřad), na které navazují luční porosty.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Startuje La Película, nabídne nejzajímavější španělské filmy

Jeden z nejúspěšnějších španělských filmů loňského roku, komedie Šampioni, odstartuje v úterý 19. února 14. ročník festivalu La Película.

Post

Indiáni vedení Jiřím Jelínkem v Polárce

K sezóně věnované hrdinství a hrdinům přispěje režisér Jiří Jelínek Vinnetouem Karla Maye.

Post

Opět otrava oxidem uhličitým

V Jablonci nad Nisou se 5 osob přiotrávilo oxidem uhelnatým. Málem si tento nebezpečný plyn vyžádal další oběti.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA