MAGAZÍN / Sex a vztahy

19.11.2014

Přišel čas pro zavedení otcovské dovolené?

Stalo se běžnou praxí, že tátové chtějí být po narození dítěte týden či dva se svými dětmi a ženami doma. Podle výzkumu Podoby otcovství si 57 % otců bezprostředně po porodu vybírá dovolenou, dalších 16 % řeší tuto potřebu zajištěním neplaceného volna. Nepřišel už i v ČR čas pro zavedení otcovské dovolené? Jedná se o minimálně týden placeného volna vyhrazený otcům v souvislosti s narozením dítěte.

„Jsme pro obnovení diskuze o možnosti otcovské dovolené, která byla zahájena v roce 2007 a pak utichla na začátku finanční krize. Aktivní otcovství je společenským trendem i sdílenou hodnotou a náš stát na to zatím jasně nereaguje. Otcovská dovolená je v Evropě běžným standardem,“ říká Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů (LOM).

Role otce je v prvních dnech a týdnech života dítěte zvlášť důležitá. Tento čas je klíčový pro navázání prvotního vztahu otce s dítětem a posílení rodinných vazeb. První hodinu po porodu nazýváme zlatou, protože je svátkem pro celou rodinu. Podobně můžeme týden, kdy jsou oba rodiče a dítě pohromadě, nazývat “zlatým”. Vědí to i čeští muži, když podle průzkumu LOMu až 80% z nich má o otcovskou dovolenou zájem.

Institucionální podpora otcovství v této podobě je víc než symbolické gesto. Je také praktickým krokem s pozitivními dopady na rodiny i na společnost. Časné zapojení mužů do péče o děti zvyšuje šanci, že se rodiče budou i později o tuto péči dělit a podporuje spravedlivé rozložení domácích prací mezi partnery. Je také zdrojem kvality života dnešních mužů.

Otcovská dovolená je v evropských zemích běžným standardem a nabízí mužům možnost vybrat si ji v libovolném termínu v určité časové lhůtě po porodu. Muži si ji mohou vybrat v mnoha evropských zemí a trvá průměrně 2 týdny. Česká republika patří mezi šest zemí EU, které nemají institucionální podporu otcovství zakotvenou vůbec.

“Zkušenost otcovské dovolené obohacuje muže, rodiny i společnost. Navíc motivuje muže, aby se začali zajímat o téma rovných příležitostí,” dodává Martin Jára.

Autor / zdroj: Petr Jarkovský

DALŠÍ ČLÁNKY

Trhli rekord a hned poté věnovali 63 tisíc postižené holčičce

Úžasných 63 tisíc korun zvládli vydělat desetiletí školáci z Poličky během dvouměsíčního projektu Abeceda peněz. Do poslední koruny je věnují malé Nat

Ostrava otevírá areál Bazaly, sloužit bude fotbalové akademii

Slavný ostravský areál Bazaly se vrátil k životu a nově bude sloužit mladým fotbalistům. Hráči Regionální fotbalové akademie budou mít na Bazalech k d

Festival Souznění nabídne exkluzivní program

Nečekaná programová překvapení chystá letošní ročník jinak tradičního Mezinárodního festivalu Souznění. Nabídne více než 400 hudebníků, zpěváků, taneč

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM